KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Çeker' den sağlık ocaklarına son ziyaret
Çeker' den sağlık ocaklarına son ziyaret
Güncel
15 Kasım 2010 Pazartesi 12:08
  • 874
  • 0

Çeker' den sağlık ocaklarına son ziyaret

Ömer Çeker, Çayırova ilçe temsilcisi Aydın Yılmaz' la birlikte, aile hekimliği uygulaması nedeniyle kapısına kilit vurulacak olan sağlık ocaklarını ziyaret etti

Kocaeli, 22 Kasım`da aile hekimliği uygulamasına geçecek. Uygulamanın başlamasıyla birlikte ilimizdeki tüm sağlık ocaklarının kapılarına da kilit vurulacak. Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Çayırova ilçe temsilcisi Aydın Yılmaz' la birlikte son defa sağlık ocaklarını gezerek çalışanlarla görüştü. Personel sağlık ocakları kapanacağı için üzgün olduklarını belirtirken, şube başkanı Ömer Çeker de aile hekimliği uygulamasıyla ilgili eleştirilerde bulundu.
 

HASTA OLMA ŞARTI
Çeker, şunları kaydetti: “Bu uygulama ile koruyucu hekimlik terk edilmektedir. Koruyucu hekimlik yerine tedavi edici hizmetlere ağırlık verilmektedir. Bunun anlamı ise halkımızın hastalanmadan sağlığını korumak yerine ‘hastalansın tedavi edelim` demektir. Bu sağlık giderlerinin artması anlamına gelir. Gelişmiş dünya ülkelerinin terk etmeye başladığı iflas etmiş bir uygulamayı inatla ülkemizde uygulamaya koymaya çalışmanın altında başka şeyler aramakta fayda var.
 

İNTİHARLA EŞDEĞER
Halkımızın hizmet almış olduğu birinci basamak sağlık hizmetlerini pilot kanunla devam ettirmek ve yaygınlaştırmaya çalışmak intiharla eşdeğerdir. Sağlık ocağı sistemi zaten aile hekimliğidir. Mevcut sisteme göre Türkiye`de yaşayan herkesin bir sağlık ocağı ve hekimi vardır. Herkes kendi sağlık ocağına başvurduğunda  koruyucu ve o kurumda sunulabilen tedavi edici hizmetlerden parasız yararlanma hakkına sahiptir.
 

BİR İNAT UĞRUNA
Ekip halinde sunulan bu hizmet mi daha kaliteli yoksa aile hekimliği adı altında uygulamaya konacak olan bir hekim ile  bir sağlık görevlisinden oluşan ekibin  halka verileceği hizmet mi daha kaliteli olur, bunun takdirini halkımıza bırakıyorum. Siyasi irade bir inat uğruna kırk, elli yıldır halkımıza hizmet veren ve koruyucu hekimlikde yüzde yüze yakın başarı sağlamış olan sağlık ocaklarının kapısına kilit vurmaktadır.”
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ