KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Çocuklar koruma altında!
Çocuklar koruma altında!
Güncel
15 Kasım 2012 Perşembe 12:41
  • 945
  • 0

Çocuklar koruma altında!

GKD’ye konuk olan KOÜ Çocuk Koruma Merkezi Müdürü Ayşen Çoşkun, risk altındaki çocukların daha az örselenmesi için adli ve tıbbi işlemlerin bir merkezde ve tek seferde yapılmasının doğru olduğunu söyledi
Genç Kocaelililer Derneği (GKD), Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi bünyesinde risk altındaki çocukları korumak için kurulan çocuk koruma merkezinin sorumlularını dernek lokalinde ağırladı. GKD Başkanı Ayhan Varol`un ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa; rektör yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, çocuk koruma merkezi müdürü Ayşen Çoşkun, merkezin yönetim kurulu üyeleri Ayla Günlemez, Bülent Kara, Şahika Şişmanlar, Zuhal Gündoğdu ve Nesligül Olgun katıldı.
 
FARKINDALIK ARTTI
Çocuk koruma merkezi müdürü Ayşen Çoşkun, çalışmaları hakkında GKD üyelerine bilgi verdi. Merkezin 2009 yılında kurulduğunu ve şuan Türkiye`de 17 üniversite bünyesinde çocuk koruma merkezi bulunduğunu söyleyen Çoşkun, “Türkiye`de çocuk hakları konusunda farkındalık giderek artıyor. Ancak ülkemizde risk altındaki çocuklara hizmet verecek yetişmiş kalifiye eleman eksiği var. Çünkü bu alan özel ve çok dikkatli hareket edilmesi gereken bir alan” şeklinde konuştu.
 
ADLI VE TIBBİ İŞLEMLER 
Tacize ve cinsel istismara uğramış çocuklarla, suça itilen risk altındaki çocukların tüm işlemlerinin bir merkezde yapılaması gerektiğini ifade eden Ayşen Çoşkun, “Risk altındaki çocuğun sağlık raporu ayrı, ifade işlemleri ayrı, savcılık ve mahkeme süreci ayrı işliyor. Çocuklar her seferinde ayrı ayrı yerlerde ifade vererek örseleniyor. Bu işlemlerin tamamı bir yerde ve tek seferde yapılmalı. Çocuklar aynı şeyleri tekrardan yaşamamalı” dedi. Rektör yardımcısı Ayşe Sevim Gökalp ise kendilerine seslerini duyurma imkanı veren GKD Başkanı Ayhan Varol`a teşekkür belgesi takdim etti.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ