KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
CHP’de şiirler ödüllendirildi
CHP’de şiirler ödüllendirildi
Güncel
10 Aralık 2012 Pazartesi 09:31
  • 1021
  • 0

CHP’de şiirler ödüllendirildi

CHP Kültür Sanat Komisyonu ve Üniversite Komisyonu’nun düzenlediği Barış ve İnsan Hakları konulu şiir yarışmasının ödül törenine katılan Kültür ve Turizm eski Bakanı Fikri Sağlar, iktidara karşı yeni bir kurtuluş savaşının verilmesi gerektiğini söyledi
İnsan Hakları Haftası nedeni ile CHP İl Gençlik Kolları Üniversite Komisyonu ve İl Kültür ve Sanat Komisyonu tarafından düzenlenen “Barış ve İnsan Hakları” konulu şiir yarışmasının ödül töreni dün KYÖD sosyal tesislerinde yapıldı. Bir ay önce  duyurulan yarışmaya 60 kişi başvuruda bulundu. Yarışmada birinci olan Emre Genç`e 1000, ikinci olan Okan Danacı`ya 600, üçüncü olan Hatice Çankır`a ise 300 liralık ödül verildi. 
 
ESKİ BAKANLAR KATILDI
Etkinlikte eski bakan Ercan Karakaş ve Fikri Sağlar, dünyadaki ve Türkiye`deki insan haklarının tarihçesi, gelişimi ve bugünkü durumu ile ilgili bilgi verdi. KYÖD`te yapılan etkinliğe CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, KYÖD Başkanı Haşmet Belen, eski milletvekili Hikmet Erenkaya, CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım ve diğer ilçe başkanları katıldı. 
 
DERECEYE GİREN İSİMLER
Şiir yarışmasının jüri üyeliğini Ahmet Yaşar Tezulaş, Ruhan Odabaş, Mahir Dönmez, Doç. Dr. Işıl Altun, Hayrettin Geçgin yaptı. Etkinlikte derece ödülleri dışında özendirme ödülü olarak, Aydili Sanat Dergisi`nin hazırladığı şiir kitapları seti Sümeyye Çakır, Ayşegül Sümeyye Güventürk, Tuğçe Tultay, Ulaş Can Çakan ve Cihan Güneş`e verildi. İnsan haklarının gelişimi ile ilgili sunum yapan Kültür ve Turizm eski Bakanı Fikri Sağlar, CHP Kocaeli örgütlerinin kültür sanat komisyonu kurmasından mutluluk duyduğunu kaydetti. 
 
EN FAZLA CEZA ALAN ÜLKE
Kültür- sanatın, siyaseti ve insanları geliştiren bir faktör olduğunu söyleyen Karakaş, dünyada insan hakları için 1000 yıllık bir mücadelenin olduğunu kaydetti. 1982 Anayasası`ndaki, ‘insan haklarına saygılı devlettir` ibaresinin doğru olmadığını söyleyen Karakaş, devletin insan haklarına dayalı olması gerektiğini kaydetti. Karakaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin en fazla cezalandırdığı devletin Türkiye olduğunu hatırlattı.
 
İKTİDARDAN KURTULMA SAVAŞI
Daha sonra söz alan Kültür ve Turizm eski Bakanı Fikri Sağlar, partililerine çağrıda bulundu. CHP`nin kurtuluş savaşını veren bir parti olduğunu hatırlatan Sağlar, “Kurtuluş Savaşı`nı veren bir partinin şimdi mevcut iktidardan kurtulma savaşı vermesi gerekiyor. Bunun için mecliste bulunan 135 milletvekilimizin 35 tanesi mecliste kalmalı, diğer milletvekilleri her yeri karış karış gezmeli” dedi.
 
KOCAELİ`Yİ ALMALIYIZ
2014 yılının Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerin önemine değinen eski bakan Sağlar, “CHP, İstanbul ve Kocaeli gibi illerin belediyelerini mutlaka kazanmalı. Eğer CHP bu seçimleri kazanamazsa Türkiye`de bundan sonra hiçbir seçim yapılmaz. Türkiye faşist bir diktatörlüğün hakim olduğu bir ülke haline gelir” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi. 
 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ