KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
Bu ‘su’da kaçak var!
Bu ‘su’da kaçak var!
Güncel
22 Kasım 2012 Perşembe 08:38
  • 3156
  • 1

Bu ‘su’da kaçak var!

Kocaeli İl Özel İdare Müdürlüğü, Gölcük Mahmuriye Köyü’nden çıkan doğal kaynak suyunu ‘Serap’ markasıyla pazarlayan Sağlam Su şirketine ait dolum tesisinin ruhsatını iptal etmesine rağmen şirketin geceleri kaçak olarak dolum yaptığı iddiası ortalığı karı
Sağlık Bakanlığı atrafından damacana su satışlarında uygunsuzluk tespit edilen içme suyu firmalarına yönelik geçtiğimiz yaz aylarında yapılan denetimler sonrasında birçok su firmasının işletme ruhsatları iptal edilmişti. Yapılan denetimlerde ilimizdeki su firmaları temiz çıkmıştı. Ancak, Kocaeli İl Özel İdare Müdürlüğü, Gölcük Mahmuriye Köyü`nde bulunan ve Serap Doğal Kaynak Suları markası adı altında Sağlam Su Şirketi`ne ait dolum tesisinin ruhsatını 2010 yılında iptal etmesine rağmen iki yıldır aynı tesislerde dolumların kaçak şekilde geceleri yapılmaya devam ettiği iddai edildi.
 
39 ADET KUYU DENETİMSİZ 
İddialara göre; dolum tesisine, dağdaki depolardan gelen sular hiç bir laburatuvar kontrolünden geçirilmeden, damacanalara doldurulup geceleri kamyonlara yüklenip bayilere dağıtılıyor. İl Özel İdare Müdürlüğü, Mahmuriye Köyü`nün üst kesimlerinde orman içindeki küçük derelerden akan suların değerlendirilmesi için 2010 yılında geçici ruhsatla bu suların ihalesini İstanbul merkezli Serap Doğal Kaynak Suları markasıyla Sağlam Su firmasına kiraladı. Özel İdare, firmaya sadece bir kaynak kuyusu için geçici ruhsat verdi. Firmanın aynı bölgede 39 kaçak su kuyusu (kaptaç) daha açtığı ileri sürüldü.     
 
RUHSATI İPTAL ETTİ AMA… 
Firmanın bu kuyulardan çıkan suları hiçbir laburatuvar denetimine tabi tutmadan borular döşeyerek dolum tesisine gizli şekilde aktarıdı. Bu konuda yapılan ihbar sonrasında Özel İdare Müdürlüğü, 2010 yılında geçici ruhsatı iptal etti ve işletmenin durdurulmasını istedi. Sağlam Su firmasının işletme ruhsatı iptal olmasına rağmen 2 yıldır Mahmuriye Köyü`ndeki tesislerinde dolumları gece yaptığı, dereden akan suları damacanalara doldurup bayilere sattığı iddia ileri sürülüyor. 
 
İKİ FARKLI FİRMA İSMİ…   
Serap Doğal Kaynak Suları markasıyla Özel İdare Müdürlüğü`nden ihaleyi kazanan ve daha sonra işletme ruhsatı iptal edilen Sağlam Su firmasının, aynı tesislerde suyun temiz olduğunu belgemek için Sağlık İl Müdürlüğü Halk Sağlığı Birimi`ne Zaman Su firması adı altında başvuru yaptığı, Sağlık İl Müdürlüğü`nün bu firmaya ‘suyunuz temizdir` raporu verdiği öğrenildi. İşletmesini sürdermek isteyen firmanın iki farklı firma ismini kullanarak işletmesini sürdürüğü iddia ediliyor.
 
SU MİKTARINI AZ GÖSTERDİ   
Zaman Su firmasının Mahmuriye Köyü`nde bulunan Serap Doğal Kaynak Suları Tesisleri`ne 39 ayrı kuyudan getirdiği suyun debisini de düşük gösterdiği belirtiliyor. Firma, tesisteki su deposuna saniyede 0.5 litre suyun girdiğini resmi belgede göstermiş ancak, tesisteki depoya 39 kuyudan saniyede 5 litre su akıyor. Aradaki 4,5 litre suyun kaçak ve sağlık müdürlüğü tarafından tahlil yapılmadan damacanlara doldurulup bayilere dağıtıldığı iddia ediliyor. 
 
SOLUCAN SUYA KARIŞIYOR 
Yine iddialara göre ormanlık alan içinde kuyularda çıkarılan sular hiçbir denetime tabi tutulmadan fabrikanın su deposuna aktarılıyor. Orman içinde kazılan su kuyuları bakımsız. Kuyuların içine karışan haşere, böcek ve solucanların boruların içinden tesislerdeki su deposuna geldiği, parçalanan böcek ve solucanların parçalanarak sulara karıştığı iddia ediliyor. Firmanın gecenin ilerleyen saatlerinde depodaki suları gizlice damacanlara doldurup kamyonlara yüklediği de iddialar arasında. 
 
FABRİKA GÜNDÜZ KAPALI 
İstanbullu Abdulhadi Çakmak`ın sahibi olouğu Gölcük Mamuriye Köyü`ndeki Serap Doğal Kaynak Suları Tesisleri, işletme ruhsatı olmadığı için gündüz kapalı tutuluyor. Gündüzleri tesisin kapısı kilitli ve sadece bekçi duruyor. Tesisin deposuna borularla gizli şekilde güzdüzleri dağdaki suyun getirldiği de iddialar arasında. Fabrikanın geceleri çalışmasına köylüler öfkeli. Köylüler, geceleri çalışan fabrikayı jandarmaya bildirmiş ancak bir işlem yapılmamış.
 
KÖYLÜLER RAHATSIZ…
Köylüler, ormanlık alandaki kuyuların açılmasından sonra köye gelen su miktarında yüzde 90 azaldığını, köy deresinden su akmadığını iddia ediyor. Köylüler tepkili fakat korkudan çok fazla konuşmuyor. Uzun yıllar köyde öğretmenlik yaptıktan sonra buraya yerleşen Neşet Gürsoy, köye gelen sularda azalma olduğunu fakat fazla yorum yapmak istemediğini söyledi. Gürsoy, “Keşke bu sular özel firmalara verilmeseydi” demekle yetindi.
 
YETKİLİLER SUSKUN… 
Tesislerin ruhsatını iptal etmesine rağmen halen işletilmesine göz yuman İl Özel İdare Müdürlüğü ile suyun sağlıklı olup olmadığıyla ilgili direkt ilgili kurum olan Sağlık İl Müdürlüğü yetkililerinin tesislere yönelik hiç bir işlem yapmaması ilginç karşılanıyor. Valiliğin talimat vermesi halinde jandarma tesislere baskın yaparak işletmeyi mühürleyecek. Köylüler, insanın en temel ihtiyaç maddesi olan suyu, mikroplu ve arsenikli bir şekilde piyasaya sürdüklerini iddia ettiği firmayla ilgili yetkili kurumların bir an önce harakete geçmesini istedi.
 
BURHAN ERES, DOĞRULADI
Özel İdare Genel Sekreteri Burhan Eres, işletme ruhsatı iptal edilmesine rağmen işletmesine devam eden firmaya ait tesisin Sağlık İl Müdürlüğü tarafından mühürlendiğini söyledi. Eres, “2010 yılında firmanın dolum tesislerinin işletme ruhsatını iptal ettik. Firma bu süre içinde işletmesine devam etmiş. Gelen ihbarlar üzerine firma geçtiğimiz haftalarda işletme için Sağlık Il Müdürlüğü`nden işletmenin açılması için başvuruda bulunmuş. Evraklarda eksiklik tespit eden sağlık müdürlüğü geçen hafta içinde dolum tesisini mühürledi ve evrakların tamamlanması için bir aylık süre tanıdı. Bu süre içinde eksik evraklar tamamlanmazsa işletme açılmayacak” dedi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ