KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Büyük sınav pazar günü
Büyük sınav pazar günü
Eğitim
09 Nisan 2010 Cuma 13:47
  • 873
  • 0

Büyük sınav pazar günü

Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS), 11 Nisan Pazar günü yapılıyor. Sınava yaklaşık 1 milyon 512 bin üniversite adayı katılacak.

Yaklaşık 1 milyon 512 bin üniversite adayının katılacağı Yükseköğretime Giriş Sınavı(YGS), 11 Nisan Pazar günü yapılacak. Tek oturum olarak gerçekleştirilecek sınavda 4 test uygulanacak. Saat 10.00'da başlayacak sınavda, üniversite adaylarına 160 soru yöneltilecek ve sınavı tamamlamaları için 160 dakika süre verilecek. Sınav başladıktan sonra adaylar, ilk 80 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk edemeyecek.Türkiye genelinde 152 merkezde, 5 bin 183 binada, 79 bin 973 salonda gerçekleşecek, YGS için 234 bin kişi görev alacak. 
 

EN GEÇ SAAT 9:15'TE KAPIDA OLUN

Üniversite adaylarının, kimlik kontrolleri ve salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.15'te hazır bulunmaları gerekiyor. Adaylar sınav salonuna cep telefonu, cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, hesap makinesi gibi bir türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla girmelerine izin verilmeyecek. Başları açık olmayan veya kılık kıyafetleri yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayan adaylar da sınava katılamayacak. Adayların sınav süresince konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, salondaki görevlilere soru sormaları, birbirlerinden kalem, silgi gibi malzemeler istemeleri, başkalarını rahatsız edecek şekilde bir şeyler yiyip içmeleri, sınav düzeninin bozacak davranışlarda bulunmaları yasak. Bu yasaklara uymadığı tespit edilen adayların sınavları iptal edilecek.


SINAV KİMLİK BELGESİNİ UNUTAN SINAVA ALINMAYACAK

Sınava giren adayların yanlarında "2010-YGS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi"ni bulundurmaları gerekiyor. YGS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi olmayan veya bu belgenin fotokopisi veya faks metni ile gelen adaylar "kesinlikle" sınava alınmayacak. Ayrıca adayların fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi ile bir fotoğrafı yanlarında bulundurmaları gerekecek.


HER TESTTEN 40 SORU

YGS'de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri uygulanacak. Adaylara her bir testten 40'ar soru yöneltilecek. Türkçe testinde "Türkçeyi kullanma gücü ile ilgili" 40 soru sorulacak. Sosyal Bilimler testinde, "Sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular" yer alacak. Sosyal Bilimlerde Tarih'ten 17, Coğrafya'dan 14, Felsefe'den ise 9 soru bulunacak. Temel Matematik testinde adayların "matematiksel ilişkilerden yararlanma gücü" ölçülecek. "Fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı" soruların yer alacağı Fen Bilimleri testinde Fizik'ten 14, Kimya ve Biyoloji'den 13'er soru yöneltilecek.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ