KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Çetinkaya; Çağın getirdiğini uygulamak için TMMOB’dayız
Çetinkaya; Çağın getirdiğini uygulamak için TMMOB’dayız
Güncel
Aktan Uslu
09 Ocak 2019 Çarşamba 08:11
  • 2495
  • 0

Çetinkaya; Çağın getirdiğini uygulamak için TMMOB’dayız

İYİ Parti Gebze Belediye Başkan Adayı Doktor Burcu Çetinkaya, TMMOB Gebze Bileşenleri’ne konuk oldu. Konuşmaktan çok dinlemeyi tercih eden, proje önerilerini dinleyip projelerine teknik destek isteyen Çetinkaya, “Belediyecilikte çağın getirdiğini uygulamak için buradayız, TMMOB’dayız” dedi

İYİ Parti Gebze Belediye Başkan Adayı Yrd.Doç.Dr Burcu Çetinkaya, bilgi şölenine dönüşen TMMOB Gebze Bileşenleri ziyaretinde, Gebze Belediye Başkanlığı’na seçilirse ne tür bir yönetim anlayışı sergileyeceğini anlattı. Hem de büyük kısmı hazırlanan ve yakında açıklayacağı projelerine dair ipuçları verip yeni proje önerilerini dinledi. Çetinkaya kendisine önerilen bazı projelerin kendi projeleri arasında de yer aldığını kaydetti. Çetinkaya, TMMOB Gebze Bileşenleri’ni ziyaretini, “Belediyecilikte çağın getirdiğini yerine getirmek için” diye tanımladı.

Beş bileşenden dördüyle bir araya geldi

Toplantıda MMO Gebze Başkanı Sinan Yücel, İMO Gebze Başkanı Ahmet Kadı ve eski Başkanı Ziya Topal, Mimarlar Odası Gebze Başkanı Nilay Çelikel ve Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal’ın öneri ve beklentilerini dinledi. Karşılama heyetinde bileşenlerden EMO Gebze Temsilciliği yer almadı. Çetinkaya şunları söyledi:

Projelerimizi herkesle birlikte hayata geçireceğiz

“Temennileriniz gerçekten bizim temennilerimiz ile hemen hemen aynı. Çünkü biz iyi bir şeyler yapmak, Gebze halkının refah ve mutluluk içinde yaşaması için yapılabilecek her türlü projeyi yardım ve destek veren herkesle birlikte hayata geçirip Gebze’yi birlikte yönetmek istiyoruz. Yerel idarenin sadece bir kişinin yönetiminde değil; belediye başkanının moderatör, halkın içinde söz sahibi olduğu, halkın yönetiminde bir numaralı mastır şef olduğu bir yönetim biçimi, bir yer istiyoruz. Ana amacımız bu.

ARGE çalışmalarını hep birlikte yapalım

Çünkü iyi bir iletişim ve yönetim için ana merkezin, ana beynin yani şehrin CEO’sunun herkesle işbirliği yapması gerekir. Ben hekim, yönetici olarak her şeyi bilemeyebilirim. Ama altımdaki ekibi o konunun uzmanlarından seçip yürürsem o zaman burası çok yaşanılabilir, örnek bir şehir haline gelecektir. O yüzden de sizin odanız bizim için çok önemli. Özellikle ARGE çalışmalarını hep birlikte yapmak dileğiyle diyorum.”

Kent konseyi ve Beylikbağı tapu sorunu

Toplantıda hatırlatılması üzerine Gebze’de atıl duruma getirilen kent konseyinin mutlaka işlemesi gerektiğini savunan Çetinkaya, MMO Gebze Başkanı Sinan Yücel’in Beylikbağı Bölgesi’ndeki barınma ve tapu sorununu aktarıp mutlaka çözüm üretilmesi gerektiğini önermesi üzerine şunları söyledi:

En büyük sorun planlı kalkınma olmayışı

“Gebze’de en büyük sorun planlı kalkınmanın olmayışı. Planlı kalkınma, bir bölgedeki refah ve mutluluğun artışındaki en önemli etkendir. Ve bu da meslek odaları sayesinde olacak. Belediye her koşulda her oda ile işbirliği altında olacak. Özellikle mühendisler ve mimarlar odası bizler için büyük önem arz ediyor. Fikirleriniz ve önerileriniz bizler için gerçekten çok önemli ve değerli. İnşallah biz seçilirsek, ‘Hep birlikte yöneteceğiz’ diyoruz.”

Eski kışla yerine toplanma alanı

Ahmet Kadı; eski kışla alanında yer altının deprem/doğal afet sonrası toplanma yeri olarak tasarlanmasını önerirken Çetinkaya, “Afet sonrası toplanma yerini plan programlarıma almıştım. Çok ciddi bir istek ve talep, gerçekten de ihtiyaç var. Kışlanın olduğu alanı toplanma alanı olarak dizayn edip oraya şehrin yapısını bozmadan, normal zamanda da sosyal hayata katabileceğimiz bir alan haline getirmek projelerimizde var. Tabi sizlerin projeye desteği, öneri ve fikirleri çok değerli. Onlar danışılmadan yapılmaz. Çünkü ekip ruhuyla yapılacak o iş” dedi. Çetinkaya diğer öneriler ve beklentiler üzerine şunları kaydetti:

Akıllı kentler, akıllı şehircilik

“Genel anlamda projelerimizin yüzde 90’ını tamamladık. Gerçekten çok değişik projelerimiz var. Benim önem verdiğim, her zaman söylemek istediğim şudur. Bizler artık eski nesil belediyecilik anlayışı istemiyoruz. Akıllı kentler, akıllı şehircilik anlayışı istiyoruz. Güneş panelleriyle ısınan binalar istiyoruz. Akıllı trafik ışıkları, teknolojiyi beraber kullanan yapılaşmalar istiyoruz. Belki çok fazla, farklı şeyler istiyoruz ama bunları istiyoruz. Yeni parkların, raylı sistem otoparkların olmasını istiyoruz. Normal şu anda yapılan ulaşımda raylı sistemlerin Gebze içerisine ulaştırılmasını istiyoruz.

Bizler siyasete girmediğimiz için siyaset böyle

Bunu yaparken de imar planlarını planlı kalkınmaya uygun bir şekilde, herhangi bir kimsenin refahını ve mutluluğunu bozmayacak şekilde inşa edilmesini istiyoruz. Bizler teknoloji ve bilimi beraber kullanarak, ARGE çalışmalarımızı ve inovasyon tekniklerimizi kullanarak bir yerlere hep birlikte geleceğiz. Çünkü şimdiye kadar bizler siyasete girmediğimiz için siyaset bu şekilde. Bizim gibi farkındalığı olan insanların siyasete girmesi gerektiğini düşünüyorum. O yüzden de yel değirmenleri ile savaşmak için elimizi taşın altına soktuk.

Çağın gerekleri bu şekilde kaçıyor

Ben hekimim. Normalde belediyecilik anlayışına baktığımızda biz sadece ufku geniş, vizyonu olan insanlar olarak farklı bir Gebze hayal ettiğimiz için buna girdik. Benim hayallerim var. Yaşamak istediğim yerde hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum. Çok zor şeyler değil. Ama bizler rant peşinde koşarsak, yoksulluk ve yolsuzlukla uğraşmaya çalışırsak çağın gereklerini kaçırıyoruz.

Gebze, Türkiye için çok önemli bir yer. Gebze’nin ekonomisine baktığınız zaman belki çoğu ülkeyle kapışacak kadar önemli bir yer. İl olmayı bırakın, burası ülke olacak kapasitede bir yer. Ama hak ettiği değeri alamamış. Çünkü iyi bir yönetim sergilenmemiş. Biz bunun için talibiz. Akıllı şehircilik için, çağın gerektirdiği şekilde yapılan bir yapılaşma için, çağın gerektirdiği her şeyi uygulamak için buradayız.

Herkesin yaptığını değil herkesin yapmadığını yaparak burayı bir özellikli şehir, Türkiye’nin gözbebeği olacak bir şehir olmasında çabalamak için talibiz. Benim amacım bu çünkü benim Gebze için hayallerim var. Ve Gebze halkını da seviyorum. İşim insan. O yüzden de insanla birlikte olmak için, hep birlikte el ele, gönül gönüle, omuz omuza vererek bu şehri Türkiye’nin göz bebeği bir hale getirmek istiyorum. O yüzden de sizlerin desteği şart.

İşçi kenti Gebze’ye işçi festivali yakışır

Benim hayalim hep Gebze’de bir festival yapmak. İşçi kenti olan bir yerde de inşallah bunu işçi festivali şeklinde yaparız. Çok güzel şeyler olacak diye hayal ediyorum. İnşallah çok güzel festival ve eğlencelerin olduğu, Gebze’nin Türkiye’ye örnek olduğu bir kent yaratmak istiyoruz. Bizim hayallerimiz var.”

Çok şanslı bir adayım!

İYİ Parti Gebze Belediye Başkan Adayı Yrd.Doç.Dr. Burcu Çetinkaya’ya TMMOB Gebze Bileşenleri’ni ziyaretinde iki dönem Mimarlar Odası Gebze Temsilciliği başkanlığı da yapan İYİ Parti Gebze İlçe Başkanı Özhan Öztürk ile Kadınlardan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Mine Güler ve Sosyal Medyadan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Tekin Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu yönetim kurulu üyeleri ile İYİ Parti’den Gebze Belediye Meclisi üyeliğine aday adayı olan MMO Gebze Üyesi, Makine Yüksek Mühendisi Ebru Cerrah da eşlik etti. Çetinkaya, “Çok şanslı bir başkan adayıyım. Çok değerli bir ilçe başkanım var. Ekip olarak hep birlikte çalışıyoruz. Ayrı gayrımız yok. El ele, gönül gönüle vermiş her insanın başaracağına inanıyorum” dedi.

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ