KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Cengiz Topel keşfedilecektir
Cengiz Topel keşfedilecektir
Güncel
26 Aralık 2012 Çarşamba 13:41
  • 2241
  • 3

Cengiz Topel keşfedilecektir

Kocaeli Sanayi Odasının Aralık ayı toplantısında Mustafa Sani Şener konuk oldu. Şener, başarı öyküsünü anlatırken, Cengiz Topel Havalimanının gelişeceğine inandığını söyledi

Kocaeli Sanayi Odasının aralık ayı toplantısı sanayi odası meclis salonunda gerçekleştirildi. Meclise Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Mustafa Sani Şener, AKP il Başkanı Mahmut Civelek, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile meclis üyeleri katıldı. 

 

EKONOMİDE DARALMA
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu bir yılı değerlendirerek yaptığı konuşmasında “Yıllık büyüme tahminimiz yaşanan koşullarda yüzde 2,5 civarındadır. 2013 yılında kaybettiğimiz kadar fazla, yani yüzde 5.5`in üzerinde bir büyüme hedeflemeliyiz. 2012 yılında kapasiteler, geçen yılın kapasitelerinden düşük. Bu oranlarda ekonomideki daralmanın önemli bir göstergesidir” dedi. 
 

İTHALATTA GERİLEDİK
Zeytinoğlu “2013 yılında ekonomide canlanma bekliyoruz. Bu yıl ilk 11 ayda ihracat 14,9 milyar dolar, ithalat 43,9 milyar dolardır. On bir aydaki ihracat geçen yıla göre yüzde 18.8 artarken, ithalat yüzde 2 geriledi. Bu ilimiz için önemli bir gelişmedir. 2012 yılında cari açık vergilere arttırılarak kontrol altına alındı. İç tüketim kısıldı. Ekonominin büyümesi frenlendi. 2013 yılında büyümeden feragat etmeden, cari açığın kontrol altına alınması gerekiyor” dedi. 
 

BÜTÇEMİZ 4 MİLYON TL
Bütçelerini de açıklayan Zeytinoğlu “2013 yılında Bölgesel Kalkınma, Organize Sanayi Bölgesi Platformu, Çevre Uzmanları Platformu gibi projelerimizi hayata geçireceğiz. Cengiz Topel Havalimanına Anadolu Jetin mutlaka gelmesi gerekiyor.  Piste ihtiyacımız var. Bizim Özelleştirme kapsamında Derince Limanına taraf olmak istiyoruz. Bu yılki gelirimiz 4.740.000 bin TL iken giderlerimiz de 2.140.000 bin TL`dir” diye konuştu. 
 

BÜTÇE ONAYLANDI
Kocaeli Sanayi Odasının gelecek yıl kayıt ücreti ve aidatları 170 TL ile 443 TL arasında değişen fiyatlar meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi. Yine bu yılki gelir 4. 740.000,00 TL ile 2013 yılı beklenen bütçe de 5. 540.000,00 TL olarak meclis üyeleri tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Zeytinoğlu üyelere teşekkür ederek “4 yıldır zam yapmıyoruz.  Bütçemiz iyi gidiyor” dedi. 
 

PLAKETLER VERİLDİ
Kocaeli Sanayi Odası Dumlupınar İlköğretim Okuluna katkı yapan iş adamlarına teşekkür belgeleri ve plaketleri Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ve Kocaeli Üniversitesi rektörü Komsuoğlu tarafından verildi. Plaket töreninin ardından ise gündemim son maddesinde konuk konuşması Şener konuşmasına başladı. Şener TAV`ın kuruluşunu anlatan bir konuşma yaptı. 
 

BAŞARI ÖYKÜSÜ 
Şener “En büyük havalimanları arasında yer alıyoruz. Başarının bir sırrı değil ama başarısızlığın bir sırrı vardır. Çalışmak çok önemli ama zamanı yakalamakta çok önemlidir. 1997 yılında hükümet yap-işlet-devret formülüyle ihale yaptı. Bize bunun için 300 milyon para bulacağız ve Atatürk Havalimanını yapacağız. Bize dediler ki 30 ayda bitirin. Biz de dedik ki 3 yıl 8 ay 20 gün verdik. Biz ihaleyi 10 günle kazandık” dedi. 
 

CENGİZ TOPEL HAVALİMANI
Şener, Cengiz Topel Havalimanının gelişeceğine inandığını söyleyerek “ Kocaeli depreminden de çok etkilendik ama yine de tarihinden erken zamanda bitirdik. Hava işletmecileri yok. Doluluk oranının da yüksek olduğunu öğrendik. Bu sayıyı arttırabilirsiniz. Kocaeli`nde Cengiz Topel Havalimanının iyi durumuna geleceğine inanıyorum. Cengiz Topel Havalimanı merak etmeyin gelişecektir” diye konuştu. 
 

12 HAVALİMANI YAPTIK
Şener marka haline geldiklerini söyleyerek “Havalimanı sektörü büyücek, bizim de yurt dışına açılmamız gerekiyor. TAV havalimanın şuan ki değeri 2 milyar dolar. Yurt dışındaki görüşmelerimizde özellikle 30 yaşın altında geç olduğunu söylüyoruz. Çünkü bu nüfus bizi yönetecek. Küresel marka haline geldik.  İlk halka arz edilen firma biziz. Biz hep kazanmak peşinde olduk. 10 yılda 10 havalimanı demiştik 12 havalimanı yaptık” dedi. 
 

SIKINTI HAVA YOLLARI
Sorulan soru üzerine cevap veren Şener “Cengiz Topel için hava yolları şirketleri ile görüşmek lazım. Hava yolları şirketleri burayı mutlaka keşfedecektir. Ben İzmit`te de bunun olacağına inanıyorum. 30 metrede sizin engeliniz yok. O çok büyük bir sorun değil. Buraya uçak jetinin ve Türk Hava yollarının buraya gelmesi lazım. Sizin sıkıntınız hava yolları, onların buraya gelmesi lazım” diyen konuştu. Meclis üyelerine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından gönderilen teşekkür plaketleri verildi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ