KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir’den deprem semineri
Büyükşehir’den deprem semineri
Güncel
30 Eylül 2010 Perşembe 18:10
  • 878
  • 0

Büyükşehir’den deprem semineri

Büyükşehir Belediyesi 12 ilçe belediyesi ve Sanayi Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası yetkililerine deprem tehlike değerlendirme projesi ve sismolojik izleme merkezi hakkında bilgi verdi

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı`nın her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği eğitim seminerleri, Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü`nün bilgilendirme toplantısıyla sürdü. 12 ilçe belediyesi, Sanayi Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası`nın yetkililerine sunulan seminerde zemin sınıflama ve deprem tehlike değerlendirme projesi ile sismolojik izleme merkezi hakkında bilgi verildi.
 

TÜRKİYE`DE İLK
Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürü Mustafa Cevher`in konuşmacı olarak katıldığı eğitim seminerinde ilk olarak Kocaeli için zemin sınıflama ve deprem tehlike değerlendirme projesi katılımcılara aktarıldı. Cevher, projenin Türkiye`de ilk ve tek olduğunu belirterek, “Bu amaçla bir seri Jeofizik ve Jeolojik etüdler ve araştırmalar gerçekleştiriliyor” dedi. Cevher ayrıca bu projenin deprem master planına yardımcı olacağının da altını çizdi.
 

İZLEME MERKEZLERİ
Daha sonra yerel deprem kayıt ağı sismolojik izleme merkezi hakkında bilgi veren Cevher, Kocaeli`nin değişik noktalarında 40 adet izleme merkezinin oluşturulacağını açıkladı. İvmeölçer cihazlarının anlık kayıtlar tuttuğunu ifade eden Cevher, istasyonlardan elde dilen sismolojik kayıtların Yerel Deprem Kayıt Ağı Sismolojik İzleme Merkezi`ne bağlı teknik personel tarafından incelendiğini, uzun dönemde zemin hareketleri belirlendiğini ve bölgenin deprem tehlike ve risk haritası çıkarıldığını ifade etti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ