KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7416 TL
  • 6.3247 TL
  • 7.1251 TL
Kocaeli Zirve
Bulvar’daki çile ay sonuna bitecek
Bulvar’daki çile ay sonuna bitecek
Güncel
19 Nisan 2010 Pazartesi 17:37
  • 1926
  • 3

Bulvar’daki çile ay sonuna bitecek

İSU’nun Bulvar’da yaptığı Yağmursuyu Projesi’nde incelemelerde bulunan başkan Karaosmanoğlu, çalışmaların ay sonuna biteceği müjdesini verdi

Bulvar sakinlerinin çilesi nihayet bitiyor. İSU`nun Bulvar`daki Yağmursuyu Projesi`nde sona yaklaşıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İzmit Bulvar Yağmursuyu Projesi kapsamında kullanılacak olan dalgıç pompaların montajı için basın toplantısı yaptı. Tanıtımda yer alan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Artık sel baskınları yaşanmayacak. Bulvarın bu sıkıntısı bitti” diyerek çalışmaların ay sonunda tamamlanacağını söyledi. Basın bilgilendirme programı Real Alışveriş Merkezi karşısında bulunan eski Seka Pompa İstasyonu alanında yapıldı. Tanıtım programına Karaosmanoğlu`nun yanı sıra genel sekreter Ersin Yazıcı, başkan vekili İlyas Şeker, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, müdür yardımcıları Fatih Yürük, Bahattin Yanık, başkan danışmanı Ömer Polat ve firma yetkilileri katıldı.

1 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK
İzmit`te su baskınlarının yaşandığı bölgelerin alt yapısını yeniden düzenleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı İzmit Su ve Kanalisazyon Genel Müdürlüğü (İSU), son olarak perşembe pazarı yanında bulunan bulvara el atıldı. Bulvara 2 metre çapında borular döşenerek terfi istasyonuna bağlandı. Buradaki su terfi istasyonunda bulunan 5 büyük pompayla yağmur suları bin 400 metre uzunluğundaki 2 metre çaplı borularla denize gönderilecek. Yapılan hesaplamalara göre en şiddetli yağmurda bile sistem rahatlıkla bölgenin yağmur suyunu terfi edebilecek.

450 MİLYON YATIRIM
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile İSU Genel Müdürü İlhan Bayram terfi istasyonunda inceleme yaptı. Tanıtım toplantısında basın mensuplarını bilgilendiren Karaosmanoğlu, “İzmit Bulvar mevkii her yağmur yağdığında sular altında kalmaktan geçen sene yaptığımız projeyle kurtuldu. 7.5 trilyonluk ihale sonrasında artık eski manzaralarla karşılaşmayacaksınız. Görmüş olduğunuz borular 2 metre çapında, 5 adet büyük pompa Yuvacık barajına gelen suyun 3 katı kadar suyu pompalamaktadır. 1400 metre uzunluğunda çoğunluğu yer altından geçiyor. Kollektör sistemimiz otomatik olarak çalışmakta ve yağmur suyunu 42 Evler`deki Sarıdere mevkiine hızlı bir şekilde yolluyor. İSU olarak 6 yılda 400 milyon TL`lik alt yapı yatırımı yaptık” şeklinde konuştu.

15 GÜN ÖNCE BİTECEK
Başkan Karaosmanoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Geçen yıl su baskınında buraya geldik. Esnafımız ve halkımız perişan durumdaydı. Geçmişte buralar ihmal edildi. Bu bölgeyi kurtardığımızda insanlarımız rahat edecek. İzmit ve bulvar için çok hayırlı bir proje. Sağlıklı, korkusuz bir kent yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Bu proje zamanından 15 gün önce 15 Mayıs`ta bitecektir. Yağmur suyu kolektör pompalama sadece burada yok. İzmit içinde Ankara Caddesi`nde, Halkevinde ve Yahya Kaptan`da önemli derecede halkımızın sorunlarını çözdük. Şehirlerimizde olması gereken yatırımlardan biride alt yapıdır. Vatandaş neyi nasıl yapıtğımızı görüyor” şeklinde konuştu.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ