KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8610 TL
  • 6.4617 TL
  • 7.3392 TL
Kocaeli Zirve
CHP’den üç önerge
CHP’den üç önerge
Güncel
18 Eylül 2009 Cuma 18:05
  • 966
  • 0

CHP’den üç önerge

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısı yapıldı. Beklenildiği gibi kavgalı ve çekişmeli geçmedi. CHP’nin verdiği üç ayrı soru önergesini Karaosmanoğlu olmayınca Şeker yanıtladı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı yapıldı. Başbakan Erdoğan`ın İstanbul`daki programına katılan Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun yerine başkan vekili İlyas Şeker, meclisi yönetti. CHP ve AKP`lilerin karşı karşıya getireceği ve büyük tartışmaların yaşanacağı söylenen meclis toplantısı son derece seviyeli bir ortamda gerçekleşti. Meclis toplantısına Genel sekreter Ersin Yazıcı ve Mustafa Soydabaş`ın yerine atanan genel sekreter yardımcısı Ercan Yazıcı da ilk kez meclis toplantısına katıldı. 

CHP`DEN ÜÇ ÖNERGE

Meclis toplantısında CHP Grup Başkan Vekili Fahri Örengül, üç ayrı önerge verdi. Belsa Plaza için alınan teminat mektubunun usulüne uygun olup olmadığı, Körfez`deki Dubai Port Limanı için Bakan Ergün`ün “yapılmayacak' sözünden sonra İl Başkanı Aygün`ün “yapımına engel olunmaz' sözlerindeki çelişkinin ne olduğu ve son önerge yeni belediye binasının ruhsatsız olduğuydu. CHP`nin bu üç önergesini Şeker yanıtladı.

ŞEKER`DEN YANITLAR  

CHP`nin üç soru önergesini yanıtlayan Şeker, Belsa Plaza`nın ihalesinde verilen teminatlar konusunda  “Mal satışında teminat olmaz. Belsa`nın ihalesi yapılmadı, talip olan firma yeri kullanmadı belediyenin kasasında bir tek kuruş para çıkmadı' dedi.
Şeker, Dubai Port Limanı`yla ilgili soru önergesine ise “Limanla ilgili olarak tamamen Kıyı Kanunları Yasası çerçevesinde Bakanlığın belirlediği kıstaslara göre yapılmıştır. Söz konusu liman için 2002 yılında dolgu onayı alınmış, 2005 yılında ruhsatı alınmıştır. Bitmiş bir iştir bizim belediye olarak yapacağımız hiçbir çalışma yoktur'  şeklinde cevap verdi.

BİNAYI ONARDIK

Şeker, yeni belediye binasının ruhsatsız oluşu konusundaki önergeye, “Ruhsatı biz vermedik. 1995 yılında ruhsat verilmiş. Eskide bu binanın buraya yapıldığı zaman nasıl bir ruhsat alınmış ve kim vermişse aynen duruyor. Ncity`ye ruhsatı veren kimse o vermiştir. Biz binayı sadece 1.5 milyon TL`ye satın aldık. Binayı onardık ve bugün buradayız. Kentin içindeki trafiği sıfırladık. Buraya gelmekle kentin içindeki trafiği hafiflettik. Fena mı oldu' diye sordu.

DOĞRU SÖYLEMİYORSUNUZ

Şeker`in soru önergelerine verdiği kısa yanıtlar CHP`li üyeleri tatmin etmedi. Söz alan Fahri Örengül, “Birçok bilgiyi söylemiyorsunuz. Kısa ve kaçamak cevaplar veriyorsunuz. Yaptığınız bu çalışmalarla elimizde mahkeme kararları vardır. Suç işlenmiştir' diye konuştu.
Örengül, kürsüde sözlerini sürdüren ve AKP`lilere, “ Biz bu mecliste azınlıktayız. Bu gün ülkemizde azınlık hakları denilen yasalar vardır. İyi korunuyorlar, sözleri dikkate alınıyor. Bizim verdiğimiz önergeleri dikkate alın ve bizleri bilgilendirin. Aksi durumda yargı yoluna gidip hakkımızı arayacağız' dedi.

VİNSAN KAMPUS YERİ BELEDİYEYE VERİLDİ 

Örengül`ün bu sözlerinden sonra Şeker, “Gerekli bilgilendirmeleri şekilde yazılı olarak sizlere ulaştırılacaktır. Ama ben sizleri kutluyorum. Denetim görevinizi laikiyle yapıyorsunuz. Verdiğiniz bu emeğin karşılığını alıyorsunuz. Her türlü konuda sizleri bilgilendiriyoruz ve sizlerden bilgi saklamıyoruz' dedi. 1999 yılında depremden sonra kurulan Sefa Sirmen Bulvarı üzerindeki KOÜ Vinsan Kampus alanında bulunan Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakülteleri bu yıl Umuttepe`ye taşındı. Boşalan bu alan KOÜ ile yapılan bir protokol gereği Büyükşehir`e devredildi. Arazi karşılığında ise Büyükşehir Belediyesi Arslanbey bölgesinde Meslek Yüksek Okulu binası yapacak. Meclise getirilen bu önerge oy birliğiyle kabul edildi.

KİRALIK ARAÇ İHALESİ

Meclis toplantısında en ilginç tartışma kiralık araçlarla ilgiliydi. İlyas Şeker, Büyükşehir Belediyesi`ne 2.5 yıllığına alınacak kiralık araç ihalesini üç ayrı kategoriye ayırdıklarını birinci kategoride mobil binek araçlar, kamyonet ve minibüs olacak. İzmitli esnafların ihaleye girmeleri için bu bunu yaptıklarını söyledi. CHP`liler maddenin tekrardan komisyona gönderilmesi, yeniden görülmesi ve İzmitli esnafların da ihaleye girmesini kolaylaştırmak gerektiğini belirtince  Şeker, maddeyi oylamaya sundu ve oy çokluğuyla kabul edildi. Bu maddenin görüşülmesinden sonra meclis toplantısı tamamlandı.  Ekim ayı toplantısı 15 Ekim saat 15.00`da yapılacak. 
Cemalettin ÖZTÜRK


YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ