KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Bu kentin mimarı kimliği yok
Bu kentin mimarı kimliği yok
Güncel
26 Aralık 2009 Cumartesi 13:23
  • 829
  • 0

Bu kentin mimarı kimliği yok

Mimarlar Odası eski Başkanı Nilgün Akçan, katıldığı bir programda ilimizin mimari kimliği olmadığını belirterek, Tarih Koridoru Projesi’nin güzel bir proje olduğunu söyledi

Mega FM`de Soner Kılıç`ın sunduğu Mercek adlı programa konuk olan Kocaeli Mimarlar Odası eski Başkanı Nilgün Akçan, kente dair, kent mimarisi ve kent kültürü üzerine önemli açıklamalar yaptı. Akçan özetle şunları söyledi: “Kent mimarisini değerlendirirken geçmişten günümüze gelen resmi sivil mimari yapıları ele almak lazım. Oysa bizde değerlendirme eksik ve yanlış yapılmış. Düzensiz, çarpık kentleşmenin getirdiği sorunlar kent mimari kültürünü erozyona uğratmıştır. Kısacası bu kentin mimari karakteri oluşamamıştır. Oysa incelendiğinde Halkevi bina mimarisinin bacasının başlı başına çok önemli mesaj veriyor. Kente sembol olabilecek karakteri içeriyor”
 

TARİH KORİDORUNA DESTEK
Kocaeli Mimarlar Odası eski Başkanı Akçan iki saat süren programda dinleyicilerle paylaştığı düşüncelerini şu sözlerle tamamladı; “TOKİ uygulamaları inşaat sektörünü öldürdüğü, gibi yanlış ve kötü uygulamaları örnek teşkil ediyor. Köprüler, üst geçitlerin ihtiyaç olmasına rağmen projeye uygulamaların yanlış olduğunu hep söyledik. Çarpıcı bir örnekle verebiliriz; Mimar Sinan Üst Geçit Köprüsü`nün, Mimar Sinan Camii önüne yapılması bu şehrin ayıbıdır. İzmit Belediyesi`nin başlatmış olduğu ‘Tarih Koridoru Projesi` ise güzel bir proje. Mimarlar Odası olarak bizde destek veriyoruz.”

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ