KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6871 TL
  • 6.3796 TL
  • 7.0960 TL
Kocaeli Zirve
Bütçe 56, gelir 46 milyon TL
Bütçe 56, gelir 46 milyon TL
Güncel
28 Kasım 2010 Pazar 16:23
  • 1125
  • 0

Bütçe 56, gelir 46 milyon TL

2011 yılı bütçe görüşmeleri gelir bütçesinin görüşülüp karara bağlanmasıyla tamamlandı. İl Genel Meclisi’nin 2011 yılı bütçesi 56, geliri ise 46 milyon TL olarak karara bağlandı

2011 yılında yapılacak harcamaların tahmini bütçesinin görüşüldüğü İl Genel Meclisi kasım ayı toplantıları tamamlandı. 3 hafta süren bütçe görüşmelerinde tahmini harcama bütçesi 56 milyon TL, önümüzdeki yıl içindeki tahmini geliri ise 46 milyon TL olarak oy birliğiyle kabul edildi. Meclis, önümüzdeki yıl içinde 10 milyon TL de borçlanma yetkisi aldı.  Bütçe görüşmelerini tamamlayan İl Genel Meclisi Aralık ayı toplantılarına 1 Aralık Çarşamba günü yeniden başlayacak. Toplantılar 5 gün boyunca devam edecek.
 

CHP`Lİ GENÇ İTİRAZ ETTİ
CHP Gölcük İl Genel Meclis Üyesi Dursun Genç, meclisin önümüzdeki yıl için belirlediği 46 milyon TL`lik tahmini gelire, henüz satışı için karar verilmeyen Karabaş Mahallesi`ndeki arsadan ve İstanbul`daki Fındıkzade Öğrenci Yurdu`ndan elde edilecek 3 milyon TL`nin neden yazıldığını sordu. Genç`in bu yanıtına İl Genel Meclis Başkanı Ali Ayaz yanıt verdi. Ayaz, “Bu tamamen, bir tahmini gelir bütçesidir. Henüz o yerlerin satışına karar verilmedi ama 2011 yılı içinde bu gayrimenkullerle ilgili ne yapacağımıza karar vereceğiz. Biz onları yazdık. Yanlış olan bir durum yok” dedi.
 

FINDIKZADE SATILMAYACAK  
1970`li yıllarda dönemin Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği`nin öncülüğünde paralar toplanarak, Kocaeli`nden İstanbul`a üniversite okumak için giden öğrencilerin kalması için yapılan Fındıkzade Öğrenci Yurdu`nun satılacağı söylentileri, eski KYÖD başkanları ve CHP`li meclis üyelerinin tepkisini çekmişti. Toplantıda Fındıkzade Yurdu`nun önümüzdeki yıl satılacağı konusundaki beklentilere yanıt veren meclis başkanı Ayaz, “Fındıkzade yurdu satılmayacaktır. Orası yeniden onarılıp, bakımı yapılacak ve yurt olarak devam edecektir. ‘Meclisin önümüzdeki yıl yurdu satacak` söylentilerine inanmayın” şeklinde yanıt verdi.
 

AYAZ`DAN TEŞEKKÜR
İl Genel Meclis Başkanı Ali Ayaz, 3 haftadır süren meclis toplantılarında yaşanan tartışmaların seviyeli geçtiğini belirterek teşekkür etti. Ayaz, şunları kaydetti: “Yaklaşık 3 hafta süren bütçe görüşmelerinde olumsuz hiçbir gelişme yaşanmadı. Muhalefet partisi her zaman ölçülü ve seviyeli konulara yaklaştı, kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bütçe görüşmelerimizde bütün üyelerimiz geniş katılım sağladı, devamsızlık yaşanmadı. Toplantılarda muhalefet görevini en iyi şekilde yapmıştır, yapması da gerekiyor.
 

DAHA ETKİLİ OLACAĞIZ
Biz çoğunluk olarak her zaman doğru kararlar almışız demiyoruz. Meclisi en verimli şekilde işletmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl içinde daha verimli ve çalışmalarımızda daha etkili olacağız.” Meclisin gelir hanesinde “Su hizmetlerine ilişkin gelirler” kısmında yer alan 20 bin TL`lik gelirin belirtilmesi CHP`li İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Uzun`un tepkisini çekti. Meclis`te konuşmayan, tepkisini gazetemize açıklayan Uzun, şunları söyledi:
 

UZUN`DAN SU TEPKİSİ
“Ben daha önce de bas bas bağırıp söylemiştim. AKP bu kentteki bütün akarsuları kendi yandaşlarına peşkeş çekiyor demiştim. Benim dediklerim şimdi ortaya çıkıyor. İl Genel Meclisi su gelirlerinde sadece 20 bin TL gibi çok komik bir gelir elde ediyor. Oysa bu suların değeri çok yüksektir. Önümüzdeki günlerde bu durumu daha ayrıntılı bir şekilde ortaya koyacağım.” İl Genel Meclisi aralık ayı toplantılarını 1 Aralık Çarşamba günü yapmayı kararlaştırdı.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ