KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
CHP’liler tarım arazilerinin peşini bırakmıyor
CHP’liler tarım arazilerinin peşini bırakmıyor
Güncel
16 Kasım 2009 Pazartesi 17:04
  • 1023
  • 1

CHP’liler tarım arazilerinin peşini bırakmıyor

CHP’liler, tarım arazilerinin sanayiye açılmasının önüne geçmek için tarıma ayrılacak bütçenin ele alındığı İl Genel Meclisi’nde de muhalefetini sürdürdü

İl Genel Meclisi`nin bütçe görüşmelerinde tarıma ayrılacak olan bütçenin karara bağlanması vardı. Mecliste CHP grubu birinci sınıf tarım arazilerinin bazı kuruluşlara peşkeş çekildiği iddialarını bu oturumda da ısrarla sürdürdü. CHP`nin bu durumun üzerine gitmesi AKP grubunu rahatsız etti. CHP`lilerin sözleri sürekli kesirken, susmaları istendi.
 

TEK GÜNDEM MADDESİ
İl Genel Meclisi`nin kasım ayı toplantısının 11. birleşimi gerçekleştirildi. Ali Ayaz başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısına, Tarım İl Müdürü Mehmet İncir, İzmit Ziraat Odası Meclis Başkanı Şinasi Turoğlu, Türkiye`nin ilk bayan köy muhtarları olan Cebeci Köyü Muhtarı Firdevs Kanyılmaz ve Fethiye Köyü Muhtarı Merih Yiğit de katıldı. Toplantıda tek gündem maddesi ele alındı.
 

TARIM BÜTÇESİ ELE ALINDI
Gündem maddesi olarak, İl Özel İdaresi 2010 yılı Bütçe tasarısı kapsamında yer alan gider bütçesindeki ekonomik işler ve hizmetlerin yani Tarım İl Müdürlüğü`nün bütçesi ele alındı. Gündem maddesinin oylanmasına geçilmeden önce Tarım İl Müdürü Mehmet İncir, ilimizdeki tarımsal faaliyetler hakkında bilgi içeren bir sunum gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen sunumun ardından İncir, meclis üyelerinin sorularını yanıtladı.
 

GDO`LU ÜRÜN YOK!
CHP İl Genel Meclis Üyesi Dursun Genç, Mehmet İncir`den Genetiği Değiştirilmiş Organikler(GDO), hakkında bilgi vermesini istedi. Tarım İl Müdürü İncir, “Bu konu hakkında çok konuşuldu. Artık bu konuyu tartışmaya gerek yok. Ama şöyle belirteyim, biz zaten gündeme gelen uygulamaları yapıyorduk. Bu ürünlerin ülkeye girişi ve üretimi engelleniyordu” şeklinde kısa bir açıklama yaptı.
 

ARAZİLER PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR
Daha sonra söz alan CHP İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Uzun, daha önce de defalarca gündeme getirdiği tarım arazilerinin birilerine peşkeş çekildiği iddialarını tekrarladı ve Mehmet İncir`e bir soru yöneltti. Uzun, “Mannesman Boru Fabrikası`nın Uzunçiftlik`te bulunan birinci sınıf tarım arazisi üzerine taşınacağı bildiriliyor. Geçen sene de tarım arazisi Yıldız Entegre`ye verilmişti. Bunun örnekleri çok. Benim size sorum; bu konuda sizin de rızanız alındı mı? Size bu konularda baskı yapılıyor mu? Eğer yapılıyorsa sizin arkanızda olduğumuzu belirtmek isteriz” şeklinde konuştu.
 

NEDEN RAHATSIZSINIZ?
Ahmet Uzun konuşmasına devam ederken, AKP Darıca İl Genel Meclis üyesi Selahattin Doğu, yeter artık sorularını uzatma şeklinde Uzun`a sözlü sataşmada bulundu. Olay atışmaya dönüşünce, il genel meclis başkanı Ali Ayaz, taraflara susmasını söylemesi gerekirken, CHP grubuna susmalarını söyledi. Ayaz`ın bu tutumu, CHP`lilerden tepki aldı. CHP Grup Başkanı Ahmet Hilmi Elmas, “Bugün burada tarıma ayrılacak olan bütçeyi tartışıyoruz. Birinci derece tarım arazilerine fabrika yapılmasını istememek, köylüyü ve ülke çıkarlarını düşünmek neden birilerinin canını sıkıyor. Arkadaşlarımız içerisinde sanayici olanlar var sanırım” diyerek tepkisini dile getirdi.
 

MİKROFONA ALIŞIK DEĞİLLER
CHP`lilere karşı bir açıklamada, AKP İzmit Meclis üyesi İsmail Önay`dan geldi. Önay, ‘‘CHP`liler kaç gündür burada nutuk atıyorlar. Bizimde sabrımız taşmak üzere. Kendileri mikrofona alışık olmadığı için böyle şovlar gerçekleştiriyorlar sanırım. Ben 2001 yılında çok kişiyi mikrofona alıştırdım. Şimdi hızını alamıyorlar” şeklinde ilginç bir açıklamada bulundu. Önay`ın bu sözlerinin ardından, toplantı sonuna doğru CHP`lilerin yanına oturması ise dikkat çekti.
 

ŞOV YAPMAYIN
CHP`ye şov yaptığını söyleyen bir diğer isim de AKP İl Genel Meclis üyesi Hüseyin Yazıcı oldu. Yazıcı, “Sizler neyi tartışıyorsunuz. Biz burada bütçeyi görüşmeye geldik. Kaç gündür, tarım arazilerinin korunması konusunda şov yapıyorsunuz. Siz korkmayın, hükümetimiz tarım arazilerini de, ülkemizi de en iyi şekilde idare etmektedir. Sizin söylediklerinizin hepsi yalan, tarım arazilerinin kimseye verildiği yok. Birinci sınıf tarım arazileri zaten koruma altında” dedi.
 

TARIMA AYRILAN BÜTÇE 962 BİN TL
CHP ile AKP grubu arasındaki atışmalar yaklaşık 2 saat devam etti. Daha sonra tarım için ayrılan 962 TL`lik bütçe tek tek isim okunarak oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. Meclis toplantısının 12. birleşimi bugün saat 10.30`da yapılacak. İl Genel Meclisi Başkanı Ali Ayaz, bugün Ankara`da düzenlenecek olan Vilayetler Hizmet Birliği Toplantısı`na katılacağı için toplantıya, başkan vekili Kadir Gürkan başkanlık edecek.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ