KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
CHP’den soru önergesi bombardımanı
CHP’den soru önergesi bombardımanı
Güncel
15 Kasım 2012 Perşembe 16:57
  • 2031
  • 1

CHP’den soru önergesi bombardımanı

Büyükşehir Meclisi’nin Kasım ayı toplantısına CHP’li üyelerin verdiği soru önergeleri damga vurdu. Mecliste en uzun tartışılan konu ise, Büyükşehir’in Kent Konut’tan aldığı 200 konut konusu oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi`nin Kasım ayı toplantısı belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. 123 gündem maddesiyle toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi`nde başkanlığı Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın Sakarya`daki ziyaret ve toplantısına katılması nedeniyle meclise katılamadı. 


BAŞBAKANLIK UZMANLARI 
Başbakan Erdoğan`ın Sakarya`daki toplantısı için ilimize gelen11 başbakanlık uzmanı da meclise gelerek toplantıyı izledi. Makedonya gezisi hakkında bilgilendirme yapan Adnan Köşker, “Çok sıcak ziyaretlerde bulunduk. Görmeyenlerin burayı görmelerini tavsiye ediyorum” dedi. Bu konuşmasının ardından Makedonya gezisi ile ilgili fotoğraflar meclis üyelerine gösterildi. 


NEDEN YOKTUNUZ?
CHP Grup Başkan vekili Fahri Örengül gündem dışı söz alarak, 10 Kasım`da Büyükşehir Belediye Başkanı ve 10 ilçe belediye başkanının yurt dışında olmalarını eleştirerek, “Bu gezinin ısrarla 10 Kasım`a denk getirilmesi büyük bir nezaketsizlik olmuştur. Bu gezinin kuvvetle muhtemeldir ki bilinçli olarak bu güne getirildiğini düşünüyoruz. Eğer unutulmuş ise bu ayrı ve önemli bir eksikliktir” dedi. 


BABA OCAĞINA GİTTİK

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Örengül`ün konuşmasının hemen ardından, “Baba ocağına, dede toprağına gittik” diye konuştu. CHP`lilerin, soru önergesi verilmesiyle mecliste kısa bir gerginlik yaşandı. Özellikle AKP`li belediye meclis üyesi Zafer Arat bu önergelere tepki gösterdi, oylanmasını istedi. CHP Grup Başkan Vekili Fahri Örengül ise şuan çoğunluğun zaten AKP`lilerde olduğun altını çizdi.


8 SORU ÖNERGESİ 
CHP grubu Büyükşehir Belediye Meclisi`ne, Başisekele`deki yerin dini tesise çevrilmesi, belediyeye bağlı şirketlerinin çalışma ve yönetimleri hakkında bilgi verilmesi, Derince Belediyesi Denizciler Caddesi ile ana yola bağlantı yolunun açılması, Gebze ilçesi Ovacık Köy Meydanı projesi, D-100`de alınan yeni petrol istasyonu, Kent Konut`a uygulanan haciz, Karamürsel Merkez Kent Konut, Kent Konut çalışanları hakkında bilgi verilmesiyle ilgili soru önergeleri verdi. 


ÖZAK, CEVAP VERDİ
Önergelerle ilgili tartışmalar devam ederken, meclise Gölcük eski belediye başkanı ve SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış da katıldı. Başiskele`deki dini tesisle ilgili Zekeriya Özak söz alarak, “Camiye çok meraklılar varsa şuan cami projemiz zaten vardır. Burada çocukluk yapmanın anlamı yok. Başiskele`de bu konu oy birliğiyle kabul edildi” dedi. Başisekele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz da söz aldı. 


BAŞKAN AYAZ, PATLADI
Ayaz cami alanının konut alanından çevrilmesinin iftira olduğunu söyleyerek, “Siyasi amaç gütmüş olsaydık eğer ilçe müftülüğünün arazisi de bizimdir. Okul ve lise için 15 bin metrekarelik alan tahsis ettik, öğretmenevine ve polis evine birçok yer tahsis ettik. Bizim derdimiz bu alanı cami alanından konut alanına çevirmek değil. Yapılan iş ve işler aynı yerde 328 metre uzaklıkta bir alandır” dedi. 


YAZILI AÇIKLAMA 
Derince`deki yolun açık olduğunu söyleyen Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar ise “Ali Haymanalı gibi bir meclis üyesi olmasından çok memnunuz. Kendisi pireyi  deve yaptığı için bizim araştırmamızı sağlıyor. Derince`deki yol şuan açık” dedi. Meclis başkanı Adnan Köşker, CHP`nin soru önergelerine yazılı cevap vereceklerini açıkladı. CHP`nin verdiği soru önergelerinin yaklaşık 45 dakika tartışılmasının ardından ancak gündeme geçirilebildi. 


200 KONUT ALDI
Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında kamulaştırılacak gayrimenkullerin kat maliklerine verilmek üzere Kent Konut`a ait olan Başiskele, Derince, Gebze, İzmit, Karamürsel, Kartepe ve Körfez ilçelerindeki 200 konutun satın alınması oy çokluğu ile mecliste kabul edildi. Büyük tartışma yaratan konut alımına karşı çıkan CHP Grup Başkan Vekili Örengül, Kent Konut`tan satın alınan konut maliyetlerinin çok yüksek olduğunu söyledi. 

TARTIŞMA İYİCE UZADI

Örengül`e yanıt veren başkan vekili Özak “Arsa maliyetlerini unutmuşsunuz, hesaplamamışsınız. Yanlış hesap Bağdat`tan döner” dedi. Örengül tekrar söz alarak “Eğer depremle ilgili bunu yapıyorsanız gerekirse mahkemeden değer tespiti yaparız ve o zaman akla kara ortaya çıkar” diye konuştu. Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan da tartışmaya dahil olarak, “Kent Konut Büyükşehir`in bir organıdır. Bunda nasıl Ali Cengiz oyunu arıyorsunuz? Bu iyi niyetli bir eleştiri değil” dedi. rken, meclise CHP grubu adına 8 soru önergesi verdi. 

 

HÜSEYİN AYAZ: Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz cami alanının konut alanına çevrilmediğini söyledi. 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ