KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Bu araçlarla öğrenci taşınır mı?
Bu araçlarla öğrenci taşınır mı?
Güncel
19 Eylül 2009 Cumartesi 11:04
  • 2020
  • 3

Bu araçlarla öğrenci taşınır mı?

AKP’li milletvekili istedi, yönetmelikte değişiklik yapıldı, artık 20 yaşında ve hurdaya çıkmış araçlar okul servisinde çalışabilecek

Öğrencileri kazadan korumak için 12 yaşından büyük araçların okul servisinde çalışması yasaktı. Ancak, Ulaştırma Bakanlığı'nın yönetmelikte yaptığı bir değişiklikle minik öğrenciler artık 20 yıllık minibüslerle taşınabilecek. Yani öğrencilerin 1989 model, hurdaya dönmüş servis araçlarıyla yolculuk yapmasının önü açıldı. Bunun mimarı ise AKP Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır.

İKİ KEZ DELİNDİ

2000'li yılların başında servis kazalarının çok sık yaşanması, bazı öğrencilerin hayatını kaybetmesi nedeniyle devlet olaya el koymuş, 2003 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle araçlara 10 yaş sınırı getirilmişti. Ancak araçların denetimi 2007'de Ulaştırma Bakanlığı'na geçince, yönetmelikte yeniden değişiklik yapılmış, 10 yaş sınırı 12 yaşa çıkarılmıştı. Yönetmelik ikinci kez delindi, yaş sınırı 20'ye yükseltildi.

İZMİT'TE MÜMKÜN DEĞİL

Bilindiği gibi İzmit tepeler üzerine kurulmuş bir şehir. Normal zamanda bile servis araçlarının çıkmakta zorlandığı bölgeler var. Öte yandan bunun kışı var, yağmuru var, çamuru var, buzu var. 20 yaşındaki, taka tukaya dönmüş araçlarla bu yokuşlar nasıl çıkılır? Trafikte 20 yaşın üzerindeki araçlar hurda sayıldığına göre, minik öğrenciler bu araçlarla nasıl taşınır? Veliler bu duruma oldukça tepkili.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ