KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir’den kurbanlık uyarısı
Büyükşehir’den kurbanlık uyarısı
Güncel
17 Kasım 2009 Salı 14:30
  • 1142
  • 0

Büyükşehir’den kurbanlık uyarısı

Büyükşehir Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurban kesecek vatandaşlara bir takım uyarılarda bulundu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kurban alımı ve kesimi esnasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda vatandaşları uyardı. Kent genelinde oluşturduğu mezbaha ve örnek kesim yerleriyle bayramda kaliteli hizmet vermeye hazırlanan Büyükşehir Belediyesi, yapılması gerekenleri açıkladı. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürü Fatma Dilber yaptığı açıklamada kurban satın alınırken nelere dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti.
 

KÜPELERİ OLMALI
Dilber, “Öncelikle hayvanın doğumundan kesimine kadar yapılan aşılarının kayıt altına alındığını gösteren küpesinin olup olmadığına bakılmalı. Aşırı sinirlilik, yatıp kalkmada güçlük, akıntı, tüylerin mat ve karışıklığı, yoğun kene varlığı, aşırı zayıflık, gebelik görülmesi durumunda kesinlikle kurbanlıklar alınmamalı. Kurbanın 2 yaşını doldurmamış ve mümkünse erkek olmasına dikkat edilmeli” dedi.
 

680 TL CEZA
Özel mülk veya bahçesinde kurban kesmek isteyenlerin de oldukça dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Dilber, “Kurban kesilen yerin yıkanabilir olması gerekiyor. Çıkan kan ve sızıntıların temizlenmesi, yıkanması veya toprakla kaplanması, kireç dökülmesi önemli. Atıkların bertarafında siyah çöp poşetleri kullanılmalı. Çöp poşetlerinin sadece üçte ikisi dolu olmalı ve ağzı mutlaka bağlanmalı. Ayrıca kesim sonrası kan izi kalmayacak şekilde çevrenin temizliğinin sağlanması gerekli. Aksi taktirde bin 680 TL para cezasına maruz kalınabilir” diye konuştu.
 

ORGAN MUAYENESİ
Büyükşehir Veteriner Şube Müdürü Fatma Dilber kesilen et ve organların muayenesinin de çok önemli olduğunu belirtti. Dilber bazı belirtilerin önemli hastalıklara işaret ettiğini kaydederek “Karaciğer, dalak, kalp, akciğer gibi organlarda normal olmayan görüntülere dikkat edilmesi gerekiyor. Organlar üzerinde su dolu kesecikler, beyaz pirinç tanesi gibi lekeler ve apselerin olduğu görülürse mutlaka hayvan itlaf edilmeli. Bu tür organların sokak havyalarına bile verilmesi yasak. Bu durumlarda doğru olan vatandaşların zabıta birimlerine ulaşmaları. Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası ve ilçe belediyelerin çözüm masalarından da bu konuda yardım alınabilir” şeklinde konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ