KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Cumartesi Pazarı ihalesi yapılacak
Cumartesi Pazarı ihalesi yapılacak
Güncel
05 Aralık 2011 Pazartesi 08:41
  • 3869
  • 1

Cumartesi Pazarı ihalesi yapılacak

Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit Bağdat Caddesi üzerinde yapacak kapalı pazar alanıyla ilgili çalışmalar tamamlandı.

Bölgedeki istimlâk çalışmaları bitti ve proje ihale aşamasına geçildi. Pazarcılar odası başkanı Erol Kumsar, “Büyükşehir`in çalışmaya bir an önce başlamasını bekliyoruz” dedi


Cumartesi Pazarı konusu, geçtiğimiz yılın sonlarında İzmit Belediyesi ile pazarcılar arasında büyük gerginlik yaratmış, kentin huzuru bozulmuştu. İzmit Belediyesi, Cumartesi Pazarı`nı yıllarca kurulduğu alandan çıkartıp, Bekirpaşa`daki Kanalboyu`na göndermişti. Bir yıl içinde bölgeye kapalı pazar yeri yapılacağı sözü verilmişti. Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Mahallesi Bağdat Caddesi üzerinde bulunan alanda yapacağı kapalı pazar alanı içindeki kamulaştırma çalışmasını tamamladı. Projesi hazır olan kapalı pazar yerinin ihalesi önümüzdeki ay içinde yapılacak. Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Erol Kumsar, “2012 yılı ortalarında yeni alanımıza taşınmak istiyoruz” dedi.
 

KAMULAŞTIRMA BİTTİ
Kumsar, 13 dönümlük alanda yapılacak ve 9 bin metrekare kapalı alanı bulunacak 5 katlı yeni kapalı pazar yerinin ihalesinin bir an önce yapılmasını ve inşaat çalışmasına başlanmasını beklediklerini açıkladı. Pazar yerinin çok modern bir yapı olacağını belirten Kumsar, yıllardır sokak aralarında, uygun olmayan koşullarda tezgâh açan pazarcı esnafının artık daha modern ortamlarda tezgâh açacağını söyledi. Kumsar, “Cumartesi Pazarı alanında kayıtlı olarak tezgâh açan 460 tane pazarcımız var. Kapalı pazar alanına da 460 dükkân yapılıyor. Çalışmaların önündeki engeller kaldırıldı ve ihale aşaması geldi. Bir an önce ihalenin yapılmasını ve çalışmalara başlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.
 

SEKA`YA GİTMİYORUZ
Kumsar, İzmit Belediyesi tarafından mevcut yerinden kaldırılıp Seka alanı içinde kurulmak istenen Pazar Pazarı için de ilk kez konuştu ve Seka alanı içine gitmeyeceklerini söyledi. Kumsar, “İnönü Caddesi üzerinde kurulan Pazar Pazarı`nın buradan kaldırılıp Seka alanı içine taşınmasını istemiyoruz. Biz artık açık pazar alanı istemiyoruz. Cumartesi Pazarı ve Pazar Pazarı alanı dışında İzmit Belediyesi`nin Yeşilova ve Yahya Kaptan Mahallesi`nde projelerini çizip hazırladığı kapalı pazar alanları inşaatlarının da bir an önce başlamasını istiyoruz. Neden bekleniyor bilmiyorum. Uzun yıllardır ara sokaklar ve caddelerde kurduğumuz pazarların kaldırılıp daha modern alanlara taşınması için bir an önce bu çalışmaların başlaması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ