KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Çerkesler’in haluj keyfi
Çerkesler’in haluj keyfi
Güncel
24 Aralık 2010 Cuma 16:06
  • 1613
  • 0

Çerkesler’in haluj keyfi

Uzuntarlalı Çerkes kadınların kurduğu mutfağa gelen KO-MEK Yöneticileri üç farklı şekilde pişirilen ‘haluj’u afiyetle yedi

Uzuntarla`da Çerkes kültürünü yaşayan ve yaşatmak isteyen bayanlar bir araya gelerek emeklerini ve becerilerini birleştiriyor. Geçtiğimiz yıl Uzuntarla KO-MEK`te, Türk mutfağı kursunda eğitim alan Uzuntarlalı bayanlar, kurs bittikten sonra da birlikteliklerini devam ettiriyor. Eski KO-MEK kursiyerleri tarafından oluşturulan, Uzuntarla Merkez Mahallesi`ndeki Çerkes mutfağı ise büyük beğeni topluyor. Bütün köy halkının desteğiyle oluşturulan mutfak ve fırın misafirlerin beğenisine sunuluyor. 
 

ÇERKESLER`İN KÖYÜ
Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, KO-MEK Genel Koordinatör Yardımcıları ve KO-MEK Kurs Merkezi yöneticileri önceki gün Çerkes mutafağına konuk oldu. Yapılan etkinlik hakkında bilgi veren Mesude Çetinbaş, “Bizler KO-MEK sayesinde bir araya geldik. Uzuntarla; Çerkesler`in kurduğu bir köy. Zamanla Çerkes kültürüyle birlikte yemek kültürünün de yok olmaya başladığını gördük. Metruk ve kullanılmayan binamızı restore edip, Çerkez mutfağı yaptık” dedi.
 

3 FARKLI HALUJ
Çetinbaş konuşmasına şöyle devam etti; “Binamızda cuma okumaları, sohbetlerin yanı sıra, düğün ya da cenaze sırasında da yemek çıkarıyoruz. Biz bu fırını imece usulü çalıştırıyoruz. Mahallemize yakın market olmadığı için, hafta da üç gün burada doğal unla ekmeğimizi yaparak mahallemizde paylaşıyoruz.” Öte yandan Uzutralalı bayanlar misafirlerine içine Çerkes peyniri konarak yağda pişirilen haluj, yine içine Çerkes peyniri, nane, soğan konularak fırında pişirilen haku haluj ve yine aynı malzemelerle suda pişirilen psıjö haluj ikram etti.
 

ÇERKES TAVUĞU
Davete katılan KO-MEK idarecileri ise ikramlardan çok memnun kaldı. Uzuntarlalı bayanlardan böreklerin yapılışı hakkında bilgi alan yöneticiler, buraya tekrar gelme arzularını ifade etti. Çerkes mutfağını yöneten bayanlar da Kafkas mutfağının zengin bir mutfak olduğunu ifade ederek, Çerkes tavuğu başta olmak üzere, ileride diğer menülerle de yeni bir davette bir araya gelinebileceğini belirtti.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ