KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Çöp gazından enerji üniversitelileri şaşırttı
Çöp gazından enerji üniversitelileri şaşırttı
Güncel
24 Aralık 2012 Pazartesi 13:05
  • 1035
  • 0

Çöp gazından enerji üniversitelileri şaşırttı

Çöp gazının alternatif enerji kaynağı olarak kullandığını öğrenince çok şaşıran üniversite öğrencileri, bu sistemin ülkemizde yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi

Tecrübe ve birikimlerini özellikle üniversite öğrencileriyle paylaşmaya özen gösteren İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ), Kocaeli ve Uludağ Üniversitesi öğrencilerini ağırladı. Tesisi gezerken alternatif enerji konusunda çöp gazından enerji üretiminin yapıldığını öğrenen üniversiteliler, hem çok şaşırdı hem de ülkemizde bu durumun pek bilinmediğini ve böyle tesislerin yaygınlaşması gerektiğine inandıklarını kaydetti. 

 
TESİSİ GEZDİLER
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi, KOÜ Meslek Yüksek Okulu Kimya Bölümü ve Uludağ Üniversitesi`nin çevre mühendisliği bölümü öğrencileri, farklı günlerde 45`er kişilik gruplar halinde İZAYDAŞ`ı ziyaret etti. Üniversitelilere önce konferans salonunda bir sunum yapıldı. İZAYDAŞ Proje Sorumlusu Onur Uludağ ve pazarlama birimi çalışanlarından Osman Boz, öğrencilere şirketin kuruluşundan bugüne işleyişi, hizmet verdiği alanlar ve çalışma sistemindeki detayları anlattı. Sunumun ardından yapılan tesis turunda üniversiteliler, depolama alanları, yakma tesisi, biyogaz ve çöp gazından elektrik üreten tesisleri de yerinde inceledi.
 
“BANA ÇOK İLGİNÇ GELDİ”
İZAYDAŞ`ın atık yönetimi konusundaki kapsamlı çalışmalarının yanında enerji üretimindeki faaliyetleri de görme fırsatı bulan çevre mühendisliği öğrencileri, yapılan işin önemine dikkat çekti. KOÜ Eğitim Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Elif Nisa Çeper, daha önce İZAYDAŞ`ı hiç tanımadığını belirterek, “Atık yönetimi konusunda artık çok şey biliyorum. Mesela atık konusunun Türkiye`nin önemli bir sorunu olduğunu öğrendim. Ayrıca çöpten ve atıklardan enerji üretmek kadar güzel ve mantıklı bir şey yok” diye konuştu. Öğrencilerden Gökçe Şeker ise, “İZAYDAŞ`ı görmek daha önce hiç aklıma gelmezdi. Çöplerden enerji üretilmesi bana çok ilginç geldi. Burası geleceğimiz için çok önemli bir tesis” dedi.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ