KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Çevreciler, Diler Çelik’in ÇED toplantısını basacak
Çevreciler, Diler Çelik’in ÇED toplantısını basacak
Güncel
10 Aralık 2012 Pazartesi 16:24
  • 1969
  • 1

Çevreciler, Diler Çelik’in ÇED toplantısını basacak

Kimyasal atıkları ilçelerinde istemeyen çevreciler, Diler Demir Çelik Fabrikası’nın kiralamak istediği taş ocağı hakkında yapacağı ÇED toplantısını engelleyerek bu duruma tepki gösterecek
Hereke ve Dilovası`nda bulunan taş ocakları bölgedeki fabrikaların atık dökme deposu oluyor. Çevreyi kirlettiği gerekçesiyle defalarca valilik tarafından ‘çevre cezası` kesilen Çolakoğlu Metalurji, radyasyonlu ve tehlikeli atıklarını Hereke`deki Küçükkaya Taş Ocağı`na döküyor. Çolakoğlu`nun bu girişiminden sonra şimdi de Diler Demir Çelik Fabrikası, atıklarını dökmek için Hereke`deki başka bir taş ocağını kiralamak istiyor. Çevre İl Müdürlüğü, Diler Demir Çelik`in atıklarını taş ocağı alanına dökmesi konusunda saat 11.00`de Hereke 17 Ağustos Mahallesi Kalıcı Konut`kardaki iş merkezi`nde bulunan Şekerler Kıraathanesi`nde ÇED toplantısı gerçekleştirecek.
 
ENGEL OLACAKLAR   
Diler Demir Çelik Fabrikası`nın taş ocağına atıklarını dökmek için başlattığı girişime çevreciler karşı çıkıyor. Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok, Dilovası`ndan kovulan Diler Demir Çelik Fabrikası`nın atıklarını ve pisliğini ilçelerinde istemediklerini belirterek yapılacak ÇED toplantısını da engelleyeceklerini ve çok sert tepki göstereceklerini söyledi. Altunok, “Geçtiğimiz yaz döneminde Hereke`deki Küçükkaya Taş Ocağı`na gündüz gözüyle yasa dışı olarak fabrikanın radyasyonlu ve tehlikeli atıklarını döken Çolakoğlu`ndan sonra şimdi de Dilovası`ndan kovulan Diler Demir Çelik, atıklarını dökmek üzere Hereke`deki Özka Taş Ocağı`na göz dikti. Buna müsaade edemeyiz” dedi.
 
OCAKLAR KAPATILACAKTI
İktidar partisinin ilimizdeki üst düzey yetkililerinin 2014 yılında Hereke`deki taş ocaklarını kapatacakları yönünde söz verdiklerini hatırlatan Altunok, “AKP`li yöneticilerin verdiği sözlere karşılık ocakları nasıl kapatacakları muamması da bu şekilde çözülmüş oldu. Taş ocakları atık deposu yapılarak kapatılacak. Taş ocağı işletmecisiyle atık stoğu olan sanayici yan yana getirilecek, 8-10 milyon çek-git payı ödenecek, sonrada ocaklar atık deposu olarak faaliyetlerini sürdürecek” ifadesini kullandı. 
 
MESİRA ALANI OLDU
Büyükşehir Belediyesi`nin Hereke`deki 17 Ağustos Mahallesi`nde yer alan eski karayollarına ait taş ocağına İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ)`nin atık deposu yapıldığını, daha sonra bu deponun üzeri kapatılarak mesire alanı haline getirildiğini belirten Altunok, “İZAYDAŞ tarafından çevrede ne kadar yakılmamış ve stokta bulunan tehlikeli atık varsa taş ocağına boşaltıldı. Üzerine de ağaç dikilip Büyükşehir Belediyesi tarafından burası mesire alanına dönüştürüldü” şeklinde konuştu. 
 
ÇEVRECİLER ÇED`İ BASACAK
Yıllardır işletilen taş ocaklarından çıkan toz ve pisliği yutan bölge halkının şimdi de bu alanlara gömülen radyasyonlu ve zehirli atıkların yaydığı ağır metallerin pisliğini çekmek zorunda kaldığını kaydeden Altunok, bu duruma izin vermeyeceklerini söyledi. Altunok, “Saat 11.00`de yapılacak ÇED toplantısına bütün çevrecileri davet ediyoruz. Biz orada olacağız. Taş ocağından sonra bölgenin zehir deposu yapılmasına karşı duracağız. Bütün kamuoyu ve duyarlı insanları Hereke`deki kalıcı konut bölgesi 17 Ağustos Mahallesi`ne bekliyoruz. Küçükkaya Taş Ocağı`na Çolakoğlu, Özka Taş Ocağı`na Diler Demir Çelik göz dikti. Geriye kalıyor Özyapı Şimge ve Örgüçler Taş Ocakları. Umuyoruz ki bu ocakların kapanması, çalışmalarından daha kötü olmasın. Zira gömülen atıkların içerisinde çinko ve sülfat gibi ağır metaller bulunmakta. Bu zehirler ileride telafisi mümkün olmayan hastalıkları tetikler” dedi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ