KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir’den Kent Konut’a 9 milyon liralık kıyak!
Büyükşehir’den Kent Konut’a 9 milyon liralık kıyak!
Güncel
13 Kasım 2012 Salı 20:26
  • 2514
  • 5

Büyükşehir’den Kent Konut’a 9 milyon liralık kıyak!

CHP’li Fahri Örengül, Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Konut’a örtülü şekilde 9 milyon lira aktarmak istediğini iddia etti
Büyükşehir Belediye Meclisi`nin CHP grup başkanvekili Fahri Örengül, yarın yapılacak olan Büyükşehir Belediye Meclisi`nin aylık toplantısı öncesinde önemli bir açıklamaya yaptı. Örengül, Büyükşehir Belediyesi`nin bu toplantıda Kent Konut`a 200 konut satın alması için para aktaracağını ancak konut başına aktarılan paranın metrekare fiyatının yüksek tutulması neticesinde Kent Konut`a 9 milyon liralık ‘kıyak` yapılacağını ileri sürdü. 
 
BİRİM FİYATLARI YÜKSEK
Çarpıcı iddiasını sürdüren Örengül şunları söyledi: “Perşembe günü, Büyükşehir Belediye Meclisi`nde Kent Konut`a 200 konut satıl almak için para aktarılacak. 200 konut için 18 milyon 365 bin 584 lira para aktarılması düşünülüyor. 200 konut toplam 21 bin 119 metrekare. Bu konutların metrekare fiyatı 870 liraya geliyor. Bayındırlık verilerine göre belirlenen metrekare fiyatı bunun yarısına denk geliyor. Büyükşehir Belediyesi, metrekare birim fiyatını yüksek tutuyor.
 
KURTARMA OPERASYONU MU?
Yapılacak işlemle Kent Konut`a 9 milyon lira fazladan para aktarılmak isteniyor. Metrekare birim fiyatını yüksek tutan belediye Kent Konut`a kimselere çaktırmadan bir anda 9 milyon lira para aktarıyor. Bu bir anlamda Kent Konut`u kurtarma operasyonudur. Kent Konut`un 2010, 2011 ve 2012 yıllarına ait hesapları incelenmelidir. Belediyeye ait şirketler kapalı birer kutu gibi.”
 
İZGAZ HATIRLATMASI 
Büyükşehir Belediyesi`nin İZGAZ`ın satışından elde edilen 559 milyon liranın 525 milyon lirasını belediye şirketlerine aktarmaktan dolayı soruşturma geçirdiğini hatırlatan Örengül, “Belediye İZGAZ`dan soruşturma geçirmişti. Perşembe günü buna ‘evet` diyecek olanlar da suç işlemiş olacak. Yapılacak olan işlem kanuna aykırı olarak para aktarmadır. Kimseye fark ettirmeden bu işi yapmak istiyorlar” ifadelerine yer verdi. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ