KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Bu da sigara yasağının diğer yüzü
Bu da sigara yasağının diğer yüzü
Güncel
09 Ekim 2009 Cuma 15:00
  • 1043
  • 4

Bu da sigara yasağının diğer yüzü

Türkiye Kahveciler Federasyonu Genel Başkan Vekili Resul Karataş, kapalı alanlarda sigara yasağının başladığı 19 Temmuz'dan bu yana 489 kahvehanenin kapısına kilit vurulduğunu, bin 500 çalışanın da işsiz kaldığını söyledi.

Karataş, yaptığı açıklamada, kapalı mekânlarda sigara yasağının en çok kahveci esnafını etkilediğini belirterek, kahvehanelerin hızlı bir şekilde kapanmaya başladığını vurguladı.

Türkiye'nin her yerinde kahvehanelerin büyük bir sıkıntı içerisinde olduğunu dile getiren Karataş, "889 kahveci esnafı resmen işyerini kapattı, işyeri kaydını sildirdi. Her kahvehanede ortalama 3 kişi çalışıyor. Bu kahvehanelerin kapanmasıyla bin 500 kişi de işsizler ordusuna katıldı. Halen ayakta durmaya çalışan bir iki elemanını çıkaran kahvehaneleri saymıyorum bile." dedi.

Kahvehaneler için yasağın yeniden gözden geçirilmesini beklediklerini ve bunu ümit ettiklerini vurgulayan Karataş, "Yoksa perişan olacağız. Kahveciler evine ekmek götüremeyecek. Biz kahveci esnafı olarak hükümetten sigara yasağı konusunda esneklik getirmesini istiyoruz. Yoksa binlerce kişi işsiz kalacak." ifadesini kullandı.


Kocaeli beklemede
kocaeli Kahveciler Odası Başkanı Erdoğan Göçer, sigara yasağı sonrasında Kocaeli genelinde henüz kapanan bir kahve olmadığını ama önümüzdeki aylarda kahvelerin kapanmasından endişe ettiklerini ifade etti. 19 Temmuz'da yürürlüğe giren sigara yasağı sonrası işerlini çok bozulduğunu ifade eden Göçer arttık kahveci esnafının kiralarını ve faturalarını ödeyemez durumda olduğunu, kahvehanelerin el değiştirmeye başladığı çok yakında kahvehane esnafını bu duruma dayanamayarak kapanmaların başlayacağından endişe ettiklerini ifade etti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ