KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir Belediyesi’nde yetkiyi geri alacağız
Büyükşehir Belediyesi’nde yetkiyi geri alacağız
Güncel
21 Aralık 2009 Pazartesi 10:14
  • 9050
  • 4

Büyükşehir Belediyesi’nde yetkiyi geri alacağız

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İSU’da yetkiyi Hizmet-İş’e kaptıran Nihat Yurdakul iddialı konuştu: Eninde sonunda geri alacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın

Röportaj: Güngör ARSLAN


29 Mart yerel seçimlerinden sonra hem Türkiye`de hem de ilimizde çok ilginç gelişmeler yaşandı. Özellikle AKP`li belediyelerde yaşanan bu gelişmelerin en somut ve en ilginç örneği ise sendikalarda görüldü.
AKP`li belediyeler, seçimlerde aldıkları oylara güvenerek belediyelerde yetkili olan ve kendilerinden olmayan sendikalara karşı açık açık bir savaş başlattı.
Bunun en canlı örneği de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İSU`da yaşandı.
29 Mart yerel seçimlerinin hemen ardından uzun yıllardır Büyükşehir Belediyesi ile İSU`da yetkili olan Belediye-İş Sendikası`na karşı başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve bürokratlar savaş açtı, işçileri bu sendikadan istifa ettirmeye başladı.
Yüzlerce işçi baskılara dayanamayarak bir hafta içinde Belediye-İş Sendikası`ndan istifa edip Hak-İş`e bağlı Hizmet-İş Sendikası`na üye oldu.
Belediye-İş Sendikası bu baskıları protesto etmek için günlerce eylem yaptı, sesini duyurmaya çalıştı.
Ama ne başkan Karaosmanoğlu ne de AKP bu konuda geri adım atmadı. Bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İSU`da yetkiyi Hizmet-İş Sendikası aldı.
Hizmet-İş Sendikası birdenbire, hiç beklemediği bir üye sayısına ulaştı ve bunun sonucunda da şube sayısını ikiye çıkardı.
Şimdi Belediye-İş Sendikası`nın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU`da yaklaşık 750 üyesi kaldı.
Ama Belediye-İş Sendikası sadece Kocaeli`de değil tüm Türkiye`de kendisine yönelik başlatılan bu savaşa karşı mücadele etmeye kararlı, pes etmeye de niyetli değil.
Belediye-İş Sendikası, Türk-İş içinde en büyük ve en güçlü sendikaların başında geliyor.
Sendikanın 10 yıldır genel başkanlığını yapan Nihat Yurdakul ile Ankara`da, sendikanın genel merkez binasında son gelişmeleri değerlendirdik.
Özellikle Kocaeli`de belediye işçilerinin merak ettiği her şeyi genel başkan Nihat Yurdakul`a sorduk.
Yurdakul bütün sorularımıza içtenlikle cevap verdi.

Sayın Yurdakul, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nde böyle bir gelişmeyi bekliyor muydunuz?
AKP iktidarı kendisinden olmayan her kuruma, her kişiye karşı sistemli bir şekilde, inanılmaz bir baskı ve sindirme politikası uyguluyor. Belediye-İş Sendikası da AKP`nin politikalarına açık açık karşı çıkan kurumlardan biridir. Bu nedenle AKP, Belediye-İş Sendikası`na karşı uzun zamandır sistemli bir baskı ve sindirme politikası uyguluyor.
Sadece Kocaeli`de değil Türkiye`nin pek çok yerinde bize karşı yapılan baskılar var. Bu nedenle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nde yaşananlara çok şaşırmadım.
Ama bütün bunlara rağmen Belediye-İş Sendikası ayaktadır ve bu sistemli saldırılara karşı mücadele edecektir. Bizi yıldıramazlar.

BİZDEN DAHA İYİ SÖZLEŞME YAPAMAZLAR

Sayın Yurdakul, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nde bundan sonra ne yapacaksınız?
Yapacağımız tek şey; mücadele etmek. Sendika olarak sözleşmeyi bekliyoruz. Sözleşme bittikten hemen sonra yeniden mücadeleye başlayacağız. Sözleşmeyi beklememizin bir nedeni de işçi arkadaşlarımıza, çalışanlara zarar vermemektir.
Biz Hizmet-İş Sendikası`nın bizden daha iyi bir sendikacılık yapacağına, bizden daha iyi bir sözleşme imzalayacağına inanmıyoruz. Yok eğer Hizmet-İş Sendikası bizden daha iyi bir sözleşme yaparsa, onları kutlar ve alkışlarım.
Biz işçi lehine yapılacak her hareketi ayakta alkışlarız. Önemli olan işçinin kazanmasıdır. Ama bir kez daha söylüyorum Hizmet-İş Sendikası yapısı nedeniyle işçi lehine bir şey yapamaz.
Bunu bütün işçi arkadaşlarla birlikte göreceğiz. Sözleşme bittikten sonra da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nde mücadeleye başlayacak ve bu mücadelemiz de yetkiyi alana kadar devam edecek.

Hizmet-İş Sendikası iyi bir sözleşme yapamaz mı gerçekten?
Yapamaz. Çünkü yapısı buna müsait değil. Dünyanın hiçbir yerinde işveren tarafından kurulan, işveren tarafından desteklenen sendikalar işçi lehine bir şey yapamaz.
Hizmet-İş Sendikası, işverenden, yani başkandan icazet alarak örgütlenmiştir. Belediye-İş Sendikası ise gider bir iş yerinde örgütlenir ve yetkiyi eline alır.
Bu ister CHP`li olsun, ister AKP`li, isterse MHP`li belediye olsun hiç fark etmez. Sendikacının siyasi partisi olmaz.
Bizim için belediyenin hangi partiden olduğu hiç önemli değildir. Biz işçi için ne kadar daha fazla hak alabiliriz ona bakarız.
Yıllarca CHP`li belediyelerde de aynı şekilde mücadele ettik, şimdi de AKP`li belediyelerle mücadele edeceğiz.

ŞUBELERİMİZİ KAPATMAYACAĞIZ

Sayın Yurdakul, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nde üye sayınız düştü. İlimizdeki iki şubenin akıbeti ne olacak, şubeyi kapatacak mısınız?
Hayır. Kocaeli`de şu anda var olan şubelerimizi kapatmayı düşünmüyoruz. Çünkü biz eninde sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nde ve İSU`da bizden baskıyla alınan üyelerimizi geri alacağız.
İşçi kardeşlerimiz bu süre içinde Belediye-İş Sendikası`nı da Hizmet-İş Sendikası`nı da daha iyi görecekler. Bizim farkımızı daha iyi görecekler.
Belediye-İş Sendikası birilerinin tahmin ettiğinden çok ama çok daha fazla büyük ve güçlü bir sendikadır.
Bu nedenle Kocaeli`de eskisinden daha güçlü bir sendika olacağız.

Sayın Yurdakul yasal hakkınız olmasına rağmen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU`da yetki kararına itiraz etmediniz? Neden?
Bu benim ve sendikamın ilke kararıdır. Çünkü itiraz edersek kaybeden işçi kardeşlerimiz olacak. Biz işçimizin zarar görmesini kesinlikle istemez ve kabul etmeyiz.
Bu nedenle yasal hakkımız olmasına rağmen bu hakkımızı kullanmadık ve yetki itirazında bulunmadık. Bir kez daha altını çizmek istiyorum, Belediye-İş Sendikası`nın tek amacı vardır o da işçilerin mağdur olmaması ve haklarını almalarıdır.

RÖVANŞI ALACAĞIZ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nde gerçekten yeniden yetkiyi alacağınıza inanıyor musunuz?
Kesinlikle inanıyorum. Bundan en küçücük bir şüphem bile yok. Bakın ben 10 yıldır Belediye-İş Sendikası`nın genel başkanlığını yapıyorum.
Bu kongrede yeniden genel başkanlığa aday olmayı pek düşünmüyordum, ama özellikle Kocaeli`de sendikamıza yapılan baskılar benim kararımı yeniden gözden geçirmeme neden oldu.
Beni ve sendikamı Kocaeli`de yaşananlar inanılmaz hırslandırdı. İşte bu nedenle Belediye-İş Sendikası`nın genel başkanlığı`na yeniden aday olmayı düşünüyorum.
Kısacası Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nde yetkiyi yeniden almadan bir yere gitmeyeceğim. Kocaeli`de rövanşı alacağız.

Sayın Yurdakul kalan üyelere ve işçilere bir mesajınız var mı?
Türkiye`de en önemli sorun örgütlü olmamaktır. Bunun sıkıntısını çekiyoruz. İşçilerimiz, üyelerimiz daha bilinçli ve daha örgütlü olmalı. Olayları iyi tahlil etmeli ve oyuna gelmemeli. Biz sendika olarak elimizden gelen her şeyi yapıyor ve mücadele ediyoruz. İşçi arkadaşlarımıza da büyük görev düşüyor. Kolay pes etmesinler ve mücadelelerini sürdürsünler. Kocaeli`deki bütün işçi arkadaşlarımıza ve üyelerimize selam gönderiyorum.

KOCAELİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Sayın Yurdakul, Kocaeli`ye çok önem verdiğiniz söyleniyor. Kocaeli neden önemli sizin için?
Kocaeli`nin Türk işçi sınıfı hareketi içinde çok önemli bir yeri var. İstanbul`un dibinde, Bursa ve Ankara`ya da çok yakın bir il. Buradaki her gelişme dikkatlice izlenir.
Kocaeli`deki bir başarısızlık ya da başarı tüm Türkiye`yi etkiliyor. Bu nedenle biz Belediye-İş Sendikası olarak Kocaeli`ye ayrı bir önem veriyoruz.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ