KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir’de zimmete, ceza
Büyükşehir’de zimmete, ceza
Güncel
17 Aralık 2009 Perşembe 16:30
  • 3790
  • 12

Büyükşehir’de zimmete, ceza

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, zimmetine para geçirerek kurumu zarara uğrattığı iddiasıyla iki belediye çalışanı hakkında suç duyurusunda bulundu

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, belediyede yolsuzluk ve usulsüzlük yapan personelini affetmiyor, kendi elleriyle adelete teslim ediyor. Son olayda da belediyeyi 70 bin 269 TL`lik zarara uğrattığı iddiasıyla iki personel hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanlığı`nın tespit ettiği ilk olay, Gölcük Mezbahası`nda yaşandı. Muhasebe yetkilisi mutemet Yakup Cihan Kotil`in tahakkuk ve tahsilat makbuzu kesmemek suretiyle 50 bin 964 TL tutarındaki parayı zimmetine geçirdiği belirlendi.
 

SUÇ DUYURUSU
Teftiş Kurulu, Yakup Cihan Kotil hakkında hem disiplin soruşturması açılmasını, hem de suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Büyükşehir Belediyesi de Teftiş Kurulu`nun raporu doğrultusunda Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı`na suç duyurusunda bulunurken, disiplin soruşturması da başlattı. Teftiş Kurulu`nun tespit ettiği ikinci olay ise UKOME bünyesinde yaşandı. UKOME Şube Müdürlüğü bünyesindeki Servis Araçları Ruhsat Birimi`nin dosyalarında usulsüz değişiklikler yapıldığı iddialarını araştıran Teftiş Kurulu, ilginç sonuçlarla karşılaştı.
 

İŞTEN ATILDI
Kurul, Ulaşım Dairesi Başkanlığı`nda işçi personel olarak görev yapan Erin Çelik`in, çalışma ruhsatı başvuru bedeli ile ruhsat devir bedelinin ödenmeden devir işlemini gerçekleştirdiğini, bunun sonucunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin 19 bin 305 TL gelir kaybına uğradığını tespit etti. Erin Çelik`in görevli bulunduğu sırada yaptığı bu usulsüz işlemler nedeniyle önce disiplin kurulu tarafından savunması alındı, ardından kurul kararıyla iş akdi feshedildi. Ayrıca savcılığa suç duyurusunda da bulunuldu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ