KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Çadır kuran öğrenciler gözaltına alındı
Çadır kuran öğrenciler gözaltına alındı
Güncel
10 Aralık 2012 Pazartesi 15:01
  • 3935
  • 27

Çadır kuran öğrenciler gözaltına alındı

Tutuklu bulunan arkadaşları için İnsan Hakları Parkı'nda çadır kurmak isteyen Kocaeli Gençlik Derneği üyeleri polis tarafından yaka paça gözaltına alındı

Kocaeli Gençlik Derneği üyesi bir grup öğrenci, İnsan Hakları Parkı'nda, tutuklu öğrenci arkadaşlarına destek amacıyla çadır kurmak istedi. Gençler parkta çadır kurmaya çalışırken polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi aldı. Gençlerin çadır kurup pankart açmalarına izin vermeyen polis ile gençler arasında yaşanan arbedede, 7 eylemci yaka paça gözaltına alındı. Bu gözaltıların, İnsan Hakları Parkı`nda, hem de Dünya İnsan Hakları Günü`nde meydana gelmesi ise acı bir tesadüf olarak yorumlandı.


DERNEĞİ HAZMEDEMEDİLER
Kocaeli Gençlik Derneği üyesi öğrenciler eylemden önce kısa bir basın açıklaması yapatı. Öğrenciler, "Kocaeli'nde tekrar bir derneğin kurulmasını hazmedemeyen Kocaeli polisi tutsak Dev-Genç'liler için açlık grevi ve çadır eylemi yapacağımızı öğrendiklerinde Kocaeli'nde linç örgütlemeye başlamıştır. ‘Tutsak Dev-Genç'lilere özgürlük kampanyası` başladığından beri İstanbul, İzmir ve Bursa'da açılan çadırlarımıza AKP hükümetinin faşist polisleri, insanlık dışı müdahalelerde bulundu. Kimyasal silahlarla saldırarak devrimcileri yakmaya çalıştılar. Tutsak Dev-Genç'lileri zulmün elinden alacağız. Burada 4 gün boyunca tutsak Dev-Genç'lilere özgürlük şiarını haykırmaya devam edeceğiz" diyerek slogan attı.


PARKIN ADINA YAKIŞMADI
İnsan Hakları Parkı'nın ortasında küçük bir çadır kuran eylemciler burada bir süre slogan attı. Güvenlik güçlerinin sıkı önlem aldığı çadır kurma eyleminde yaklaşık üç saat boyunca gençlere müdahalede bulunulmadı. Polisle gençler arasında süren üç saatlik sinir savaşı sonrasında polis ekipleri gençlerin yanına giderek, eylemlerine son vermeleri ve pankartları bulunduğu yerden kaldırmaları konusunda gençleri uyardı. Gençlerden herhangi bir yanıt alamayan polis ekipleri söz konusu pankartları kaldırmak isterken ortalık karıştı. Pankartlara yönelen polislerin önüne kendilerini atan eylemciler, polis tarafından tek gözaltına alınmaya başlandı. Eylemci gençlerin uzun süre direnmeleri sonucu ise kötü görüntüler ortaya çıktı.


GEÇTİĞİMİZ YIL DA ALINMIŞLARDI
Gözaltına alınmak istemeyen öğrenciler uzun süre polise direnmelerine rağmen, gözaltına alınmaktan kurtulamadı. Ekip aracına bindirilen 4'ü bayan 6 genç sağlık kontrolleri için Seka Devlet Hastanesi'ne götürüldü, ardından gözaltına alındı. Yine geçtiğimiz sene Aralık ayında bu sefer de 'Füze Kalkanı'nı protesto etmek isteyen ve yine çadır kurmak isteyen 18 genç gözaltına alınmıştı. Grup Cumhuriyet Parkı, İnsan Hakları Parkı ve Acısu Parkı`nda çadır kurma eylemi yapmış ardından gözaltına alınmıştı.  

 


İKİ KİŞİ DAHA
Yaşanan gözaltıların ardında yine aynı yerde pankart açan pankart açan iki kişi daha gözaltına alındı. Polis müdürleri, şahısları gözaltına almadan önce uyardı. Polis müdürlerinin, "Kimliğinizi verin ve pankartı indirin." uyarısına aldırış etmeyen iki kişi, "Cezamız neyse yazın. Kimliğimizi biliyorsunuz. Biz devrimci öğrenciler olarak çadırımızı kuracağız, pankartımızı açacağız." karşılığını verdi. Polis müdürlerinin uyarılarına aldırış etmeyen iki kişi, diğerleri gibi yaka paça gözaltına alındı.

 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ