KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Cengiz Kan’a dava açıldı
Cengiz Kan’a dava açıldı
Güncel
18 Aralık 2012 Salı 08:40
  • 2039
  • 4

Cengiz Kan’a dava açıldı

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, 21 Mart’ta yeniden hakim karşısına çıkacak

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ve beraberinde ikisi meclis üyesi olmak üzere toplam 9 kişi hakkında görevi kötüye kullanma, zincirleme suç ve belli hakları kullanmaktan yoksun bırakma gibi suçlamalarla dava açıldı. İçişleri Bakanlığı`nın onayının ardından Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kabul edilen davanın ilk celsesi ise 21 Mart 2013 tarihinde Kandıra`da gerçekleştirilecek. 

 
YARGILAMA İÇİN İZİN ÇIKTI
Kandıra Cumhuriyet Savcısı Evren Akbey`in başlattığı ve 2010 yılında belediye faaliyet raporlarında 10 maddelik usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. Kandıra savcısı Akbey`in tayininin çıkmasına rağmen soruşturma ise devam etmişti. Yaklaşık 2 yıldır süren soruşturma neticesinde İçişleri Bakanlığı Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan başta olmak üzere 9 kişinin yargılanmasına izin verdi. 
 
YİNE DAVA AÇILMIŞTI
Temizlik ihalesine fesat karıştırdığı iddiasıyla daha önce gözaltına alınan Cengiz Kan ve 6 personeli, 10 bin lira kefaletle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Daha sonra Cengiz Kan ve personeli bir üst mahkemeye itiraz etmiş ve 10 bin liralık kefalet de iptal edilmişti. 9 Ekim 2012`de ise Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülen davada da sanıkların hepsi beraat etmişti. 
 
 
10 KİŞİ YARGILANACAK
Bunun üzerine Cengiz Kan başta olmak üzere belediye personelinden Sami Özoğul, Tülin Oruç, Özgür Uluce, İlker Oruç, Muhammet Küçükbayrak, İhsan Erhgün ve İslam Koç ile belediye meclis üyeleri Vedat Yiğitoğlu, Ersin Cici hakkında Kandıra savcısı iddianamesini hazırlayarak mahkemeye sundu. Mahkeme savcının iddianamesini kabul ederken, sanıklar için ilk celse tarihi olarak da 21 Mart`ı seçti. 
 
HAPİS CEZASI İSTENDİ
Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ile belediye personelleri Sami Özoğul, Tülin Oruç, Vedat Yiğitoğlu ve Ersin Cici hakkında, savcı 1-3 yıl, ancak bunun zincirleme olduğu gerekçesiyle 4-12 yıl arasında hapis cezası isterken, yine Cengiz Kan ve belediye personelleri Özgür Uluce, İlker Oruç, Muhammer Küçükbayrak, İhsan Ergün ve İslam Koç için 1-3 yıl arasında hapis cezası isteminde bulundu. 
 
İTİRAZ REDDEDİLDİ
İçişleri Bakanlığı`nca soruşturma izni verilen Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ile birlikte diğer sanıkların dava öncesinde Danıştay Birinci Dairesi`ne itirazda bulunduğu ve bu itirazın dairece reddedildiği ileri sürüldü. Şimdi Belediye Başkanı Cengiz Kan ile birlikte diğer sanıkların mahkeme nasıl savunma yapacağı bekleniliyor. Davayla ilgili ilk duruşma 21 Mart tarihinde gerçekleştirilecek. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ