KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Carrefour'da özel güvenlik rezaleti
Carrefour'da özel güvenlik rezaleti
Güncel
17 Ekim 2009 Cumartesi 11:18
  • 10689
  • 25

Carrefour'da özel güvenlik rezaleti

Halkevleri'nin krizi protesto etmek için Carrefour’da yapacağı eylem polise takıldı. Polis eylemcilere müdahale edip gözaltına alırken, Carrefour’un özel güvenlikçileri ise olayı görüntülemeye çalışan basın mensuplarını bir odaya kapatıp dövdü

Carrefour Alışveriş Merkezi'nde dün akşam oldukça hareketli dakikalar yaşandı. Ekonomik krizi protesto etmek amacıyla Carrefour içinde eylem yapmak isteyen Saraybahçe Halkevleri üyesi 10 kişi, Çevik Kuvvet ekipleri tarafından eylemi gerçekleştiremeden alışveriş merkezi içinde gözaltına alındı. Çevik Kuvvet`in eylemcileri gözaltına almasını görüntülemek isteyen basın mensupları ise, Carrefour`un Uden Güvenlik Şirketi`ne bağlı elemanları tarafından polisin gözleri önünde bir odaya kapatılıp hastanelik edilinceye kadar dövüldü.
 

GÖREVLERİNİ YAPIYORLARDI
Sadece görevlerini yapmak için orada bulunan gazeteciler ilk önce güvenlikçiler tarafından darp edildi. Basın mensuplarının kimileri yerlerde sürüklenirken, ‘gazeteciyiz` demelerine rağmen Uden Güvenlik`e bağlı olarak çalışan güvenlik görevlileri tarafından polisin gözleri önünde darp edilmeye devam etti. Hiç bir yasal güvenceye dayanmaksızın gazetecilerin ellerindeki fotoğraf makinalarını ve kameraları almaya çalışan özel güvenlikçilere karşı gelen muhabirler, "Size bu yetkiyi kim veriyor" diyerek tepki gösterdi.
 

BİR ODAYA KAPATTILAR
Bunun üzerine darp edilen basın mensupları bir odaya kapatıldı ve darp işlemi burada da devam etti. Kapatıldıkları odada hakarete uğrayan ve darp edilen gazeteciler, daha sonra güvenlikçiler tarafından polislere ‘Bunlar da eylemci` denilerek teslim edildi ve gözaltına alınmaları istendi. Basın kartını göstermesine ve gazeteci olduğunu söylemesine rağmen göz altına alınmak istenen gazetecilerden bazıları daha sonra olay yerine gelen Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Şahinli'nin fark etmesi üzerine bırakıldı.
 

MUHABİRİMİZ DE VAR
Eylemciler arasında kalan muhabirimiz Selvi Eylem Arı, Kocaeli Gazetesi muhabiri Erhan Altıparmak, TV 41 ve Show TV muhabiri Hakan Süer, İHA muhabiri Onur Aydın ve Halkevleri üyesi 10 kişi Deniz Biçer, Emine Seda Kumral, Tugay Çalışkan, Serdar Aykoç, Eren Atış, Metin Kaya, Uğur Akalın, Can Turan, Fazlı Barış ve Alkan Solmaz, Saraybahçe Polis Karakolu'na getirildi. Görevlerini yaparken darp edilen basın mensuplarının ise neden gözaltına alındığı ise bilinmiyor.
 

HASTANEDEN RAPOR ALDILAR
Karakola götürüldükten sonra özel güvenlikçilerden şikayetçi olan basın mensupları Kocaeli Devlet Hastanesi`ne getirilerek sağlık raporu aldı. Özellikle TV 41 muhabiri Hakan Süer`in sırtında tırnak izleri ve yüzünde darp izleri görünürken, gazeteciler "Darp edildik ve ellerimizdeki makinalar zorla gasp edilmek istendi" dedi. Basın mensuplarının şikayeti üzerine polis olay sonrası kayıplara karışan ve kamera kayıtlarından tespit edilen güvenlik görevlilerinden üç kişiyi gözaltına aldı.
 

PROTESTO ETTİLER
Polis merkezine getirilen ve gazeteciler tarafından teşhis edilen güvenlik görevlileri hakkında yasal işlem başlatıldı. Bu sırada Halkevci arkadaşlarının gözaltına alındığını duyan Saraybahçe Halkevleri Başkanı Galip Dönmez, BES Şube Başkanı Akın Şişman bir grup Halkevi üyesi Saraybahçe Karakolu`na kadar yürümek istedi. Polisin iknaları sonucu Saraybahçe Halkevleri Başkanı Galip Dönmez, BES Şube Başkanı Akın Şişman karakola giderek gözaltına alınanları ziyaret etti.

 

UDEN ŞİMDİ NE YAPACAK?

Carrefour, zaten vergisini İstanbul`a ödüyor ve bu gibi büyük marketler yüzünden İzmit esnafı can çekişiyor.
Carrefour, ilimizde başka güvenlik firması yokmuş gibi, güvenlik işini bile İstanbullu Uden Güvenlik`e yaptırıyor.
Carrefour ile Uden Güvenlik arasında, yaşanan bu rezaletin, skandalın ardından sözleşme hala geçerliliğini koruyacak mı bilinmiyor.

 

SALDIRGANLAR NE OLACAK?

Basın mensuplarına saldıran, darp eden, hakaret eden güvenlik görevlileri hakkında yasal işlem elbette yapılacak. Ancak, İstanbullu güvenlik firması Uden`in çalışanlara nasıl bir ceza vereceği, nasıl bir yaptırımda bulunacağı, hatta işten uzaklaştırıp uzaklaştırmayacağı bilinimyor.

 

YÜRÜYÜŞ VAR

Basın mensupları, meslektaşlarına yapılan saygısızca saldırı için, yarın saat 10.30`da valilik önünde buluşarak, Carrefour önüne kadar yürüyecek ve burada “Hepimizi odaya alın” diyerek basın açıklaması yapacak. Basın mensuplarına, çok sayıda siviltoplum kuruluşunun ve siyasilerin de destek vermesi bekleniyor.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ