KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
Bozkurt nasıl açıklama yapar?
Bozkurt nasıl açıklama yapar?
Güncel
Gizem Ulutaş
23 Kasım 2017 Perşembe 16:34
  • 1866
  • 1

Bozkurt nasıl açıklama yapar?

İzmit kuaförler Odası üyeleri, bayan kuaförlerinin valilik kararıyla salı günü tatil edilmesine ve Berberler Odası Başkanı Mustafa Bozkurt’un da kararı kabul etmelerine tepki göstererek, “Bayan kuaförleri adına Mustafa Bey’in böyle bir açıklama hakkı olmadığı halde bayan kuaförleri adına nasıl böyle bir açıklama yapar?” dedi.

İzmit kuaförler Odası üyeleri, Kocaeli Valiliği verdiği kadın kuaförlerinin Salı günleri kapalı olması kararına açıklama yaparak tepki gösterdi. Açıklamaya üyelerden Rüştü Bülbül, Orhan Uzel, Gökhan Ergin ve Ebru Özgün katıldı.Üyeler, Kocaeli Valiliği’ne kararın iptal edilmesi için Gölcük, İzmit merkez ve Derince’de kuaförlük yapan yaklaşık 400 kuaför adına 250 imza teslim etti.

 

KESİNLİKLE KARŞIYIZ

Açıklamayı yapan Rüştü Bülbül, kararın iptali için valiliğe imzalarını sunacaklarını  ifade ederek, “Bizle ilgisi olmayan 4 farklı odanın almış olduğu bir karar olduğu ortaya çıkmıştır. Şu anda Ticaret Odası’nın kesinlikle bu karar karşı yazısı olup Ticaret Odası’na kayıtlı 20 üyesinin de ‘Hayır’ demesine rağmen artık Derince Esnaf Odası Başkanı Bekir Bey’in  haberi olmadığını bu karardan söyleyerek Derince’nin de erkek berberlerinin açıklamalarıyla bizleri de dahil ettiğini öğrendik.

 

Ve biz buna kesinlikle karşıyız. Şu anda da topladığımız imzalar Kocaeli Kuaförler Odası Başkanı’nın bu olaya kapansın diye imza atmış olduğu halde benim hiçbir şekilde olaydan bilgim olmadan Kocaeli Valiliği’ne çağrıldım.’Sadece imza atacaksınız’ deyip imza attığını ve dün itibariyle de kendisi dün itibariyle de attığı imzanın iptal edilmesi için üyelerden 90 imzayı toplayıp Veysi Bey’e teslim etti. Ben eski bir Kocaeli Kuaförler Odası Başkanı olarak Yarımca, Çenesuyu, İzmit’ten arkadaşlarımızla bu konuda hemfikiriz ve 75 imza toplayarak vali beye sunacağız imzamızı. Kesinlikle bu alınan bu kararının iptali konusunda imzalarımızı vali beye ileteceğiz” dedi.

 

BAYAN KUAFÖRLERİ ADINA NASIL AÇIKLAMA YAPAR

Bülbül, Berberler Odası Başkanı Mustafa Bozkurt’un bayan kuaförleri adına da kararı onaylamasına tepki göstererek, “Gazetelerin hepsinde çıkan bir haber var. Valiliğin aldığı karara göre erkek berberler Pazar günü, kadın kuaförler Salı günü tatil yapacak kararını savunan Berberler Odası Başkanı Mustafa Bozkurt ‘Halkımızdan esnafımızın bir gün dinlenmesi için anlayış bekliyoruz’ diye bir açıklama yapmış.

 

Bayan Kuaförleri adına Mustafa Bey’in böyle bir açıklama yapmasını kesinlikle hiçbir hakkı olmadığı halde bayan kuaförleri adına nasıl böyle bir açıklama yapar? Kim izin verir? Ne kadar kuaför varsa hepsinin Bağkur ve vergi borçları var. İnsanlar zor durumda. Salı günü insanların dükkanlarını kapatarak insanları daha zor duruma sokmak için alınmış bir karardır bu. Kesinlikle bu kararları tasvip etmiyoruz. Bir an önce yasaya dönüştürülen bu kararın iptalini istiyoruz” diye konuştu.

 

TİCARET ODASI’NIN ONAYI YOK

Bülbül, “Kocaeli Ticaret Odası’nın karara kesinlikle karşı olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “Kocaeli Ticaret Odası’nın kesinlikle bu karar karşı olduğuna karşı yazısı var. Gazetelerde de beyanat var. Fakat bize ‘Kocaeli Ticaret Odası’nın onayı var ‘ diye gösterildi. Asla böyle bir onayı yok Kocaeli Ticaret Odası’nın.

 

Burada bir şeyler yapılıyor mu bunun aydınlığa çıkmasını istiyoruz. Yasak devam ederse kesinlikle uymayacağız. Bayan kuaförlerinin imzası var. İsterlerse daha da imzalarını getiririz. Herkes bu olaya karşı bayan kuaförleri olarak. Erkek berberleri bizi ilgilendirmez. Bayan Kuaförleri odası başkanımız kapatılmasın diye dün kendisi Ticaret İl Müdürlüğü’ne teslim etti. Biz de şimdi teslim ediyoruz.”

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ