KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Cemevleri, saldırıyı kınadı
Cemevleri, saldırıyı kınadı
Güncel
29 Aralık 2010 Çarşamba 17:05
  • 1236
  • 2

Cemevleri, saldırıyı kınadı

İstanbul Başakşehir’de bir cemevine yapılan saldırıyı ilimizdeki cemevi başkanları dün yaptıkları açıklamayla kınadı

İlimizdeki cemevleri başkanları, İstanbul Başak Şehir Şirintepe Mahallesi Karaca Ören Köyü Veli Baba Cemevi`ne yapılan saldırıyı kınadı. Tavşantepe Cemevi`nde bir araya gelen başkanlar konu hakkında görüşlerini dile getirdi. Katılımcılar adına açıklama yapan Tavşantepe Cemevi ve Kültür Evi İzmit İlçe Başkanı Ali Ekber İncesu, saldırıyı bir provokasyon olarak nitelendirerek; “Geçmişte yapıldığı gibi Maraş, Çorum Bivas ve Gazi olaylarını yaşatan canilerin oyunlarına gelmeyeceğiz” dedi.

İNSANLIKTAN YOKSUNLAR
Kürtler ile alevilerin karşı karşıya getirilmeye çalışıldığı iddia eden İncesu, “Bu coğrafyanın binlerce yıldır bir arada yaşayan ve ülke mozaiğinin ayrılmaz parçası olan unsurların kardeş ve ayrılmaz bir bütün olduğunu biliyoruz. Söz konusu saldırının tetkikçi ve provokatörlerinin arkasındaki zihniyetin farkında olduğumuz için bu girişimler sonuç vermeyecek. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun bunu yapanlar insanlıktan yoksundur. Tarih boyunca olaylara metanetle yaklaşan bu toplum bugünde bu olay karşısında hiçbir şekilde şiddet eğilimi göstermeyecektir” diyerek konuşmasını bitirdi.

TOPLANTIYA KATILANLAR
Alevi vatandaşların büyük ilgi gösterdiği toplantıya Abdal Musa Cem ve Kültür Evi Vakfı Çayırova İlçe Başkanı İbrahim Demiray, Anadolu Hacı Bektaşı Veli Cemevi Körfez İlçe Başkanı Selami Karanfil, İmam Hüseyin Cemevi Derince ilçe Başkanı Hüseyin Güngör, Anadolu Kültür Görgü ve Cemevi Darıca İlçe Başkanı Ali Ateş Osanmaz, Hacı Bektaşı Veli Kültür ve Dayanışma Cem Evi Gebze İlçe Başkanı Dursun Ali Akbaş, Tavşantepe Cem Evi ve Kültür Evi İzmit İlçe Başkanı Ali Ekber İncesu Gebze Cem ve Kültür Evi Başkanı Teslim Yıldız, Çınarlı Cem Kültür Sanat Derneği Derince İlçe Başkanı Hüseyin Gülseven katıldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ