KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir kentsel dönüşümde geri adım attı
Büyükşehir kentsel dönüşümde geri adım attı
Güncel
13 Kasım 2009 Cuma 17:19
  • 1642
  • 3

Büyükşehir kentsel dönüşümde geri adım attı

Gebzeliler’in Kentsel dönüşüm tepkisi işe yaradı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kasım dönemi toplantısında konuşan Karaosmanoğlu, Gebze’deki Kentsel dönüşüm projesini rafa kaldırdıklarını açıkladı

Büyükşehir Belediye Meclisi`nin kasım dönemi toplantısı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıya CHP ve SP`li meclis üyeleri eksiksiz katılırken, AKP`li üyelerin bazıları katılmadı, katılanlar da başlama saatine uymadı. Toplantıya Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık toplantıya katılmayanlar arasındaydı. Geçen ay meclis toplantısına katılan ve AKP`li üyelerin ortasında oturan MARSİAD Genel Başkanı Bahri Odabaş, gazetemize haber olunca toplantı salonuna alınmadı. Toplantı başladıktan bir süre sonra İlyas Şeker`in izniyle salona giren Odabaş en arka sırada oturdu.
 

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ RAFA KALDIRDIK
Toplantıda Gebze`deki Adem Yavuz ve Cumhuriyet Mahalleleri`nde Büyükşehir Belediyesi`nin başlatmak istediği kentsel dönüşüm konusunda bilgi veren Karaosmanoğlu, “Önceki gün Gebze`deydim. Orada iki mahalleden gelen vatandaşlarımın mağduriyetlerini dinledim. Fatma Teyze`nin sözleri beni etkiledi. 50 yıldır aynı yerde oturduğunu, yerinin değiştirilmesi halinde yaşam akışının çok değişeceğini söylemesi beni etkiledi. Demokrasilerde çoğunluk önemlidir. Eğer halk, vatandaş mağdur oluyorsa bunu yapmanın bir anlamı kalmıyor zaten. Bizim görevimiz halkımızı mağdur etmek değildir. Mağduriyetlerin artacağını hesaplayarak Gebze`deki kentsel dönüşüm projesini rafa kaldırdım” dedi.
 

BULVAR YOLU DOĞRU PROJEDİR
Cedit Erenler Mahallesi`ni dikey kesen Gazanfer Bilge Bulvarı`nın standartların üzerinde rampa olması nedeniyle yaşanan kazalardan dolayı yolun kapatılmak istenmesi üzerine görüşlerini açıklayan Karaosmanoğlu, “Görevim süresince yaptığım projelerin içinde en gerekli olan projedir bu yol. Kazalar yolun dik olmasından kaynaklanmıyor, tamamen sürücülerin hatalarından kaynaklanıyor. Bulvar yolun ortalama eğimi yüzde 11`dir. Yapılan eser doğru ve güzel bir çalışmadır. Eleştirmek artık yersiz ve doğru değildir. Yaptığımız için taktir edin. Kazaların yaşanmaması için UKOME`nin aldığı karar doğrultusunda Bulvar yol kamyonlara kapatılmıştır” şeklinde konuştu.
 

‘HAYMANALI SAĞ OLSUN YARGILANIYORUZ`
Meclis toplantısında SP Derince üyesi İbrahim İlhan, Karaosmanoğlu`ndan Büyükşehir bürokratlarının yargılanması konusunda açıklama istedi. Karaosmanoğlu, “Evet, bende yargılanıyorum. İçinde bulunduğumuz bina için gidip ifade verdim. CHP`li Ali Haymanalı sağ olsun, sık sık bizleri de artık hukukla tanıştırmıştır. Yanlış olan hiçbir şeyi asla yapmam, hukuki bazı sıkıntılar olabilir ama bilinçli olarak yapılan bir yanlışlık yoktur. Bürokratlarım bazı yanlışlıklar yapmışlardır. Hukuka aykırı davranışlar sergilemiş olabilirler. Bunlar büyük ve önemli konular değildir. Suçumuz neyse çekmeye hazırız.” Meclis toplantısında 102 gündem maddesi ele alandı. Bazı maddeler oy birliğiyle kabul edilirken, diğer maddeler ise ilgili komisyonlara gönderildi.
 

GEBZELİLER EYLEMDEYDİ
Öte yandan Gebze Adem Yavuz ve Cumhuriyet Mahallesi sakinleri üçüncü kez İzmit`e çıkarma yaptı. Gebze Adem Yavuz ve Cumhuriyet Mahallesi Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve mahallelilerden oluşan yaklaşık 250 kişilik grup, mahallelerinin kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanına alınmasını Büyükşehir Belediyesi önünde protesto etti. Gebzeliler dışarıda eyleme yaparken Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kentsel dönüşüm kararının iptal edildiğini söyledi.

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ