KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Cengiz Topel’e ilk uçak 2011’de inecek
Cengiz Topel’e ilk uçak 2011’de inecek
Güncel
25 Kasım 2010 Perşembe 09:50
  • 6135
  • 14

Cengiz Topel’e ilk uçak 2011’de inecek

Cengiz Topel Havaalanı’ndan ilk uçak 2011 yılının haziran ayında kalkacak

Yıllardır kullanılmayan ve Devlet Hava Meydanları`na devredilen Cengiz Topel Havaalanı için ilk adım atıldı. Viran halde bırakılan havaalanına gidip incelemelerde bulunan Topaca, yetkililere hemen hazırlık yapmalarını söyleyerek ayaküstü kurduğu koordinasyon ekibine gereken talimatı verdi. Görev bölümünün yapıldığı inceleme ziyaretinde 15 gün sonra tadilat çalışmalarının başlayacağını söyleyen Topaca, ilk uçağın 2011 Haziran ayında kalkacağı müjdesini verdi.
 

SORUMLU HEYET KATILDI
Vali Topaca`ya Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, genel sekreter yardımcısı Ercan Yazıcı, İl Özel İdare Sekreteri Metin Yahşi, Bayındırlık İl Müdürü Burhan Erez, Karayolları 1. Bölge Müdür Yardımcısı Fehmi Toktaş, Devlet Hava Meydanları İnşaat Daire Başkan Yardımcısı Erhan Ümit Ekinci ve Büyükşehir Fen İşleri`nde çalışan sorumlular eşlik etti.
 

DHM`DEN BİLGİ ALDI
Vali Ercan Topaca, bakımsız halde bırakılan pistten, camları kırılan yolcu bekleme yerine kadar, havalimanında inceleme yaparken DHM İnşaat Daire Başkan Yardımcısı Erhan Ümit Ekinci`den bilgi aldı. Ulaştırma Bakanlığı tarafından keşif yapıldığını ve bazı projelerin gerçekleştirildiğini söyleyen Ekinci, her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirterek “Bina deprem görmüş ama tadilat yapıldığı için hala sağlam. Apron asfalta gerek yok. Beton daha iyi olur. Hem de maliyetler azalır” dedi.
 

ÇALIŞMA EKİBİ KURULDU
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Cengiz Topel Havaalanı`nın hizmete açılması için her türlü teknik desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Vali Topaca, Bayındırlık İl Müdürü Burhan Erez`in sorumluluğunda oluşturduğu ekibi, havaalanının proje ve tadilat çalışmalarında yetkili kıldı. Valilik adına Burhan Erez`in sorumlu olduğu ekipte DHM adına Erhan Ümit Ekinci, Karayolları adına 1. Bölge müdür yardımcısı Fehmi Toktaş ve Büyükşehir adına genel sekreter yardımcısı Ercan Yazıcı sorumlu kılındı. Topaca bu ekibin 15 günde bir kendisini bilgilendirmesini istedi.
 

SİVİL HAVA LİMANI
İncelemeler sonunda basına açıklama yapan Topaca, Cengiz Topel Havaalanı`nın uzun zamandır gündemde olduğunu ve sorunun çözümü için ilk adımın atıldığını ifade ederek şunları söyledi: “Ulaştırma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, valilik, DHM ve karayolları ile çalışıp 2011 yılının 6. ayında havaalanını açmayı hedefleyoruz. Yurt içi her yere sefer gerçekleştirilecek ve çoğunlukla sivil taşımacılık yapacak olan havaalanından ilk uçak Haziran ayında kalkacak” diye konuştu.
 

İKİNCİ PİST GÜNDEMDE
Uzun vadede yapılması gerekenleri de açıklayan Topaca, kavşak için kamulaştırma yapılırken ikinci bir pistin daha yapılabileceğini vurguladı. Vali Topaca “30 metrelik tek bir pistimiz var. Uzun vadede ikinci bir pist daha gündemimizde. Bunun için fazla engel yok. Ufak tefek rutüşlar yapacağız sadece. Yolun karşısındaki kavşakta bağlantı noktası yok. Bu nedenle vatandaş arazisinin olduğu yerde kamulaştırma yapmamız gerekecek. İşlemler uzamasın diye vatandaşla makul şartlarda anlaşmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.
 

MALİYET BELLİ DEĞİL
“Kazmayı bugün vurduk” diyerek Kocaeli halkına müjde veren Topaca, Cengiz Topel Hazaalanı`nın tadilatı için maliyetin henüz belli olmadığını da belirtti. Topaca: “2- 3 aydır tadilat projesi üzerinde çalışıyoruz. Bugün kazmayı vurmuş olduk. Son noktaya geldik. 15 gün sonra burada fiili çalışmalar başlayacak. Ondan sonra tadilat maaliyetinin ne kadar olacağı belli olur” ifadesini kullandı.
 

İLKLERE ALIŞIĞIZ
İlk kez bir Büyükşehir`in işletmesini yapacağı havaalanı için düşüncelerini dile getiren Karaosmanoğlu “Biz ilklere alışığız. Bu havaalanı Kocaeli`ye artı bir değer katacak. İstanbul`daki hava alanları artık yetmiyor. Burası hem Kocaeli`ye hem Yalova, Adapazarı, Sakarya ve Düzce`ye hizmet edecek. İstanbul`un yükü de hafifleyecek” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ