KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir Belediyesi laboratuvar oldu
Büyükşehir Belediyesi laboratuvar oldu
Güncel
28 Kasım 2012 Çarşamba 14:49
  • 1838
  • 3

Büyükşehir Belediyesi laboratuvar oldu

KSO Kasım ayı meclis toplantısında konuşan AKP’li Hüseyin Çelik, Kocaeli’nin tüm sınırlarıyla büyükşehir olmasının ‘Büyükşehir Yasası’ hazırlanırken laboratuvar görevi gördüğünü söyledi

Kocaeli Sanayi Odası(KSO)`nın Kasım ayı meclis toplantısı AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik`in katılımıyla gerçekleştirildi. KSO Meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıya vali Ercan Topaca katılmazken, toplantıda Hüseyin Çelik`in yanı sıra vali yardımcısı Ali Sözen, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Komsuoğlu ve sanayiciler katıldı.

 
SANAYİCİNİN İSTEKLERİNİ İLETTİ
Toplantının açılışında konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sadece Trabzon`a sefer düzenleyen Cengiz Topel Hava Limanı`nın Düzce, Bolu, Sakarya ve Yalova illerine hizmet verebilmesi için hava alanı pis alanının yapılan değişikle bölge hava alanı olması sağlanmasına imkan tanınmasını istedi. Zeytinoğlu ayrıca, 34 liman ve iskelesi olan Kocaeli`nin limanlar ile organize sanayi bölgeleri arasında demir yolu bağlantısının olmadığını ve bu durumun düzeltilmesini Çelik`e iletti.
 
VERDİĞİMİZİ ALMAK İSTİYORUZ
Kocaeli`nin en çok dert yandığı konuların başında gelen vergi adaletsizliğini de Hüseyin Çelik`e ileten Zeytinoğlu, “Kişi başına 21 bin 405 lira ile en yüksek vergiyi ödüyoruz. Bu verginin bize dönüşü ise bin 600 lira. Biz bu rakamın Türkiye ortalaması olan 4 bin 100 liraya çıkarılmasını istiyoruz” dedi.  Ayhan Zeytinoğlu`nun konuşmasının ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kürsüye çıkarak sanayicilere hitap etti.
 
KOCAELİ LABARATUVAR OLDU
Türkiye Büyük Millet Meclisi`nden büyük bir sıkıntıyla geçen Büyükşehir Belediyesi Yasası`nı değerlendiren Çelik, “Biz bu yasayı çıkarmadan önce 2004 yılında Kocaeli ve İstanbul`u büyükşehir belediyesi ilan ettik. Kocaeli`nin tüm sınırlarını büyükşehir belediyesi kapsamına aldık. Kocaeli`de köylerimizle kırsalımızla birlikte kalkındı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yasayı için tam bir laboratuvar oldu” dedi. Zeytinoğlu`nun liman –OSB bağlantısındaki sıkıntıları dile getirmesine ise Çelik, “ulaşım en hassas olduğumuz bir konu Ulaştırma bakanımız en uyumlu olduğum kişi. Bunları ona ileteceğim” şeklinde konuştu. 
 
LYS BAŞARIZLIĞINMI GÖÇE BAĞLADI
Eski Milli Eğitim Bakanı olması sebebiyle eğitim konularına da değinen Hüseyin Çelik, “eğitime yüzde yüz destek kampanyasıyla işadamlarımızla birlikte çok güzel okullar yaptık. Kocaeli`nin  sınavlardaki başarısızlığı eleştiriliyor. Çok göç alan yerlerde öğrencilerin sınavlarda birinci, ikinci onuncu olması beklenemez. Bu kolay değildir. Kocaeli`de Kocaeli Üniversitesi ve Gebze İleri teknoloji Üniversitesi var. Buraya 2-3 tane vakıf üniversitesi kurulmalı” ifadelerine yer verdi. 
 
 
OKUL YAPTIRMA SÖZÜ ALDI
Çelik`in konuşmasının ardından Grenpark Otel`in sahibi Adil Üstündağ, eski bakan Çelik`in artık Kocaeli`ye gelmemesinden yana sitem etti. turizmle ilgili projelerinden bahseden Üstündağ Hüseyin Çelik`e bir de okul yaptırma sözü verdi. Meclis toplantısının sonunda Ayhan Zeytinoğlu, Hüseyin Çelik`e işlemeli tabak hediye etti. Sanayiciler ve Çelik toplantı sonrasında birlikte yemek yedi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ