CHP çalışanların sorunlarını MASAYA YATIRACAK
CHP çalışanların sorunlarını MASAYA YATIRACAK
Güncel
Hanifi Surun
28 Kasım 2017 Salı 10:10
  • 752
  • 0

CHP çalışanların sorunlarını MASAYA YATIRACAK

CHP Gebze İlçe Örgütü Emek Bürosu Başkanı İsmet Güven, çalışanların iş yaşamındaki sorunları ile ilgili olarak sendikalar ve STK’larla birlikte bir panel gerçekleştireceklerini açıkladı.

CHP Gebze İlçe Örgütü Emek Bürosu gazetecilik mesleğinde çalışanların sorunları ve çözüm önerilerine yönelik bugün bir toplantı düzenledi. CHP Gebze ilçe binasında gerçekleşen toplantıya CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun, ilçe kadın kolları başkanı Ülker Yiğit, CHP Gebze İlçe Örgütü Emek Bürosu Başkanı İsmet Güven ve Emek Bürosu üyeleri Kemal Nişancı, Ali Bülbül ve Ali Fuat Bilir, Gebze İşçi Emeklileri Derneği Başkanı Ali Tunç ile emekliler ve gazeteciler katıldı. Toplantıda ilk olarak Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun açılış konuşması yaptıktan sonra CHP Gebze İlçe Örgütü Emek Bürosu Başkanı İsmet Güven bir konuşma yaptı.

 

İŞİN ÖZNELERİYLE HAREKET ETTİK

CHP Emek Bürosu, Emekliler Çalışma Grubu ve Basın Çalışma Grubu olarak yapılan çalışmaları açıklamak için toplandığını ifade eden İsmet Güven, “Emek Büroları olarak 1 yıl önce kuruldu. Merkezi anlamda kurulup merkezi anlamda yönetiliyor. Sosyal demokrat bir parti olarak emekçilerin sorunlarının ortaya çıkarmak için kurulduk.

 

Gebze’de 12 sendika ve bir tane de emekliler derneği ile birlikte çalışıyoruz. İşe başlarken sorunlara çözüm bulmak anlamında işin özneleriyle birlikte hareket ettik. Bu bölgede 300 bin çalışan ve 53 bin örgütlü var. Birçok sendika ve STK’ları en az 4 kez ziyaret ettik.

 

OHAL VE KHK EN TEMEL SORUN

Basın emekçilerinin sorunlarını ortaya çıkardık. Açığa çıkardığımız sorunları CHP Kocaeli Milletvekilimiz Fatma Kaplan Hürriyet’e ve ile gönderildi. Emeklilerle ilgili olarak taleplerini de Emek Bürosunu gönderdik. OHAL ve KHK’ların en temel sorun olduğunu gördük.

 

Sendikaların grev kararı dahi ellerinden alınmış durumda. Toplu sözleşmesi kıstas altına alınmış bir sendika ekonomik olarak hareket alanlarını daraltıyor. Basının özgür olmayan bir ülkenin halkı özgür olamaz. Sendikalar birliği ve basın mensupları ile birlikte bir panel gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

 

YANDAŞ GAZETECİLİK SON BULMALI

İsmet Güven’in konuşmasından sonra CHP Gebze İlçe Örgütü Emek Bürosu Üyesi Kemal Nişancı basın mensuplarının yaşadığı sorunlarla ilgili olarak açıklamada bulunarak, “Yerel yönetimlerin gazete üzerinde baskı kurması engellenmelidir. Yandaş gazetecilik son bulmalıdır.

 

Belediyeler ile yapılan ticaret denetlenmelidir. Baskılar meslek etiği yok ediyor. Valilik, basın ilan kurumu ve gazeteciler cemiyeti tarafından gazeteler denetlenmeli ve yaptırım uygulanmalıdır. FETÖ’den dolayı kapatılan gazetelerin çalışanlarının KHK itiraz süresinin geçmesi kaynaklı mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir.

 

MESLEK ODASI KURULMALI

KHK’daki itiraz süresi uzatılmalı. Mesleki ihlallerle ilgili gazeteciler cemiyeti yaptırım uygulamalıdır. Gazete açmak için gazeteci olmalı veya belge kiralanmaya gitmelidir. Yerel basın sorunlarını tartışıyor şeklinde bir panel düzenlenmesi. Kadın gazeteci olarak meslek güvenliği sağlanmalıdır. Sosyal haklarınız verilmeli. Gazeteler gazetecilere ait olmalıdır. Gazeteciler ortak hareket ederek meslek odası kurulmalı. Gazetecilik yarış halinde değil meslek dayanışması içinde yapılmalıdır.

 

Gazetelere gazete kâğıdı SEKA tarafından iştirak dâhilinde denetimli verilerek gazeteler destekleniyordu. SEKA’nın kapatılması ile sorun başladı.

 

GAZETELER BASKI ALTINA ALINIYOR

Resmi ilanlar ile gazeteler baskı altına alınıyor. İktidar aleyhine haber yapılamıyor. Resmi ilanlar yandaşlara veriliyor. Basın ilan kurumu yüzde 10-15 gelirleri kesiyor. Ergenekon sürecinde FETÖ üzerinde baskılar oluşturuldu. Gazete sahipleri kendi gazetelerini kendileri alır noktaya geldi. Okur sayısı artırılmalıdır. Gazeteciliğin sorunları meslek etiği ile çözülür. Kadın gazeteciler erken emeklilik olmalı. Resmi ilan ile KBB basın ilan mevzuatına uymuyor.

 

Aktif çalışan gazeteci ile gazeteci kamuoyu tarafından ayrılmalıdır. Gazeteci tarafsız olamaz ancak objektif olmak zorundadır. 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Gününde basın emekçileri ziyaret edilmelidir.” dedi.

 

EMEKLİLERİN SORUNLARINI ANLATTI

Emeklileri sorunları ile ilgili de CHP Gebze İlçe Örgütü Emek Bürosu Üyesi Ali Bülbül bir açıklama yaparak, “Emekliler insanca bir yaşam talep ediyorlar. Enflasyon karşısında ezilmek istemiyorlar. Hedeflenen enflasyon değil gerçekleşen enflasyon üzerinden zam istiyorlar. En düşük emekli maaşının asgari ücrete endekslenerek düzenlenilmesini talep ediyorlar.

 

Emekliler arasında eşitsizliği giderecek intibak yasasının hemen çıkarılmasını istiyorlar. Sağlıkta katkı paylarının kaldırılmasını ve emekliler için sportif ve sosyal alanlar talep ediyorlar.” diye konuştu.

 

 

DİĞER HABERLER

İhraç edilen üsteğmen yaşadıklarını anlattı

İhraç edilen üsteğmen yaşadıklarını anlattı

Donanma Komutanlığı'ndaki darbe girişimi davasında meslekten ihraç edilen üsteğmen Serhat D., harp okulundan mezun olduktan sonra 2013'de Gölcük'te Kemal Reis Gemi'sinde teğmen olarak göreve başladığını belirterek, 3 ay sanık Özgür Gencer ile çalıştığını belirtti. Serhat D. ifadesinde, "Bazen o kadar yersiz şeylerden cefa çekiyorduk ki; saat 09.00'da kahve içtim diye kötü subay olduğumu söylüyordu. Bu gemiye layık değilsin gibi laflar ediyordu. Özgür Gencer geminin 4'üncü kıdemli subayıydı. Diğerlerine iyi davranırken, bana hep kötü davranırdı. Bunun tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Benim yapıyla aram bozuktu. İsimlerimiz subaylara gidiyordu. Özgür Gencer'in tavırlarının bu yüzden dolayı olduğunu tahmin ettim. Tesadüf olmadığını değerlendiriyorum" dedi

Araç fiyatları zamlandı. Mini kasko üretildi

Araç fiyatları zamlandı. Mini kasko üretildi

Kur oranlarının son dönemde artması araç sahiplerini zora soktu. Sigorta yaptıranların sayısı yüzde 20, kasko yaptıranların sayısı ise yüzde 25 oranında azaldı. Fiyatlar ise ortalama bir araç için 400- 500 TL zamlandı. Bu zamma karşılık olarak yeni bir kasko türü, 'Mini Kasko' ortaya çıktı. Bu kasko kaza hariç doğal afet, yanma, çalınma ve pert durumlarını kapsıyor, pert olmayan kazaları kapsamıyor. Fiyatı ise diğer kasko fiyatlarının 4'te 1'i kadar.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

41 Burda çalışanları isyan etti!

Yazan: 41 avm çalışanı

Yorum: Ben oranın çalışanlarından birisiyim. Sesimizi duyurun lütfen paramıza zamda vermiyorlar çalışmazsak tazminatsız kocayacağız

Bedelli askerlikte son durum

Yazan: Vatandaş

Yorum: Bence iyi miktar

Boğulanların sayısı artıyor. 193 kişi boğulma tehlikesi geçirdi  

Yazan: Yüzücü

Yorum: Buyuksehir ekiplerini tanitacagina ilk önce bedava yüzme kürsü açsın. Her yaz kocaeli de aynı sey.

Meteoroloji uyardı. Dolu ve hortum oluşabilir

Yazan: Merve erbas

Yorum: Yarın yine otoparklar dolar. Izmit in her yerini sel basar.

Körfeze 120 bin liralık proje!

Yazan: Korfezli

Yorum: Körfezin her yeri çöp içinde. Ilk buna cozum

Hürriyet’ten o şoföre destek ziyareti

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: yaşlı amca belliki rahatsız... doğrusunu yapmış şoför arkadaşımız... bayan yolcu açısından doğru olan buydu... ancak bu tür davranışların kapalı, sakallı, şalvarlı, sarıklı vb. yurttaşlarımızada yapıldığında aynı tepki ile karşılık verilmesi gerekir. bu ülke özgürse eğer ne açık giyinenin nede kapalı giyinenin birbirine hakaret hakkı yok. nedense açık birine birşey söylendiğinde herkez özgürlükçü, dindar birine söylenince burası iran mı oluyor. yuhhhh

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: vatandaş

Yorum: Özelleştirince böyle oldu, Zamlar ile ilgilide bir haber bekliyoruzz

Bekçilerden güvenlik uygulaması: 1 şüpheli şahıs yakalandı

Yazan: Vatandaş

Yorum: 80 lere döndük. Bu nedir arkadaş artık her vatandaşın yanına bir tane kolluk gücü verirler.

CHP’den 9 kişi İnce için imza verdi

Yazan: Zeynep sonmez

Yorum: Çoğunluğun eski başkan olması da manidar.

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: Songül Cihan

Yorum: Bacım yapiyosun da bu haberleri takan yok. Açlık sınırı olmuş bilmem kaç. Bu milletin suyunu kes yine akillanmaz

KENT REHBERİ