KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
CHP, İzmit’i salladı
CHP, İzmit’i salladı
Güncel
28 Ekim 2012 Pazar 19:44
  • 10369
  • 44

CHP, İzmit’i salladı

CHP İzmit ilçe Örgütü’nün gerçekleştirdiği “Cumhuriyet Şöleni” coşkuyla kutlandı. Şölene katılan Kılıçdaroğlu, büyük bir sevgi seliyle karşılandı. Şölende sahne alan ünlü sanatçı Zülfü Livaneli, gönülleri fethetti

Haberin fotoğrafları için TIKLAYIN...

 

İzmit, son yıllarda gerçekleştirilen en görkemli ve coşkulu Cumhuriyet Yürüyüşü ve şölenine tanıklık etti. İlimizde ilk kez bir siyasi partinin gerçekleştirdiği şölene toplumun her kesiminde büyük bir katılım sağlandı. Yaşlılar, gençler, aileler çocuklarıyla ellerinde Türk Bayraklarıyla şölene katıldı. Partisinin düzenlediği Şölene katılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, büyük bir sevgi seliyle karşılandı. Partililerle beraber Yürüyüş Yolu`nda bir süre yürüyen Kılıçdaroğlu, oluşan izdiham nedeniyle parti otobüsüne binmek zorunda kaldı.


COŞKULU YÜRÜYÜŞ
Cumhuriyet Yürüyüşü, iki koldan başladı.  Merkez Bankası ve Kandıra Sapağı`ndan şölenin yapılacağı Perşembe Pazar alanı yürüyen kalabalık, büyük bir coşku oluşturdu. Ellerinde meşaleler ve Türk Bayrakları taşıyan kalabalık, sloganlar atarak, marşlar söyleyerek yürüyüşe geçti. Merkez Bankası önünde başlayan yürüyüşte coşku doruktaydı. 7`den 70`e her kesin katıldığı yürüyüşte kalabalık Yürüyüş Yolu`na sığmayınca caddeye taştı, Cumhuriyet Caddesi trafiğe kapatıldı.    


KILIÇDAROĞLU YÜRÜDÜ
Saat 18.30 sıralarında ilimize gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Endüstri Meslek Lisesi karşısında bulunan CHP İl Gençlik Kolları eski Başkanı Av.Emin Andız`ın bürosunda bir süre dinlendi. Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası kolundaki yürüyüşe Yeni Cuma Camii önünde katıldı. Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, il başkanı Yalçın Kuşkan ve Kocaeli milletvekilleri ve partililerle yürüyüşe geçti.


100 METRE YÜRÜYEBİLDİ
Partililerden ve yürüyüşe katılan vatandaşlardan büyük ilgi gören Kılıçdaroğlu, çıkan izdiham nedeniyle zaman zaman ezilme tehlikesi geçirdi. Yürüyüş Yolu`ndaki kalabalık ve izdiham nedeniyle yürümek imkansızlaşınca Kılıçdaroğlu, güvenlik gerekçesiyle seçim otobüsüne binmek zorunda kaldı. İzdiham nedeniyle otobüsünde yavaş ilerlediği kortejde Kılıçdaroğlu, halkı, seçim otobüsü içinde selamladı. Seçim otobüsü Perşembe Pazarı alanına gelince Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler seçim otobüsünün üzerine çıkarak kabalalığı selamladı.


POLİS MÜDAHALESİ YOK
İki koldan yürüyüşe geçen coşkulu kalabalığa polis müdahalede bulunmadı, her hangi bir taşkınlık yaşanmadı.  Birçok ilde CHP`nin Cumhuriyet kutlamalarına ve çelenk koyma törenlerine müdahalelerde bulunurken ilimizde benzer görüntüler oluşmadı. Cumhuriyet Yürüyüşü`nde çevik kuvvet ekipleri sadece Kılıçdaroğlu`nun bindiği seçim otobüsünün etrafında güvenlik önlemi aldı. Yürüyüş Yolu güzergahındaki evlerin balkonlarında kalabalığa el sallayanlar, coşkuya eşlik eden aileler dikkat çekti.  


SLOGANLAR ATTILAR
7`den 70`e binlerce vatandaşın ve partilinin katıldığı Cumhuriyet Yürüyüşüne katılan vatandaşlar, hükümete tepkilerini attıkları sloganlar ve söyledikleri marşlarla ortaya koydu. ‘Mustafa Kemal`in askerleriyiz`, Türkiye faşizme mezar olacak`, ‘Faşizme karşı omuz omuza`, ‘Türkiye Laiktir Laik kalacak`, ‘Başbakan Kılıçdaroğlu` sloganlarının yanında, ‘Onuncu yıl marşı` ve ‘Şu Metrisin önü` marşlarını hep birlikte söyleyerek yürüdü.


15 DAKKİKA KONUŞTU
Kılıçdaroğlu, saat 20.30`da konuşma yapmak üzere platforma çıktı. ‘Merhaba Kocaeli` diyerek alanda toplananlara seslenen Kılıçdaroğlu, konuşmasını fazla uzatmadı ve sadece 15 dakika konuştu. Kocaelililere güvendiği ve inandığı için burada olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu`nun konuşmasında vali Ercan Topaca`ya da sert eleştiriler yöneltti. Vali için, “Yasakçı düşünceden vazgeç. Bunun hesabını elbet bir gün soracağız” dedi.


TOPACA`YI ELEŞTİRDİ

İzmit`ten partili gençlerin Ankara`ya gitmek istediğini ancak valiliğin engeliyle karşılaştığını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında vali Ercan Topaca`ya sert ifadelerle yüklendi.  Kılıçdaroğlu, “ Yasakçı düşünceden vazgeç. Bunun hesabını elbet soracağız. Hiç bir güç bizi Cumhuriyet Bayramı`nı kutlamaktan alıkoyamaz.  Bayramı beraber kutlayacağız doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde. Hiç bir güç engellemeyecek. Bayramı hep beraber bir yürek kutlayacağız” ifadesin kullandı.


OLAY ÇIKACAK MIŞ!
Cumhuriyet Yürüyüşü`nü engellemek isteyen AKP`nin türlü bahaneler üreterek Cumhuriyet Yürüyüşünü güvenlik gerekçelerini öne sürerek engellemeye çalışmak istediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu,  sözlerini şöyle tamamladı: Elimde Türk Bayrağı ile yurttaşlarımın arasında olacağım. Deniliyor ki istihbarat aldık olaylar çıkacakmış dolaysıyla töreni yaşamayacaksınız. Ne yaparsanız yapsınlar hangi baskıyı uygularlarsa uygulasınlar, halkla beraber Mustafa Kemal`in önderliğinde  Türkiye`yi çağdaş uygarlığa tayımak için mücadele edeceğiz” dedi. 

 

 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ