KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
CHP-MHP ittifakı
CHP-MHP ittifakı
Güncel
30 Kasım 2010 Salı 08:34
  • 1970
  • 1

CHP-MHP ittifakı

3 bin işçiyi ilgilendiren Harb-İş Sendikası’nın delege seçimleri öncesinde mevcut yönetime karşı CHP-MHP ittifakı kuruldu

Türk Harb-İş Sendikası Şube Başkanı Haldun Kurubacak`ın yedi yıllık saltanatını yıkmak için CHP ve MHP`li işçiler ittifak oluşturdu. Donanma`dan emekli olup CHP`ye yakınlıklarıyla bilinen Savder ile MHP`li Ülküm İşçiler Derneği bugün yapılacak delege seçiminde ittifak halinde hareket etme kararı aldı. Kendisine karşı oluşturulan ittifaktan asla korkmadığını belirten şube başkanı Haldun Kurubacak ise “3 bin işçi 150 delegeyi seçmek için bugün sandık başına gidiyoruz. Ben 2 yıldır delege seçiminin hazırlıklarını yapıyorum. Bana ve yönetimime karşı hareket eden sendika genel merkezi ile CHP ve MHP`li işçileri bugün sandığa gömüp en az 120 delege kazanırım” dedi.
 

47 SANDIK KURULACAK
Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi tarihinde yaşanacak en çekişmeli delege seçimine hazırlanıyor. Oy kullanma işlemi tershane içinde bulunan 47 ayrı ünitede ve her ünitede kurulacak birer sandıkta oy kullanılacak. Saat 09.00`da başlayacak seçimde sandıklar saat 15.30`da açılacak. Mesai bitiminde ise kimlerin delege seçildiği hemen açıklanacak. Seçimde 150 delege seçilecek ve bu delegeler 30 Nisan`da yapılacak şube kongresinde oy kullanacak. Son 7 yıldır şube başkanlığını yürüten Haldun Kurubacak, kendisini devirmek isteyen Savunma Sanayi İşçileri Yardımlaşma Derneği(Savder) Başkanı Mehmet Oktay ve Ülküm İşçiler Derneği Başkanı Süleyman Yılmaz`ın oluşturduğu ittifaka karşı yarışacak.
 

SANDIGA GÖMECEĞİM
Kurubacak, uzun süredir çalışma başlatan, bastırdığı broşürlerle hem Gölcük halkını hem de işçileri örgütlemeye çalışan bu ittifak grubuna gereken dersi bugün vereceğini ve onları destekleyen sendika genel merkeziyle birlikte sandığa gömeceğini söyledi. Kurubacak, “CHP Gölcük İlçe Başkanı Caner Uzuner bütün üyeleri tek tek telefonla arayıp etkilemeye çalışıyor. Bununla kalınmıyor sendika eski şube başkanları İzzet Çetin ve Bekir Yurdagül de beni devirmek için ellerinden gelen gücü ve gayreti gösteriyor. Yaptıkları çok yanlış. Sendikanın içine siyaseti bulaştırıyorlar. Sendikaya siyaset bulaştırmakla asla bir yerlere varamazlar. Ben Gölcük`te üç dört koldan mücadele veriyorum” diye konuştu.
 

BENİ SİLMEK İSTİYOR 
Eski genel başkan Abdullah Erol`dan sonra Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı seçilen Ahmet Kalfa`nın kendisini devirmek için haftanın üç dört gününü Gölcük`te geçirdiğini söyleyen Kurubacak konuşmasına şöyle devam etti; “Genel merkez kongresinde Abdullah Erol karşısında sadece bir oy farkla seçimi Ahmet Kalfa kazanmıştı. Yönetim olarak Erol`u desteklediğimiz için bugün beni sendika başkanlığından indirmek istiyor. Şimdi karşıma Savder ve Ülküm İşçiler Derneği`nin ittifakıyla birlikte hareket ediyor. 
 

MÜTEŞŞEBİS HEYET
Ahmet Kalfa 30 Nisan`da yapacağımız şube kongremizde beni devre dışı bırakmak için inanılmaz bir hazırlık içine girmiş. Sendika şube başkanlığını AKP`den, şube mali sekreterliğini MHP`den ve genel sekreterliğe ise CHP`den oluşan bir müteşşebis heyet atamak istemişler. Bu oluşumu bana AKP ilçe yöneticilerinden biri arayıp sordu. AKP`li o yönetici, “Başkan, senin ipini çekmek istiyorlar. Haberin olsun ama biz buna yanaşmadık” dedi. Bana karşı olan davranışlara karşı asla pes etmeyeceğim ve bu seçimde genel merkeze çok büyük bir ders vereceğim.
 

DEMOKRATİK BİR SEÇİM 
Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu olarak sendika tarihinde hiç görülmemiş demokratik bir delege seçimini gerçekleştirmek üzere yola çıktık. Hiçbir siyasi parti, dernek ve kuruluşla delege pazarlığı içinde olmadan, amacı sadece sendikacılık yapmak ve üyeye hizmet etmek olan delege adaylarımızla yolumuza devam edeceğiz. Siyasi partilerden aranarak, derneklerde delege pazarlığı yaparak, işçi hak ve menfaatlerini koruyacağını iddia edenler sadece seçim dönemlerinde ortaya çıkıyor. Sendikal faaliyetlerde bulunmazken birden bire sendikacı kesiliyorlar. Şahsi hırs ve menfaatleri peşinde koşanlar üyesine hiçbir menfaat sağlayamaz.
 

AMAÇLARI SENDİKA DEĞİL
Göreve geldiğimiz günden itibaren ücret dengesizliğini savunan bizler değil miyiz?
Bugün sendikal değişimde birlik adı altında muhalefet hareketi içerisinde olanların siyasi bir yapılanmanın ürünü olduğu unutulmamalıdır. Geçmişte üyelerimize hizmet edemeyip, yalnız siyasi çıkar ve menfaatleri doğrultusunda birilerine basamak olan gruplar bu kafa yapılarını değiştirmeden sendikal değişimden nasıl bahsetmektedir? Amaçlarının sendikacılık yapmak olmadığı, siyasi birliktelikten de ortaya çıkmıştır.”
 

SİYASET ÜSTÜ SENDİKACILIK
Bugün yapılacak delege seçiminde sandık başına gidecek ve kendi geleceklerini tayin edecek yönetimi seçecek olan üye işçilere seslenen Kurubacak, seçimden en doğru kararın çıkacağına emin olduğunu söyledi. Kurubacak, “Sandıkta vereceğiniz kararla sendikanızın siyasi parti ve derneklerden mi yönetileceği, yoksa hür ve özgür iradesiyle hiçbir siyasi parti dernekten talimat almadan, üyelerinin hak ve menfaatlerini koruyan kadrolar tarafından mı yönetileceğinin kararını vereceksiniz” ifadelerini kullandı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ