KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir KEV’in arsasını geri istiyor
Büyükşehir KEV’in arsasını geri istiyor
Güncel
15 Ekim 2012 Pazartesi 14:17
  • 1295
  • 2

Büyükşehir KEV’in arsasını geri istiyor

Büyükşehir Belediyesi, KEV’in Derince Yenikent’teki tesislerinin arsasını almak için mahkemeye başvurdu. Büyükşehir’in avukatı Halit Çokan, dava dilekçesini bizzat kendisinin verdiğini söyledi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV) arasında her zaman polemik ve mahkeme konusu olan KEV`in Derince Yenikent Mahallesi`ndeki tesisleri şimdilerde yine gündemde. CHP Kocaeli eski Milletvekili Sefa Sirmen`in hala başkanı olduğu Kocaeli Eğitim Vakfı yine Büyükşehir tarafından mahkemeye verildi. KEV`in Büyükşehir tarafından mahkeme verildiğini, geçen haftaki Büyükşehir Belediye Meclisi`nde Genel Sekreter Ersin Yazıcı duyurmuştu. KEV`in Derince Yenikent Mahallesi`ndeki tesislerinin arsasını Büyükşehir Belediyesi`ne devretmesi için dava açtıklarını söyleyen Büyükşehir`in hukuk müşaviri Av. Halit Çokan,  dava dilekçesini bizzat kendisinin verdiğini, davanın Kocaeli Asliye Mahkemesi`nde görüleceğini belirtti.  

 
DİLEKÇEYİ BEN VERDİM
Avukat Çokan, “Bu alan 1993 yılında Eski İzmit Büyükşehir Belediyesi tarafından KEV`e verilmiştir. Verilirken bu alanın sportif amaçla kullanılacağı, başka bir amaçla kullanılamayacağı şartı konmuştur. Satım sözleşmesi açıktır. Şartlar çok açıktır. Şuan KEV, bu tesisleri amacının dışında kullanıyor. Dolayısıyla “bozucu şart” ortaya çıkıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de “bozucu şart” nedeniyle arsanın iadesini istiyor. Kocaeli Asliye Mahkemesi`nde görülecek dava da bu nedenle açılmıştır. Dava dilekçesini mahkemeye ben verdim” diye konuştu.
 
SÖZLEŞMEYE UYGUN
Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV) Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Sirmen ise Yenikentte`ki spor tesisleriyle ilgili bu güne kadar kendilerine, her hangi bir mahkeme tebligatı gelmediğini belirterek, “Bu tesislerin kiralanması tamamen sözleşmeye uygundur. Yasa dışı bir durum söz konusu değildir. Kaldıki işletmeci bu tesisleri amacının dışında kulanamaz, kullanmıyorda. Tesislerin fiziki yapısında bir değişme yok. Sporcular burada yine kamp yapabiliyor. Spor salonu, yüzme havuzu, spor adına ne varsa aynen devam ediyor. İşletmecinin buranın adını otel koymasının önemi yok. Tesisler eskisi gibi faaliyetine devam ediyor. Bizim zaten 2006–2007 yılında bir mahkememiz vardı. Bu mahkeme kira gelirlerinin tahsilatıyla ilgiliydi. Kiraları mahkeme kararıyla tahsil ettik. Daha sonra Yargıtay tarafından bozuldu. Şuan, başka benim bildiğim bir mahkeme durumu yok” dedi.
 
RUHSATI BELEDİYE VERİYOR 
KEV Yönetim Kurulu üyesi Rasim Su, ise, “Bu güne kadar bize herhangi bir mahkeme tebligatı gelmedi. Gelirse bakarız, ona göre tavrımızı belirleriz. Ama biz Yenikent`teki tesislerimizi işletmeciye otel olarak vermedik. 4 katlı spor tesisi olarak kiraladık. Bu konuda ihale şartlarımız, sözleşmemiz açıktır. Kontrat ortadadır. Amacı dışında kullanılmaması gerekir. Otel olarak kullanılması bizim dışımızda bir durum. Ayrıca otel olarak kullanılmamalıdır. Zaten işletmecinin orada otel açabilmesi için ruhsat alması gerekir. Sonuçta bu ruhsatı KEV değil, belediye veriyor. Belediye, bir yanlışlık tesbit ederse ruhsat vermez”  diye konuştu. 
 
KEV OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR
Tüm bu gelişmelerden sonra Kocaeli Eğitim Vakfı yönetimi olağanüstü toplanma kararı aldı. KEV yöneticileri kendilerine herhangi bir mahkeme tebligatı gelmediğini söylese de KEV`in bugün saat 15.30`da toplanma kararı alması dikkatlerden kaçmadı. Başkanlığını Sefa Sirmen`in yaptığı KEV`de bugün yapılacak toplantıda, bu konunun masaya yatırılcağı, hukuksal olarak nasıl bir tavır alınacığının konuşulacağı tahmin ediliyor. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ