KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Büyükelçi sanayicileri Kazakistan’a davet etti
Büyükelçi sanayicileri Kazakistan’a davet etti
Güncel
07 Aralık 2012 Cuma 22:02
  • 1097
  • 1

Büyükelçi sanayicileri Kazakistan’a davet etti

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Zhanseit Tuimebayev, Kocaeli’deki 3 bin sanayi kuruluşun en az 30 tanesinin Kazakistan’da temsilciliğinin kurulması talebinde bulundu
Kibar Holding Başkan Yardımcısı ve Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Kazakistan`ın Kocaeli Fahri Konsolosluğu unvanını gerçekleşen törenle aldı. Törende konuşan Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Zhanseit Tuimebayev, Kocaeli`nde 16 tane organize sanayi bölgesi olduğunu belirterek 3 bine yakın da sanayi kuruluşunun olduğunu ifade etti. Büyükelçi Zhanseit Tuimebayev, Kazakistan`da da Kocaeli`ndeki 3 bin sanayi kuruluşun en az 30 tanesinin temsilciliğinin kurulması talebinde bulundu.
 
YOĞUN KATILIM
İlimizdeki sanayici iş adamlarının katılımının yoğun olduğu törende vali yardımcısı Ali Sözen, Mustafa Pekdemir, Abdullah Etil, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başiskele Kaymakamı Ali Partal, Kibar Holding Başkanı Asım Kibar, yardımcısı ve Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Zhanseit Tuimebayev, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Davut Kavranoğlu, Kazakistan'ın İstanbul Başkonsolosu Arslan Dandybayev, müsteşarı Almat Suyubayev, Kibar Holding ve Grup Şirketleri üst düzey yöneticileri, Eski DYP Kocaeli Milletvekili İsmail Hakkı Amasyalı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İhsan Ertuğrul, AKP Meclis Üyesi Celal Özkaraaslan, Bizim Kocaeli Gazetesi İmtiyaz Sahibi Güngör Arslan ve davetliler katıldı.
 

3 BİNDEN 30 TANESİ
Törende Kazakistan`ı tanıtan kısa filmin gösterilmesinden sonra duygu ve düşüncelerini dile getiren Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Zhanseit Tuimebayev, Ali Kibar`ın fahri konsolos olmasından dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti. Büyükelçi Zhanseit Tuimebayev, Kazakistan hakkında genel bir bilgi vererek, “Kazakistan`da kurulmak istenen sanayi de yardım etmenizi istiyorum. Burada 16 tane OSB var. 3 bine yakın ise sanayi kuruluşu. Kazakistan`da 3 binin sadece 30 tanesinin temsilciğini kurulmasının istiyoruz” diyerek talepte bulundu.
 
DOSTLUĞA DESTEK OLACAK
Sonrasında fahri konsolosluğu unvanını alan Ali Kibar, Türkiye`de yatırım yapan Kazak iş adamlarında önemli bir artış olduğunu söyledi. Kibar, “Kocaeli coğrafi olarak Türkiye`nin en küçük illerinden olmasına karşı ülkemiz ekonomisi içindeki üretimde yaptığı katkıyla İstanbul sonraki 2. sıradadır. İlk 500 firma içindeki ilk 84 firma Kocaeli`nde yer almaktadır. Konsolosluğumuz ekonomik ilişkilerin gelişmesinde ve iki ülke arasında kardeşliğe dostluğa destek olacak” diyerek konuşmasını tamamladı. 
 
DAHA GÜZEL İŞ BİRLİĞİNE…
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise her iki tarafında önemli hizmetler yapmasını temenni ettiğini belirtti. Karaosmanoğlu, “Ali Kibar, Kazakistan`ı Kocaeli`de en güzel şekilde temsil edecek. Kardeşliğimizi dostluğumuzu her yönüyle geliştirecek. Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı olarak da yerel yönetimlerde Kazakistan`da birliğimiz var. Ali Kibar`ın bu göreve getirilmesiyle yerel yönetimlerde daha güzel iş birliğine gidilmesinde yardımcı olacağını düşünüyorum” dedi.
 
TÜRKİYE`YE DOĞALGAZ AKTARILSIN
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Davut Kavranoğlu, Türk-Kazak kardeşliğinin önemine değinerek, “Kazakistan`ın 1991 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte refahı paylaşmasında Türkiye büyük önem verdi.  30 yıllık sürede Türkiye artık 150 milyar doları aşan bir ihracat hacmi olan bir ülke haline geldi. İş sahamızı bilim ve teknoloji alanında geliştirmek istiyoruz. Kazakistan`da Türkiye`deki başarılı bir sanayileşme modelini daha üstün başarıyla daha az hatayla kurmayı istiyoruz. Türk-Kazak iş birliğinin 4 milyar dolardan 40 milyar dolar seviyesine gelmesini isteriz. Kazakistan`dan doğal gazın da Türkiye`ye aktarılmasını isteriz” diyerek taleplerini dile getirdi. Konuşmaların ardından hem Kazakistan hem de Türkiye temsilcileri birbirlerine günün anlam ve önemine dair hediyeler vererek hatıra fotoğrafı çektirdi. Sonrasında ise gece açık büfe yemek ve müzikle devam etti. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ