KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Cengiz Kan bu kez kaybetti!
Cengiz Kan bu kez kaybetti!
Güncel
09 Aralık 2012 Pazar 11:24
  • 1938
  • 3

Cengiz Kan bu kez kaybetti!

Kandıra Belediye Meclisi’nde, işgaliye bedelleriyle ilgili yaşanan tartışmada kazanan taraf esnaf oldu. Başkan Cengiz Kan’ın ‘esnaftan işgaliye parası kesilsin’ önerisine meclis üyeleri red oyu verdi

Kandıra Belediye Meclisi`nde, geçtiğimiz günlerde yapılan aralık ayı meclis toplantısı çıkan tartışmalar nedeniyle ertelenmişti. Başkan Cengiz Kan`ın ‘esnaftan işgaliye parası alınmasın` önerisi konusundaki ısrarı üzerine meclis üyeleri bu öneriye karşı çıkmıştı. Yaşanan sert tartışmalarda bir sonuç alınmayınca Kan, oturumu kapatarak ertelemişti. Gerçekleştirilen ikinci oturuma başkan Cengiz Kan katılmadı. Meclisi başkan vekili Rüştü Uygur yönetti.  

 
CENGİZ KAN KATILMADI 
Kandıra Belediye Meclisi`nin aralık ayı ikinci oturumuna başkan Cengiz Kan katılmadı. Kan, ‘Esnaftan işgaliye parası alınsın` önerisine karşı çıkan esnaf ile birlikte hareket eden meclis üyelerinin esnaftan yana oy kullanacağı duyumu üzerine toplantıya bilinçli olarak katılmadığı ortaya çıktı. Cengiz Kan`ın katılmadığı meclis toplantısında AKP`li meclis üyeleri muhalefet partisi meclis üyeleriyle birlikte hareket etti. Sert tartışmaların yaşanmadığı ikinci oturumda işgaliye bedeli esnafı istediği en alt sınırda tutuldu ve oy birliğiyle mecliste onaylandı.
 
KALDIRIMLAR İŞGAL EDİLMİYOR
Cengiz Kan`ın katılmadığı oturumu başkan vekili Rüştü Uygur yönetti. Mecliste ilk sözü DP`li üye Salih Akyıldız aldı. Akyıldız, “Başkan Cengiz Kan`ın esnaftan işgaliye ücretinin üst sınırdan alınmasına anlam veremiyorum. ‘2464 sayılı kanunun 52. maddesine göre kaldırımlarda vatandaşların geçmesini engellemediği koşullarda işgal ücreti alınamaz` diyor. Hangi kaldırım işgal altında sormak istiyorum. Belediyeye gelir gelsin diyerek esnafı zor durumda bırakamayız. Kaldırımlarımız işgal altında değildir. İşgal edilmeyen kaldırımlar için işgaliye parası alınacaksa bu çok vahim bir durum olacaktır” dedi.
 
İŞGALİYE BEDELİ DÜŞÜRÜLDÜ
Başkan Cengiz Kan, 50 kuruş olan 2,5 metrekarelik işgaliye ücretini 1,50 liraya, 2,5 metrekarenin üzerindeki işgaliye ücretini ise 1,50 lirada kalmasını önermişti. Bu oranı yüksek bulan Kandıra esnafı, 2,5 metrekareye kadar olan işgaliye parasını 50 kuruş olmasında ısrar etmişti. Esnafın istediği doğrultu hareket eden meclis üyelerinin tamamı 2,5 metrekareye kadar olan işgaliye ücretini 50 kuruş olarak oy birliğiyle onaylandı. Başkan Cengiz Kan, katılmadığı meclis oturumunda esnafın istediği oldu. Kan`a kendi partisindeki üyelerde karşı oy kullandı. Oturumda yalnız kalacağını öğrenen Kan, ikinci oturuma katılmadı.
 
SAHİLLER İÇİN ÖNERİ   
Meclis üyesi Erkan İşler, Kandıra Çarşı Merkezi`nde işgaliye bedellerinin 2,5 metreye kadar olan işgaliye bedelinin 50 kuruş olarak kabul edilmesinin ardından, Kandıra sahillerinde de benzer bir kararın alınması için öneride bulundu. İşler ayrıca, Turan Güneş Kültür Merkezi`ndeki düğün salonunda  eğitim amaçlı yapılan faaliyetlerden ücret alınmamasını da önerdi. İşler`in bu iki önerisi 2013 Ocak ayında görüşülmesi için meclis üyeleri tarafından oy birliğiyle gündeme alındı.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ