KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
Bu Kazılardan TARİH FIŞKIRIYOR
Bu Kazılardan TARİH FIŞKIRIYOR
Güncel
Nabi Yazıcı
30 Kasım 2017 Perşembe 17:18
  • 3636
  • 0

Bu Kazılardan TARİH FIŞKIRIYOR

İzmit Yenidoğan Mahallesi’nde devam eden İSU kazısı sırasında ortaya çıkan ve koruma altına alınan lahit mezarlar arkelogların ilgi odağı oldu. 5 lahit mezarın yanı sıra ortaya çıkmaya başlayan 31 adet kiremit mezar, bölgenin tarihi önemini daha da arttırdı.

Mezarların ortaya çıkmaya başlaması sonrasında, Kocaeli İl Turizm Müdürlüğü ile Kocaeli Müze Müdürlüğü öncülüğünde kazı için özel bir ekip kuruldu. Adli tıp uzmanı, epigraf, özel desinatör, arkeolog hocaları ile sadece mezar açmada çalışan uzmanlardan oluşan ekip, geniş bir alanda çalışmaya başladı. Ekip, ilk olarak ortaya çıkan 5 lahit mezarın çevresini kazdı.

 

Kazdıkça, Nikomedya’nın tarihine ışık tutacak bilgi ile belgelerde ortaya çıktı. Lahit mezarların hemen yanında ise toplu bir mezar bulundu. 31 adet kiremit mezar, arkeologlar ile tarihçilerin adeta gözünü kamaştırdı. Alanın doğu-batı kısmına doğru uzanan nekropol duvarı da alanda ortaya çıkarıldı. Bölge bu özelliği ile Nikomedya’nın yerinde bulunan en özel nekropolü olma unvanına da sahip oldu.

 

Kazılar sırasında ekipleri en çok şaşırtan ise mezarların birinden çıkan ve 38 haftalık olduğu belirlenen bebek cesedi oldu. Dağılmak üzere olan bebek cesedi özel korumaya alındı ve incelenmeye başladı. 2 bin yıl öncesine ait olduğu sanılan bebek cesedi ve diğer bulguların tarihe önemli oranda ışık tutması bekleniyor.

 

İncelemeler sonrasında döneme aithastalıklar, ölüm nedenleri ve yaşam koşulları hakkında öngörüler elde edilebilecek.

 

Nikomedya’nın en özel nekropolü için kurulan özel ekibi şaşırtan bir başka mezar ise, 8 yaşında hayatını kaybeden, ‘Trophimos’ isimli evlatlık olduğu tahmin edilen çocuk oldu. Nekropolün güneyinde ortaya çıkartılan ‘Trophimos’un mezarında Grekçe, ‘Bu mezar, Hermogene ile Venustinus tarafından 8 yaşında ölen Trophimos için bu yaptırılmıştır’ yazıları yer aldı.

 

Yazıtın 2. satırının başında asma yaprağı ile, Trophimos isminin hemen yanında kuş figürü yer alıyor. Uzmanlar, kuş figürünün çocuk yaşta ölen bir kişiyi temsil ettiğini belirledi. Kocaeli genelinde yapılan kazıların içinde en değerlisi olma yolunda ilerleyen nekropolden çıkan kişilerin ilk defa kimliklerine sahip olundu.

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ