KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Keşke Kocaelispor’a yardım etmeseydim
Keşke Kocaelispor’a yardım etmeseydim
Güncel
20 Nisan 2010 Salı 10:29
  • 6089
  • 66

Keşke Kocaelispor’a yardım etmeseydim

Karaosmanoğlu, mecliste yaptığı konuşmada Kocaelispor’a yardım ettiği için pişman olduğunu söyledi, “Keşke kupayı kaldırmasaydım, keşke şampiyon olmasaydık” dedi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi`nin nisan ayı toplantısı yapıldı. Yaklaşık dört saat süren toplantıda 2009 yılı faaliyet raporu görüşüldü. CHP`liler faaliyet raporuna sert eleştiriler yöneltmekle kalmadı, ayrıca ‘ret` oyu kullandı. Buna rağmen AKP`lilerin oyuyla faaliyet raporu kabul edildi. Toplantıda CHP Grup Başkan Vekili Fahri Örengül`ün faaliyet raporuna yönelttiği eleştiriler oldukça dikkat çekiciydi.
 

BU PARA NEREYE GİTTİ?
Örengül, “Belediyenin 2009 yılı geliri 1 milyar 646 milyon 770 bin 515 TL. Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamı çok şanslı. İyi bir çalışmayla yapılamayacak şey yok. Bu rakamı 6 yılla çarparsanız, 6 milyar eder. Ama baktığımızda yeni bir şey yok. Hizmet binası, 3 tane köprü, alt yapı vesaire. Büyük bir eser yok” diyerek eleştirdiği AKP`li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin yöneticilerine bu paranın nereye harcandığını sormuştu.


KOCAELİSPOR ELEŞTİRİSİ

CHP`li meclis üyesi Fahri Örengül ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun spor için hiçbir yatırım yapmadan yılın spor adamı seçilmesini de çok komik bulduğunu söylemiş, “Milliyet Gazetesi`ni koli koli alıp dağıtarak yılın spor adamı olunmaz. Spora yaptığınız katkı Kocaelispor örneğiyle ortada” demişti. Örengül`ün bu sözleri AKP`li meclis üyelerinin büyük tepkisini çekmişti.
 

SİRMEN`E TEŞEKKÜR ET
Toplantıda ayrıca SP`li meclis üyelerinden Şefik Ömer Öztürk de söz aldı. Öztürk, “Sendikal olaylarda notunuz kırık, üst personelden alt personele bir bakış olayı görüyoruz. İZGAZ`ı sattığınızda Sefa Sirmen`e bir teşekkür edebilirdiniz. İZGAZ olmasa ne yapardınız? O parayla işler yaptınız. Adamı her seferinde suçladınız. Bir kez de teşekkür edin” dedi. Bunun üzerine Karaosmanoğlu “İZGAZ`ın bugün geldiği yere bir bak. Sefa Sirmen, İZGAZ`ı satamadı. Bugün o kurum bizimle değerlendi. Sen git Sirmen`e teşekkür et” diye konuştu.
 

‘BOŞ KONUŞMAYIN` DEDİ
Daha sonra AKP`li belediye başkanları söz alarak muhalefetin eleştirilerine karşı faaliyet raporunu savundu. Mecliste AKP adına ilk sözü Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak aldı. Karabacak şöyle konuştu; “Eksiklikler olabilir. Fakat hep olumsuz tablolarla çalışmaları göstermenin bir anlamı yok. Yapılan çok güzel işler de var. Bize vatandaşlar ‘iyi işler yapıyoruz` diye ikinci kez şans verdi. Muhalefete tek tavsiyem var; Projeler üretin, getirin. Oturduğunuz yerden boş konuşmayın.”
 

ŞEKER ÇOK MEMNUN
Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ise konuşmasında “Hazineye hala borç ödüyoruz. Bu borç bitecek gibi değil. Yuvacık ve Seka artık geride kaldı. Önceden Gebze`de gezemiyor, dışarı çıkamıyorduk. Gebze il olma yolunda artık gelişiyor, büyük hizmetler alıyor” dedi. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker söz aldı. Şeker, “Geçmişte 10 yıl muhalefette kaldım. Bu faaliyet raporunu ele aldım ve muhalefet gözüyle baktım. Birkaç eksik dışında çalışmalardan çok memnun kaldım” şeklinde konuştu.
 

ELEŞTİRİLERİ YANITLADI
Şeker`in ardından 2009 yılı faaliyet raporunun oylanması öncesi son konuşmacı olarak İbrahim Karaosmanoğlu söz aldı. Karaosmanoğlu “Demokrasi gereği herkes konuştu. Eleştirilerde bulundu. Muhalefetin eleştirileri arasında bazı konulara içimden ‘evet` dedim. Fakat tufan olmuş gibi her şey çok kötü değil. Bunu böyle anlatmak da hoş değil. Yapılan pek çok güzel hizmet var” diye konuştu. Yapılan her çalışmayı aklında tutmadığını belirten Karaosmanoğlu, şöyle devam etti:
 

2009`DA BOŞ OTURMADIK
“1-2 milyon dolarlık işleri hatırlıyorum. Bu rakamlardan aşağıdaki bazı işleri ufak olduğu için hatırlamam mümkün değil. Bu şehir dünyanın en güzel şehirleri arasına girecek. Kandıra`ya giderek yapılan hizmetleri görün. Arıtma tesisi, doğalgaz çalışmasına kadar Kandıra büyük hizmet gördü. 2009 yılında boş durmadık. Büyükşehir`i lütfen İzmit`ten ibaret görmeyin. Artık Atatürk Bulvarı`nı su basmayacak. 5 pompalı 8 milyon lira değerinde terfi istasyonu yaptırdık. Muhalefeti her açılışımıza davet ediyorum. Gelin görün neler yapmışız yerinde inceleyin.
 

YARGILANMAK DA İYİ
Alt yapıda yüzde 20 eksiğimiz kaldı. Hedefimiz Cumhuriyetin 100. yılında köylere kadar arıtma tesisleri yapmak, her yere hizmet götürmek. Seka, Türkiye ve Kocaeli halkının sırtında bir kamburdu. Seka siyasetçilere istihdam kapısı olmuştu. Sekapark ise başbakanımızdan Kocaeli`ye bir armağan. Bu yıl bir milyon ağaç dikeceğiz. Dilovası`na arıtma tesisi yaptırdık. Çevresini ağaçlandırdık, güzelleştirdik. Bazen yargılanmak da iyi oluyor. CHP`liler bizi yargıyla da tanıştırdı. Başta zor geldi, ama sonra alıştık. Ama 10 dava dosyasının altında Sefa Sirmen`in imzası var. Mahkeme, bazı dosyaları ciddiye bile almadı ve davaya koymadı.
 

BENİ MAHKEMEYE VERİN
Ben hak ve hukuka inanıyorum. Benim olduğum yerde hırsızlık olmaz. Babamın oğlu olsa affetmem. Kendimi bile affetmem. Biz her ihalede şeffaf olmaya çalışıyoruz. Ama bunu halka nedense anlatamıyoruz. Her işimiz kanuna uygun. Bizde ihale verilmez, alınır. Biz dünyanın en şeffaf belediyesiyiz. Çalışanlarıma söylüyorum, iş yaptığınız insanların çayını bile içmeyin. Bu böyle başlar sonra gelişir. Bürokratlarımın mahkemede olmaktan dolayı motivasyonu bozuldu. Personelimi değil, beni mahkemeye verin. Siyasileri dava edin.”
 

KEŞKE YARDIM ETMESEYDİM
Konuşmasında ayrıca CHP`li meclis üyesi Fahri Örengül`ün, “Yılın spor adamı oldunuz, fakat Kocaelispor`un durumu ortada” sözlerine de yanıt veren Karaosmanoğlu, şöyle devam etti: “2015 yılına kadar yapacaklarımızı kitap haline getirdik. Bizi takip edin, yapacaklarımız burada. Şu an 5. viteste ilerliyoruz. Kocaelispor ‘keşke`lerim arasında yer aldı. Kocaelispor batağın içindeydi ve iyi yönetilmedi. Gelen adama biz yardımcı olduk. Keşke hiç yardımda bulunmasaydım.”
 

YARDIMLARIM HEBA OLDU
Karaosmanoğlu, “Her yardımım heba oldu. İzahı zor bir olay. Mahkemeye çıksam ifade edemem. Adama para verirsin oynar, vermezsin oynamayarak maçı satar. Düz bir yardımda bulunduk ama olmadı. Keşke kupayı kaldırmasaydım, keşke şampiyon olmasaydık” diyerek Kocaelispor`a yardım ettiği için pişman olduğunu dile getirdi. Karaosmanoğlu`nun konuşmasının ardından 2009 yılı faaliyet raporu AKP`lilerin oylarıyla kabul edildi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ