KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir’e 400 işçi alınacak
Büyükşehir’e 400 işçi alınacak
Güncel
07 Eylül 2010 Salı 16:18
  • 6080
  • 9

Büyükşehir’e 400 işçi alınacak

İŞKUR ve Büyükşehir Belediyesi yeni bir projeye imza atarak 400 kişiye 3 aylığına iş olanağı sağlayacak. Toplum Yararına Çalışma Projesi için 22 Eylül’de kura çekilecek

Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında geçtiğimiz yıl 250 kişiyi 6 aylığına iş sahibi yapan İŞKUR ve Büyükşehir Belediyesi aynı projeyi ikinci kez hayat geçiriyor. Proje için başvurular başladı. 400 kişinin iş sahibi olacağı proje için son başvuru tarihi 20 Eylül olarak belirlendi. Özellikle ekonomik kriz sonrası uzun süre işsiz kalmış vatandaşları iş yaşamına yeniden adapte etmek için başlatılan proje için başvurular İŞKUR İl Müdürlüğü`ne ve Gebze Şube Müdürlüğü`ne yapılacak.
 

PROTOKOL İMZALANDI
Projeyle ilgili valilik binası içinde yer alan 100. Yıl Toplantı alonu`nda  protokol imzalandı. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi`nin imzaladığı protokolle bu kez 400 kişi 3 aylığına park bahçeler müdürlüğüne bağlı çalışarak ağaç dikimi yapacak. Protokol törenine Büyükşehir Belediyesi bürokratları, İŞKUR yetkilileri ve park bahçeler müdürü Cenan Turan katıldı.
 

1 EKİM`DE İŞ BAŞI
1 Ekim tarihinde başlayıp, 31 Aralık tarihinde sona erecek  projeyle ilgili detaylı bilgi veren İŞKUR İl Müdürü Kaşukçi, “Proje kapsamında 400 işsiz vatandaşımızı iş sahibi yapacağız. Projemizin süresinin bir öncekinden kısa olmasının sebebi ise ödeneğimizin kısıtlı olmasından kaynaklı. Ancak bakanlığımızın 2011 yılında bizlere ayıracağı ödenekle bu sıkıntıyı aşarak 3 ay daha uzatmaya çalışacağız” dedi.
 

3 BÖLGEYİ KAPSAYACAK
Kaşukçi, 3 bölgeyi kapsayacak projeye geçtiğimiz yıl aynı projede çalışmış kişilerin başvurmayacağını belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Proje kapsamında birinci bölge olan Gebze`den 90, Dilovası`ndan 35, Çayırova`dan 60, Darıca`dan 15; ikinci bölge olan İzmit, Başiskele, Kartepe, Derince, Körfez ve Kandıra`dan 125; üçüncü bölge olan Gölcük ve Karamürsel`den 75 kişi bu proje kapsamında iş sahibi olacak.
 

22 EYLÜL`DE KURA
Projenin kura çekimi 22 Eylül`de noter huzurunda gerçekleşecek. Birinci bölgede Gaziler Mahallesi Issık Göl Caddesi Gebze Aile Mezarlığı karşısı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Gebze Şefliği binasında, ikinci bölgede Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü İzmit Şubesi`nde, üçüncü bölgede ise park ve bahçeler müdürlüğü Gölcük şefliğinde saat 14.30`da yapılacak.”
 

1 MİLYON ÖDENEK
Kaşukçi proje için 1 milyon 150 bin TL ödenek ayrıldığını belirti. Başkan Karaosmanoğlu ise 2011 yılı ağaç dikim hedeflerinin 1.5 milyon olduğunu söyleyerek, “Proje kapsamında çalıştığımız arkadaşlar işimizi çok kolaylaştırdı. Şimdi bizim için sıkıntı 3 aylık bir zaman dilimi olması. Umarız ödenek ayrılır ve 6 aya uzar. Bizim de işimiz aksamaz” dedi. Vali Topaca da, projenin Kocaeli`nin yeşillenmesi için önemli bir adım olduğunu söyledi.
 

600 TL AYLIK
Topaca, “Proje işsiz olan gençlerin eğitilmesi ve belirli bir süre de olsa iş sahibi olması açısından güzel bir proje. Ödeneği arttırmak için görüşmeler yapacağız” diye konuştu. Proje için İŞKUR tarafından sağlanan imkanlar; kursiyerlere 600 TL aylık ve SSK. Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan imkanlar ise öğle yemeği, toplu ulaşım ve iş kıyafet olacak.
 

BAŞVURULAR BAŞLADI
Proje için başvurular alınmaya başladı. 20 Eylül tarihi de mesai bitimine kadar başvuru almaya devam edecek olan İŞKUR, öngörülenden fazla başvuru olması halinde noter huzurunda çekilecek kurayla katılımcıları belirleyecek. Projeye katılacak kişilerde aranan özellikler şöyle; İŞKUR`a kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, daha önce İŞKUR`un düzenlediği toplum yararına çalışma projelerine katılmamış olmak, daha önce kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmamış olmak, emekli, malul, dul ve yetim aylığı almamış olmak, kamudan herhangi bir ad altında maaş almamak, gerekli sağlık koşullarına sahip olmak ve öğrenci olmamak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ