KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Camiler dezenfekte ediliyor
Camiler dezenfekte ediliyor
Güncel
29 Ekim 2009 Perşembe 16:52
  • 864
  • 0

Camiler dezenfekte ediliyor

Ülke genelinde okul bile kapattıran domuz gribi nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü ekipleri camileri dezenfekte etmeye başladı

Ülke genelinde insanların korkulu rüyası haline gelen ve bazı illerde okulların kapanmasına neden olan domuz gribiyle ilgili dün ilimizde dezenfekte çalışmalarına başlandı. Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü`ne bağlı 20 ekip ilimiz genelindeki tüm camileri dezenfekte etmeye başladı. Sabah saatlerinden itibaren başlanılan dezenfekte çalışmaları ilçelerdeki tüm camileri kapsıyor. Camilerin tamamı dezenfekte edilirken, camilerin ardından okulların da dezenfekte edileceği öğrenildi. Domuz gribinin etkilerini azaltmak için yapılan dezenfekte çalışmalarının pazartesi gününe kadar devam edeceği öğrenildi.
 

BİLİNÇLİ KULLANIYORUZ
Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü ekiplerinin kullandıkları dezenfekte ilaçlarının üstünde ‘sadece hayvan sağlığında kullanılır` ibaresi dikkatlerden kaçmadı. Konuyla ilgili görüştüğümüz Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Osman Poyraz “O dezenfekte ilaçları veterinerlerin onayının ardından kullanılmaya başlandı. O dezenfekte ilacı aynı zamanda hastanelerdeki tıbbi aletlerin temizlenmesinde de kullanılıyor. O yüzden camiler dezenfekte edilirken kullanılması herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Zaten insanlarda birebir kullanılmadığı sadece camilerin yüzeylerinde kullanıldığı için herhangi bir sorun yok. Bilinçli olarak kullanılan bir ilaç” dedi.
 

ÇAMAŞIR SUYU KULLANIN
Konuyla ilgili görüştüğümüz İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık ise dezenfekte ilaçlarının kullanılmasının dışında çamaşır suyunun kullanılması gerektiğini ifade ederek “Bu işleme dezenfekte denilmesi çok yanlış. Çünkü dezenfekte demek mikropların tamamen bitirilmesi anlamına geliyor. Bir kişiden fazla kişinin bulunduğu yerlerin 4 gün kapatılmasıyla, mikroplar dışarıyla ilişkileri kesildiği için zaten öleceklerdir. Bizim ricamız ,daha çok elimizi sürdüğümüz objeleri bir ölçek çamaşır suyu, 9 ölçek suyla karıştırılarak o objelerin silinmesidir. Çamaşır suyu kullanıldığı takdirde mikroplar tamamen ölecektir. Bunun yanı sıra antibakteriyel temizlikçiler kullanılmalıdır” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ