KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
CHP çalışanların sorunlarını MASAYA YATIRACAK
CHP çalışanların sorunlarını MASAYA YATIRACAK
Güncel
Hanifi Surun
28 Kasım 2017 Salı 10:10
  • 862
  • 0

CHP çalışanların sorunlarını MASAYA YATIRACAK

CHP Gebze İlçe Örgütü Emek Bürosu Başkanı İsmet Güven, çalışanların iş yaşamındaki sorunları ile ilgili olarak sendikalar ve STK’larla birlikte bir panel gerçekleştireceklerini açıkladı.

CHP Gebze İlçe Örgütü Emek Bürosu gazetecilik mesleğinde çalışanların sorunları ve çözüm önerilerine yönelik bugün bir toplantı düzenledi. CHP Gebze ilçe binasında gerçekleşen toplantıya CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun, ilçe kadın kolları başkanı Ülker Yiğit, CHP Gebze İlçe Örgütü Emek Bürosu Başkanı İsmet Güven ve Emek Bürosu üyeleri Kemal Nişancı, Ali Bülbül ve Ali Fuat Bilir, Gebze İşçi Emeklileri Derneği Başkanı Ali Tunç ile emekliler ve gazeteciler katıldı. Toplantıda ilk olarak Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun açılış konuşması yaptıktan sonra CHP Gebze İlçe Örgütü Emek Bürosu Başkanı İsmet Güven bir konuşma yaptı.

 

İŞİN ÖZNELERİYLE HAREKET ETTİK

CHP Emek Bürosu, Emekliler Çalışma Grubu ve Basın Çalışma Grubu olarak yapılan çalışmaları açıklamak için toplandığını ifade eden İsmet Güven, “Emek Büroları olarak 1 yıl önce kuruldu. Merkezi anlamda kurulup merkezi anlamda yönetiliyor. Sosyal demokrat bir parti olarak emekçilerin sorunlarının ortaya çıkarmak için kurulduk.

 

Gebze’de 12 sendika ve bir tane de emekliler derneği ile birlikte çalışıyoruz. İşe başlarken sorunlara çözüm bulmak anlamında işin özneleriyle birlikte hareket ettik. Bu bölgede 300 bin çalışan ve 53 bin örgütlü var. Birçok sendika ve STK’ları en az 4 kez ziyaret ettik.

 

OHAL VE KHK EN TEMEL SORUN

Basın emekçilerinin sorunlarını ortaya çıkardık. Açığa çıkardığımız sorunları CHP Kocaeli Milletvekilimiz Fatma Kaplan Hürriyet’e ve ile gönderildi. Emeklilerle ilgili olarak taleplerini de Emek Bürosunu gönderdik. OHAL ve KHK’ların en temel sorun olduğunu gördük.

 

Sendikaların grev kararı dahi ellerinden alınmış durumda. Toplu sözleşmesi kıstas altına alınmış bir sendika ekonomik olarak hareket alanlarını daraltıyor. Basının özgür olmayan bir ülkenin halkı özgür olamaz. Sendikalar birliği ve basın mensupları ile birlikte bir panel gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

 

YANDAŞ GAZETECİLİK SON BULMALI

İsmet Güven’in konuşmasından sonra CHP Gebze İlçe Örgütü Emek Bürosu Üyesi Kemal Nişancı basın mensuplarının yaşadığı sorunlarla ilgili olarak açıklamada bulunarak, “Yerel yönetimlerin gazete üzerinde baskı kurması engellenmelidir. Yandaş gazetecilik son bulmalıdır.

 

Belediyeler ile yapılan ticaret denetlenmelidir. Baskılar meslek etiği yok ediyor. Valilik, basın ilan kurumu ve gazeteciler cemiyeti tarafından gazeteler denetlenmeli ve yaptırım uygulanmalıdır. FETÖ’den dolayı kapatılan gazetelerin çalışanlarının KHK itiraz süresinin geçmesi kaynaklı mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir.

 

MESLEK ODASI KURULMALI

KHK’daki itiraz süresi uzatılmalı. Mesleki ihlallerle ilgili gazeteciler cemiyeti yaptırım uygulamalıdır. Gazete açmak için gazeteci olmalı veya belge kiralanmaya gitmelidir. Yerel basın sorunlarını tartışıyor şeklinde bir panel düzenlenmesi. Kadın gazeteci olarak meslek güvenliği sağlanmalıdır. Sosyal haklarınız verilmeli. Gazeteler gazetecilere ait olmalıdır. Gazeteciler ortak hareket ederek meslek odası kurulmalı. Gazetecilik yarış halinde değil meslek dayanışması içinde yapılmalıdır.

 

Gazetelere gazete kâğıdı SEKA tarafından iştirak dâhilinde denetimli verilerek gazeteler destekleniyordu. SEKA’nın kapatılması ile sorun başladı.

 

GAZETELER BASKI ALTINA ALINIYOR

Resmi ilanlar ile gazeteler baskı altına alınıyor. İktidar aleyhine haber yapılamıyor. Resmi ilanlar yandaşlara veriliyor. Basın ilan kurumu yüzde 10-15 gelirleri kesiyor. Ergenekon sürecinde FETÖ üzerinde baskılar oluşturuldu. Gazete sahipleri kendi gazetelerini kendileri alır noktaya geldi. Okur sayısı artırılmalıdır. Gazeteciliğin sorunları meslek etiği ile çözülür. Kadın gazeteciler erken emeklilik olmalı. Resmi ilan ile KBB basın ilan mevzuatına uymuyor.

 

Aktif çalışan gazeteci ile gazeteci kamuoyu tarafından ayrılmalıdır. Gazeteci tarafsız olamaz ancak objektif olmak zorundadır. 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Gününde basın emekçileri ziyaret edilmelidir.” dedi.

 

EMEKLİLERİN SORUNLARINI ANLATTI

Emeklileri sorunları ile ilgili de CHP Gebze İlçe Örgütü Emek Bürosu Üyesi Ali Bülbül bir açıklama yaparak, “Emekliler insanca bir yaşam talep ediyorlar. Enflasyon karşısında ezilmek istemiyorlar. Hedeflenen enflasyon değil gerçekleşen enflasyon üzerinden zam istiyorlar. En düşük emekli maaşının asgari ücrete endekslenerek düzenlenilmesini talep ediyorlar.

 

Emekliler arasında eşitsizliği giderecek intibak yasasının hemen çıkarılmasını istiyorlar. Sağlıkta katkı paylarının kaldırılmasını ve emekliler için sportif ve sosyal alanlar talep ediyorlar.” diye konuştu.

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ