KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Çayırova Göleti’nde su kayağı yapılacak
Çayırova Göleti’nde su kayağı yapılacak
Güncel
24 Kasım 2009 Salı 15:09
  • 1016
  • 0

Çayırova Göleti’nde su kayağı yapılacak

İzmit’in doğusunda yer alan Çayırköy Göleti’nin, dünyanın ve Türkiye’nin en büyük su kayağı merkezi haline dönüştürülmesine yönelik somut adım atıldı

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, seçim vaatleri arasında yer alan Su Kayağı Merkezi Projesi`ni, “Bıçkı Dere” olarak da bilinen Çayırköy Göleti`nde hayata geçiriyor. Bu anlamda son 5 aydır titizlikle süren proje çalışmaları tamamlandı. Kamu İhale Kanunun “özellikli iş” kapsamındaki 22-B maddesine istinaden bu sistemin patentini alan tek kuruluş olan Rixen Seilbahnen adlı Alman firması ile önceki gün protokol imzalandı. Sürat motorlarının yanı sıra, “Telli sistem” olarak da adlandırılan “Kablolu Su Kayağı” gibi unsurlar göz önünde tutulduğunda, dünyanın ve Türkiye`nin en büyük su kayağı merkezinin İzmit`te hayata geçirilmesine yönelik çok önemli bir adım da atılmış oldu.
 

HAZİRAN AYINDA AÇILACAK
İzmit Belediyesi`nin başkanlık katında gerçekleştirilen protokol töreninde; başkan Doğan`ın yanı sıra başkan yardımcısı Hüseyin Üzülmez, Kablolu Su Kayağı Projesi`nin dünyadaki patentli tek firması olan Rixen Seilbahnen adlı şirketin genel müdürü Uwe Goldstein ve Bursa Sukay Firması`nın temsilcisi Nuri Çevik de hazır bulundu. Törende son derece keyifli görünen başkan Doğan, İzmit`in kültür ve turizm kenti kimliği ile öne çıkması için çaba sarf ettiklerinin altını çizdi. Etrafı sularla kaplı İzmit`te su sporlarını da geliştirmeyi tasarladıklarını belirterek şöyle konuştu: “Her yaştan insana hitap edecek önemli bir projeyi hayata geçireceğiz. Gölkay Park adını verdiğimiz bu projeyi mayıs sonu veya haziran ayı içerisinde tamamlayarak açılışa hazır hale getirmeyi hedefliyoruz.”
 

BAŞKAN`IN MUTLULUĞU
Başkan Doğan, göletin bulunduğu alanda insanların piknik yapması, bisiklete binmesi gibi olanaklar için düzenleme de yapılacağına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Diğer bir hedefimiz de Çayırköy`deki su kayağı merkezinde, su sporları adına dünya ve Avrupa şampiyonalarını yapmak. Dünyanın ve Türkiye`nin en kapsamlı Su Kayağı Merkezi`nin İzmit`te hayata geçirilecek olması da bize ayrı bir mutluluk veriyor. Su kayağı için gerekli unsurlar ve çevre düzenlemesi için yaklaşık 700 bin Euro harcanacağını tahmin ediyoruz. Bugün, İzmit`i cazibe merkezi yapmaya yönelik önemli bir adım attık. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve DSİ yöneticileri olmak üzere bu projeye katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Su Kayağı Merkezi`ni belediye işletecek ve halkın faydalanması için çaba gösterilecek.
 

SON DERECE GÜVENLİ SİSTEM
Bu sponsorlarla kendi kendini finanse edecek bir proje. Ayrıca o bölgenin rantı da yükselecek. Çiftçilerin tarlalarını sulamalarına ilişkin bir sorun da yaşanmayacak, aksine yapılacak temizlikle sulama kanalları daha da aktif hale getirilecek.” Toplam 450 dönüm alan üzerine kurulu söz konusu gölün içerisinde sürat motorlarıyla kaymanın yanı sıra, gölün etrafına dikilecek direkler vasıtasıyla, göl üzerine döşenecek teller kullanılarak da aynı anda pek çok kişinin kayabileceği yeni bir sistem de kurulacak. Son derece güvenli bir sistem olan ve dönen çelik halatlara tutunularak su kayağının yapıldığı uygulamanın, Bursa ve Antalya dışında dünyada ve Türkiye`de örneği yok. Bursa ve Antalya`da bu projenin tamamen yapay gölet üzerine inşa edildiği de görülüyor. İzmit`te ise tamamen doğal gölet üzerine kurulacak.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ