KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir, önce destek sonra köstek oldu
Büyükşehir, önce destek sonra köstek oldu
Güncel
19 Kasım 2010 Cuma 15:30
  • 1102
  • 4

Büyükşehir, önce destek sonra köstek oldu

Hayvan bakımevlerini ziyaret etmek isteyen hayvan dostlarına Büyükşehir Belediyesi’nin bir birimi araç tahsis ederken, diğer bir birimi ziyareti engelledi

Hayvan Hakları Federasyonu`nun (HAYTAP) “İnsanların bayramı hayvanların felaketi olmasın” sloganı ile ülkemizde başlattığı kampanya çerçevesinde, Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı ve fedarasyonun il temsilcisi Tülay Erdurmaz, duyarlı insanlara hayvan bakımevlerini ziyaret etme çağrısında bulunmuştu. Tülay Erdurmaz öncülüğünde önceki gün bir araya gelen 25 duyarlı insan, Büyükşehir Belediyesi`nin kendilerine tahsis ettiği araç ile bakımevlerini ziyaret etmek için yola koyuldu ancak gittikleri 2 bakımevine de giremedi. Erdurmaz, Büyükşehir Belediyesi`nin bir biriminin kendilerine araç tahsis ederken, diğer bir biriminin ise ziyarete izin vermediğini söyledi.
 

BİZİ İÇERİYE ALMADILAR
İlk olarak Gebze Sahipsiz Hayvan Bakımevi`ne gittiklerini belirten Tülay Erdurmaz, şunları kaydetti: “Burada görevli veteriner hekim, bakimevinde hiç hayvan bulunmadığını söyleyerek, ziyaret isteğimizi geri çevirdi. Ancak durumun ifade edildiği şekilde olmadığını ispat edebilmek adına kilitli kapı önünde gizli saklı bir kaç fotoğraf çektik. Küçük çocugunun isteği uzerine aramızda olan bir misafirimiz içeriye alınmamamıza tepki göstererek, ‘sahipsiz hayvan bakımevlerinin bayram ve tatil günlerinde ziyarete açık tutulması gerektiğini, bunun hayvan sevgisinin topluma aşılanmasında önemli katkıları olacağını söyledi.`
 

ÇEVİK KUVVET BİLE GELDİ
İkinci duragımız Kartepe Sahipsiz Hayvan Bakimevi oldu. Bizden öyle korkmuşlardı ki burada bizi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı zabıta ordusu ve cevik kuvvet polis ekipleri karşıladı. Çok şaşkındık, iyi niyetle yapmayı düşündüğümüz ziyaret farklı bir platforma taşınmıştı. Biz baskına gitmedik, silahlı soyguncu degiliz, cinayet işlemeye de gitmedik. Oysa, biz hem çalışan personele, hem de orada bulunan canlılarımıza hediyelerimizi ve yüreğimizdeki sevgimizi götürmüştük. Amacımız onlarla kucaklaşıp güzel fotoğraflar çektirmek ve Türkiye`deki hayvan hakları savunucuları ile paylaşmaktı.
 

ACABA NEYİ SAKLIYORLAR?
Hangi gerekçelerle sahipsiz hayvan bakimevleri yılın her günü tüm toplumun ziyaret edebileceği şekilde şeffaf yönetilmiyor? Acaba bunun arkasında, çizilen pembe tabloların gerçek olmadığını saklama çabası mı yatıyor? Bu ne yaman çelişkidir ki aynı belediye başkanlığına bağlı bir birim yaptığımız ziyarete araç tahsis ederek bizlere destek verirken bir başka birimi olan veteriner işleri müdürlüğü bizleri kapıdan içeri sokmayarak bu ziyaretimizi engelliyor. Toplumun yönetiminde bu kadar önemli bir yeri olan belediyelerin tüm birimleriyle yaptıkları icraatların arkasında ve tutarlı olması gerektiği kanısındayız. Unutmayalım ki yönetimlerin şeffaf olması insanların kendilerine olan güvenini artıran en önemli unsurdur. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ