KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
CHP'li vekilin önergesi korkunç gerçeği ortaya çıkardı
CHP'li vekilin önergesi korkunç gerçeği ortaya çıkardı
Güncel
10 Aralık 2011 Cumartesi 12:36
  • 3220
  • 3

CHP'li vekilin önergesi korkunç gerçeği ortaya çıkardı

CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan’ın soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın verdiği yanıt, Kocaeli’nde 1999 depreminden bu yana ağır hasarlı olmasına rağmen oturulmaya devam edilen 55 bina bulunduğunu ortaya koydu.

Soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar`ın verdiği yanıt, 1999 depreminden 12 yıl sonra Kocaeli`ndeki tabloyu gözler önüne serdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar`ın verdiği bilgiler şöyle:
Kocaeli`nde ağır hasarlı olduğu tespit edilen, ancak bugüne kadar yıkılamayan 76 adet bina var.
Kocaeli`nde binası orta hasarlı olan 22 bin 584 kişi hak sahibi oldu. Orta hasarlı olduğu tespiti yapıldığı halde, bugüne kadar işlem yapılmayan 617 adet konut bulunuyor. Bu konutlardan 193`ünün kullanılmadığı tespit edildi.
Ağır hasarlı olduğu tespit edilen ve yıkım gerçekleştirilemeyen 76 adet binanın 3`ü ile ilgili yargı süreci halen devam ediyor. Kalan 73 binanın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı ilgili birimleri tarafından yıkımı hususunda yürütülen işlemler devam ediyor.


TAPUSUZ EVDE OTURANLAR KONUTLARI TAHLİYE ETMİYOR
Ağarlı hasarlı olmasına rağmen oturulmaya devam edilen 55 adet binanın üç tanesi 5 katlı, 2 tanesi 4 katlı, 1 tanesi de 3 katlı. Geriye kalan 49 adet yapı ise 1 ve 2 katlı. Bunların da bir kısmı tapusuz olup, tapusuz olan evlerde oturanlar hak sahibi olamadıkları için konutları tahliye etmemişlerdir.
Orta hasarlı olup güçlendirme çalışması yapılmayan kamu bunası bulunmamakta.
Kocaeli ili genelinde, Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 466 okul binasından, orta hasarlı olanların tamamı güçlendirildi. Ağır hasarlı olup, yıkılan binaların yerine 29 adet yeni bina inşa edildi.
Depremde hasar gören hastane binalarından dördü güçlendirildi, yıkılan hastanelerin yerine 2 adet yeni hastane binası inşa edildi."
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ