KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir işçisi Belediye-İş’e yürüyecek
Büyükşehir işçisi Belediye-İş’e yürüyecek
Güncel
29 Aralık 2011 Perşembe 14:15
  • 2232
  • 16

Büyükşehir işçisi Belediye-İş’e yürüyecek

Belediye-İş’in, Büyükşehir Belediyesi işçisi için Hizmet İş’e verilen yetkiye yaptığı itirazın ardından başlayan mahkeme süreci nedeniyle toplu sözleşme görüşmeleri tıkanmıştı. İşçiler, süreci tıkayan Belediye-İş Sendikası’na yürüyecek

Hizmet-İş Sendikası 2 No`lu Şube Başkanı Hanefi Örengil ve yönetim kurulu üyeleri Sekapark Otel`de düzenledikleri basın toplantısında, Çalışma Bakanlığı`nın Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü`nde yetkiyi kendilerine vermesine rağmen Belediye-İş Sendikası`nın yaptığı itiraz sonucu sürecin tıkadığını söyledi. Örengil, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren başlaması gereken toplu iş sözleşme görüşmelerinin mahkeme süreci sonuçlanana kadar başlanmayacağını anlattı. Örengil, işçinin çok kızgın olduğunu ve Belediye-İş Sendikası`na yürüyebileceğini söyledi.
 

İŞÇİYE CEZADIR   
Belediye-İş Sendikası`nın işçiyi tamamen cezalandırdığını, haklarını ellerinden almak istediğini söyleyen Örengil, “İşçimize üzülüyorum. Çalışma Bakanlığı, yaptığı tespitte sayısal çoğunluğun Hizmet-İş`te olduğunu belgelemiştir. Bunun neyine itiraz yapılıyor anlamış değilim. Burada tek bir şey vardır ve o da Belediye-İş işçiyi cezalandırmaktır.
 

İŞÇİ YÜRÜYECEK
İSU`da bin 124 üyemiz, bin 529 üyemiz de Büyükşehir Belediyesi`nde olmak üzere toplam 2 bin 653 üyemiz vardır. Belediye-İş Sendikası`nın üye sayısı ise sadece 500 civarındadır. Sendikamıza üye 87 işçimiz Torba Yasa ve yeni yıl ile birlikte emekliye ayrılıyor. Toplam 2 bin 500 üyemiz süreci tıkayan Belediye-İş Sendikası`na yürümek istiyor. İşçinin bu tepkisini artık tutamıyoruz. Her gün bize gelip bu isteklerini iletiyorlar. Sürecin uzaması ve işçimizin mağduriyeti doğrultusunda eylem planımızda elbette ki Belediye-İş`e yürümek vardır.
 

GÖRÜŞÜMÜZ DEĞİL 
Hafta içinde Kocaeli Adliyesi`nde yapılan duruşmadan sonra Adnan Bey`in yaptığı açıklamada, ‘mahkeme süreci devam ettiği süre içinde işçinin mağduriyetinin giderilmesi için Hizmet–İş Sendikası ile bir araya gelerek Büyükşehir Belediye Başkanı`nı ziyaret edeceğiz ve enflasyon farklarının işçiye ödenmesini talep edeceğiz` sözleri tamamen kendisine aittir. Adnan Bey ile kesinlikle böyle bir konuşmamız olmamıştır.
 

BİZ KONUŞACAĞIZ
Adnan Uyar ile bir araya gelemeyiz. Büyükşehir Belediye Başkanı ile konuşacak taraf biziz. Yetki bizde. Sürecin uzayacağını biliyoruz. İşçimiz çok mağdur olacaktır bunun da farkındayız. İşçinin mağduriyetini gidermek için Büyükşehir Belediye Başkanı ile yeni yılda randevu alıp Hizmet-İş Sendikası olarak biz görüşeceğiz, durumu anlatacağız. Başkanımızın işçiyi mağdur etmeyeceğini biliyoruz
 

İŞÇİ BABASIDIR   
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, işçi babasıdır. İşçisinin uğradığı zararı elbette görecektir, işçisini mağdur etmeyecektir. Yaşanan süreci kendisi de çok yakından takip ediyor, biliyor. İşçimizin hakkını vereceğini de biliyoruz” şeklinde konuştu.
 

SON ÇAĞRIDIR
Örengil ayrıca, 13 Mart tarihinde Kocaeli 5. İş Mahkemesi`nde yapılacak 3. duruşmada Belediye-İş Sendikası yöneticilerinden davalarından feragat etmelerini beklediklerini söyledi. Örengil, “TİS görüşmeleri uzarsa sıkıntıyı iki sendika değil, işçi çekecektir. İşçinin hakkı gasp ediliyor, alacağı fark işçimiz için çok önemlidir. Kaybedecekleri davayı uzatmadan vazgeçsinler. Kendilerine son çağrımızdır” ifadelerini kullandı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ