KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir’den ‘şehit’ açılımı
Büyükşehir’den ‘şehit’ açılımı
Güncel
15 Aralık 2009 Salı 11:37
  • 1153
  • 0

Büyükşehir’den ‘şehit’ açılımı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Mardin Nusaybin’de şehit düşen İsmail Demircan’ın ismini Gölcük’te inşa ettiği köprüye verdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Mardin Nusaybin`de şehit olan F–16 pilotu Gölcüklü İsmail Demircan`ın ismini Gölcük merkezde inşa ettiği bir köprüye verdi. Şehit ailesi ise oğullarının aziz hatırasının ölümsüzleştirilmesinin gurur verici olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi vatanı uğruna şehit düşen üsteğmen İsmail Demircan`ın isminin yaşatılması için daha önce meclis kararı almıştı. Gölcük`te iki yakayı birleştiren ve sanayiyle eğitim kuruluşlarının bulunduğu bölgeye yapılan üst geçide ‘Şehit Üsteğmen İsmail Demircan Üst Geçidi` adı verildi. Bölge halkının memnuniyetini kazanan kararla canını ülkesi için feda eden Gölcüklü şehidimizin ismi, gelecek nesillere ulaştırılarak ölümsüzleşecek.
 

ALLAH RAZI OLSUN
Şehit komutanın anne ve babası Başiskele ilçesi Servetiye Köyü`nde yaşamlarını sürdürüyor. Baba Kısmet Demircan oğullarının şehit olduğu günü bugün gibi hatırlıyor. Baba Demircan, “5 çocuğumun ortancasıydı. Ama o bambaşkaydı” diyor ve onun hatırasını yaşatan bu çalışma için dilinden şu sözler çıkıyor: “Bu vatana hizmet etmiş, bu vatan için canını hilesiz teslim etmiş insanların isminin yaşatılması aziz milletimizin büyüklüğündendir. Oğlumuzun isminin de bir üstgeçide verilmesi anne ve baba olarak bizleri ihya etti. Şehitlerimizin hiçbir zaman unutulmadığını gösteren bu çalışma çevreye örnek oldu. İlgilenen ve düşünenlerden Allah razı olsun.”
 

ULAŞIMI RAHATLATTI
Öte yandan Şehit Üsteğmen İsmail Demircan Üst Geçidi Gölcük merkezde Tabaş bölgesinde bulunuyor. Gölcük Anadolu Denizcilik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Gölcük Ticaret Lisesi, Gölcük İmam Hatip Lisesi gibi eğitim kuruluşlarının yer aldığı bölgede öğrencilerin okula gidiş gelişlerinin daha güvenli olmasını sağlıyor. Sanayi esnafının da işini hafifleten üst geçit mahalle sakinlerinin karşıdan karşıya geçişlerini kolaylaştırıyor.


MARDİN NUSAYBİN`DE ŞEHİT DÜŞTÜ

Tarih 28 Ocak 1999. Yer Mardin Nusaybin. Özel tim komutanı üsteğmen İsmail Demircan teröristlerle çatışıyor. Jandarma kuvvetlerinin yardım isteği üzerine bölgeye gelen Demircan, 20 teröristi etkisiz hale getiriyor ve ardından uzman çavuşuyla birlikte şehadet şerbetini içiyor. Henüz bir buçuk yaşında olan kızı Ayşe`ye son kez olsun sarılamayan Demircan, geriye gözü yaşlı bir eşle anne ve babasını bırakıyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ