KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Çelik fabrikasına tepki yağıyor
Çelik fabrikasına tepki yağıyor
Güncel
24 Aralık 2010 Cuma 09:40
  • 3936
  • 15

Çelik fabrikasına tepki yağıyor

Güney Koreli Posco’nun, Kartepe sınırları içinde kurmayı planladığı fabrikaya tepki yağmaya başladı

Çelik üreticisi Güney Koreli Posco, ilimizde kurmayı planladığı fabrikanın yerini sır gibi saklasa da Bizim Kocaeli Gazetesi olarak bulmayı başarmıştık. Çelik soğuk haddeleme fabrikasının Kartepe sınırları içerisinde Uzunçiftlik Mahallesi`ne bağlı Uzunbey mevkiinde kurulacağını dün gazetemizin manşetinden duyurmuştuk. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz çevreciler fabrikanın kurulmasına karşı çıkarak, “Bu fabrikayı Kocaeli ve Kartepe kaldıramaz” dedi.
 

BU BİR ARAZİ TALANIDIR
Fabrikanın Kartepe`de kurulması halinde çevrede yaratacağı olumsuzlukların çok fazla olacağını belirten Kocaeli Üniversitesi Çevre Bölümü Başkanı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Savaş Ayberk, şunları kaydetti: “Bu fabrika yapılırsa, Kartepe turizm bölgesi olmaktan çıkar. Şimdi birileri çıkıp ‘çevreye hiçbir zararı yok` diyecek. Bu doğru değildir. Kartepe ve Kocaeli artık ekolojik olarak böyle bir fabrikayı kaldıramaz. O bölge düne kadar düm düz tarım toprağı ve meraydı, bu aynı zamanda arazi talanıdır.
 

KARTEPELİLER DİRENMELİ
Kartepeliler`in buna direnmesi lazım. Yuvarlak laflarla bunu geçiştirmenin alemi yok. Fabrika kirleticidir, hem havaya hem suya hem de toprağa zarar verecektir. İnsan sağlığını da etkileyecek. Ben yaptım oldu mantığıyla olmaz böyle şeyler. Fabrikaların yapılacağı her bölgede toprak devreden çıkıyor. Üstelik o bölgelerde ciddi anlamda nüfus yükü artacak. Kocaeli`nde artık bir gerçek var ki bu kentte
artık iş ve istihdam kapasitesi dolmuştur. Türkiye`de fabrika kurulacak daha güzel ve uygun yerler var. Dengeli dağılım yapılmalı.”

 

ÇED RAPORU BEKLENSİN 

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık
Fabrika hakkında kimse bana bilgi vermedi, vermiyor. Bilgi sahibi olmadığım için fabrikanın çevreye vereceği zararın etkisinin de ne olduğunu şimdilik bilmiyorum. Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) raporu, fabrikanın çevreye zararlı olup olmayacağını ortaya koyacaktır. Ben şimdilik ÇED raporunun sonucunu bekliyorum. Fabrikalar bulundukları bölgede olumsuzluklar yaratırlar. Bunu bertaraf edecek tesisler olmalıdır. Ben Kartepe`de turizme dönük hamle içindeyim. Bu hiçbir sanayi kuruluşunun bu bölgede yapılması yasak anlamına gelmez. Kurulursa da çevreye zarar vermeyecek şekilde kontrol edilecektir. Özellikle fabrikanın doğalgazlı olması halinde bölgeye pek bir zararı olmayacağını düşünüyorum. Ama kömürle işletilirse çok büyük zararı olur. Yinede ÇED raporunun sonucunu beklemek lazım. 
 

ÖRNEKLERİNDEN DERS ALMALIYIZ

CHP Kartepe İlçe Başkanı Harum Güneş
Kartepe, ismiyle de turizmi çağrıştırıyor. İlçemizde zaten
fazlasıyla sanayi tesisi var ve mevcutların yarattığı tehlike ortada. Demir çelik gibi yeni bir fabrikanın ilçemizde kurulması tam anlamıyla bir facia olur. İlçemiz bu kirliliği kaldıramaz. Çolakoğlu, Diler Çelik, Erdemir, Kardemir örnekleri var karşımızda. Bu fabrikaların bulundukları bölgelerde yarattığı zararları görüyoruz. Kartepe bu pisliği kaldıramaz, kabul edemez. Geçmişte karşı çıktık şimdi de karşı çıkacağız. CHP olarak fabrikanın yapılmaması için her türlü tepkiyi göstereceğiz.

TURİZME İHANET OLUR

Kocaeli Sahipsiz Değil Platformu Başkanı Vedat Çalık
Kartepe ilçesi 11 beldenin kapatılmasıyla kuruldu. İlçenin kuruluş aşamasında turizm kenti olacak sözleri verildi. İlçenin ambleminde yeşilin ve mavinin renkleri hakim kılındı. Bütün bu sözler bir kenara itilerek halka rağmen, tepki gösterenlere rağmen çelik fabrikası ilçeye kurulursa bu turizme açılan bölgeye ihanet olur. Fabrika yapılıyorsa o bölgede yaşayanların onayını almak gerekir. Çelik fabrikası ilçeye kurulursa, bölgede çok büyük olumsuz etkiler ortaya çıkar.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ