KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Cengiz Topel’e ihtiyaç yok
Cengiz Topel’e ihtiyaç yok
Güncel
04 Kasım 2009 Çarşamba 12:44
  • 2230
  • 8

Cengiz Topel’e ihtiyaç yok

Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, 45 dakika mesafede Sabiha Gökçen Havaalanı varken Cengiz Topel’e ihtiyaç olmadığını savundu

Kısa adı KOSİAD olan Kocaeli Sanayici ve İşadamları Derneği`nin düzenlediği toplantıya sivil havacılık sektörünün önde gelen firmalarından Pegasus`un yönetim kurulu başkanı Ali Sabancı konuk olarak katıldı. “Türkiye`de sivil havacılığın gelişimi” konulu bir sunum yapan Ali Sabancı`yı dinleyenler arasında KOSİAD üyelerinin yanı sıra Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sezer Komsuoğlu, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Başkanı Halil İbrahim Keleş de vardı.
 

TÜM ÜYELERE AÇIK
Toplantının açılış konuşmasını yapan KOSİAD Başkanı Bora Ergene, Türkiye`nin içinde bulunduğu durumdan bahsetti. Ergene, “Amerika`nın ekonomisinin gelişmesine sevinir olduk. Faizlerin düşmesiyle finansal kaynakların değerlendirilmesi söz konusu. Sanayiciler gelecekteki projelerini şimdiden tasarlamaya başlamalı. Devletimizin de bize bu konuda tolerans göstereceğini düşünüyorum. Devlet yardımcı olmalı” dedi. Ergene ayrıca her ayın ilk pazartesi günü yönetim kurulu toplantısı olduğunu, bu toplantıları tüm üyelerin izleyebileceğini belirtti.
 

YÜZDE 25 DÜŞTÜ
Sunum öncesi verilen kokteylde sempatik tavırlarıyla dikkat çeken Ali Sabancı, sunumunda ise kendi şirketi üzerinden Türkiye`de sivil havacılığın gelişmesini anlattı. Sabancı konuşmasında “Sivil havacılık sektörüne girdiğimiz zaman aşırı yüksek bilet fiyatlarını, yaratıcılığın olmadığını, hizmet kalitesinin düşük olduğu gördük. Bununla birlikte ‘işine geliyorsa uç` diyen bir mantık ve İstanbul merkezli uçuşlar vardı. Ama Pegasus`un girdiği pazarlarda rekabet arttı, fiyatlar yüzde 25 düştü” dedi.
 

THY`Yİ Mİ BEKLEYELİM?
Özel havayolu şirketlerinin halen 'uçamama` gibi bir sıkıntısı olduğunu söyleyen Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, “Örneğin İtalya'ya uçmak istedik. Dediler ki: 'Sizin büyük ağabeyiniz, o hatta yeteri kadar dolu değil.' Ne yapacağım, büyük ağabeyimin yani THY'nin başarmasını mı bekleyeceğim? Büyük ağabeyim başarsın ki sonra ben başarayım. Olur mu böyle şey?” değerlendirmesinde bulundu. Yıllar önce yapılan ikili anlaşmalarda o dönemde sadece THY olduğu için onun adının yazıldığını belirten Sabancı, şöyle devam etti:
 

SU BİLE PARAYLA
“Biz gerçek rekabet istiyoruz. Anlaşmaların arkalarına sığınarak yapılan rekabet değil. Esasında bizden korkmaya o kadar da gerek yok. Çünkü biz misafirler bizimle uçmasın diye elimizden geleni yapıyoruz. Katı iptal kurallarımız var. Check-in, fazla bagaj kurallarımız katı. Fazla bagajdan masraf alıyoruz. Bizde su bile parayla yani. ‘Koskoca Sabancı suyu bile parayla satıyor` diyorlar. Ne yapayım, benim hidrojen ile oksijen fabrikam yok, onları bedava birleştirmiyorum. Ben de parayla aldığım için parayla satıyorum.” 
 

BAĞIRMAMIZ LAZIM
Sabancı, Türk sivil havacılık sektörüne ilişkin de ilginç değerlendirmeler yaptı. Sektörde kayda değer nitelikte 3,5 şirket kaldığını öne süren Sabancı, şöyle konuştu: “Ben 17 milyon euro kâr ediyorum, bu yıl 17,5 milyon euro reklam harcaması yaptım. Bu kârı da reklam harcamaları sayesinde elde ettim. Sektör oyuncularına baktığınızda THY, Sun Express ve buçuk olarak ifade edeceğim Anadolu Jet ile biz varız. Diğerlerinin son dönemde adını duyan var mı? Uçuyorsak bas bas bağırıp, ortada olmamız gerekiyor. Biz de onu yapıyoruz. Bu yılın sonunda 5,5 milyon yolcu taşıyacağız. Yolcu sayısına baktığımızda ise sektörün en büyük ikinci firmasıyız.”
 

HALKA AÇILACAK
Ali Sabancı, Pegasus Havayolları`nı 2010`un üçüncü veya dördüncü çeyreğinde halka açacaklarını da söyledi. "Ama parayı cebimize indirmiyoruz, uçak yatırımını finanse edeceğiz" diyen Sabancı, yabancı yatırımcıların ilgisini çekmek için hisselerin en az yüzde 25-30`unun halka açılması gerektiğini de dile getirdi. 2010`da eğer petrol fiyatları böyle devam ederse Pegasus`un performansının da 2009`un 3 katı olacağını ifade eden Sabancı "Bu yıl 17 milyon euro kâr edeceğiz. 2010`da 40 milyon auro kâr hedefleniyor" dedi.
 

CENGİZ TOPEL ZOR
Sunumun ardından soru-cevap kısmına geçildiğinde neredeyse tüm sorular Cengiz Topel Havaalanı ile ilgili oldu. Yıllarca atıl durumda kalan, başta apron olmak üzere mevcut malzemeleri çürümeye yüz tutan Cengiz Topel Havaalanı`nın sivil havacılık için uygun olduğunu, fakat İstanbul Sabiha Gökçen ile Atatürk Havaalanları ile rakebet edemeyeceğini belirten Sabacı, “Burası Türkiye`in en zengin şehirlerinden biri. Fakat 45 dakika ötesi Sabiha Gökçen Havaalanı. Cengiz Topel Havaalanı`nın şu an sivil havacılık için uygun görüleceğini düşünmüyorum. Bu benim düşüncem. Başka şirketler ne der bilemem” diye konuştu.
 

YENİ ÜYELERE BELGE
Sunumun ardından verilen yemekte KOSİAD`a yeni katılan üyelere, üyelik belgeleri takdim edildi. Belgeleri Mehmet Ali Kartal`a, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Bilgehan Güler`e Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sezer Komsuoğlu, Bahattin Ertuğ`a Ali Sabancı, Ersun Cansever`e KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu verdi. Yemeğin ardından KOSİAD üyelerinin Çin gezisi slayt halinde tüm davetlilere izletildi.
Koray ZÖNGÜR
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ