KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir Yasası köy arazilerini imara açacak
Büyükşehir Yasası köy arazilerini imara açacak
Güncel
08 Kasım 2012 Perşembe 12:47
  • 7015
  • 17

Büyükşehir Yasası köy arazilerini imara açacak

TBMM’de görüşülmekte olan köy muhtarlıklarını mahalle muhtarlığına dönüştüren ‘Büyükşehir Yasasını’ eleştiren Kocaeli Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Şen, köylünün kullanımında olan alanların toplu konut ve sanayiye açılacağını söyledi

Kocaeli Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Şen, yeni seçildiği Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Sekreter yardımcılığını duyurmak ve mecliste görüşülen köyleri mahalle statüsüne indiren ‘Büyükşehir Yasası`na dikkat çekmek amacıyla basın toplantısı yaptı. Süleyman Şen`in toplantısına, Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Özkar ile İzmit Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Demir ve bir çok muhtar katıldı.

 
MERALAR İMARA AÇILACAK
6 yıldır gösterdikleri faaliyetlerin bir neticesi olarak Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu`na seçildiklerini söyleyen Süleyman Şen,  bundan sonra da muhtarların sorunlarını açık yüreklilikle savunacaklarını söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda görüşülen köy muhtarlıklarının tüzel kişilikleri ellerinden alınarak mahalle muhtarlığına dönüştüren Büyükşehir Yasası`nı eleştiren Şen,  bu kanunun amacının köylülerin kullanımında olan arazi, mera ve ormanlık alanların rahatlıkla imara açılması olduğunu ifade etti.
 
MÜCADALE KÖYLÜDEN GİDİYOR
Geçmiş yıllarda köylülerin elinde bulunan arazilerin sanayiye açılma gayretlerinin köylüler tarafından önlendiğini hatırlatan Süleyman Şen, “Köylerin mahalle statüsüne geçirilmesiyle bu hakta köylünün elinden alınıyor. Köylünün ormanı merası toplu konutlara organize sanayi bölgelerine açılabilecek.  Zaten sanayiyle kuşatılmış bir kent olan Kocaeli`nin nefes almasını sağlayacak bu alanlarda bir süre sonra fabrika bacaları tütecek, araziler taş yığınlarına çevrilecek” dedi. 
 
KİMSE YASAYI BİLMİYOR
İzmit Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Demir`de konuşmasında Büyükşehir Yasası`nı eleştirdi ve yasanın tek amacının rant olduğunu belirtti. Ahmet Demir, köylünün kullanımında olan arazilerin toplu konutlara çevrileceğini anlatan Demir, bu konuda kimsenin bir şey bilmediği için kimsenin yasaya karşı çıkamadığını söyledi. Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Özkar ise aynı düşüncede olduklarını ve en azından yasada baz köylerin istisna tutulmasını istedi. Özkar, vekilleri dikkatli olmaya davet etti. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ